فهرست

اخبار برگزیده

به میزبانی کتابخانه عمومی ارغوان تهران برگزار شد:

نقد و بررسی کتاب «غبار اتمی» ویژه نوجوانان به مناسبت هفته کتاب

به مناسبت هفته کتاب، نشست نقد و بررسی کتاب «غبار اتمی» ویژه نوجوانان به میزبانی کتابخانه ارغوان تهران به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، جلسه نقد و بررسی کتاب «غبار اتمی» نوشته تاد استراسر ویژه نوجوانان عصر روز چهارشنبه 28آبان با حضور مژگان بدریان مترجم اثر و شکوفه صمدی منتقد ادبی، به میزبانی کتابخانه عمومی ارغوان تهران در محیط اسکای روم برگزار شد.
در ابتدای برنامه مژگان بدریان، مترجم کتاب «غبار اتمی»، نحوه آشنایی خود با این کتاب و چگونگی ترجمه ی آن در سال 1393 را توضیح داد و گفت: شرایط قرنطینه دو هفته ای خانواده اسکات در پناهگاه ضد اتمی بسیار جالب است و شاید بتوان با حال و هوای قرنطینه های کرونایی این روزها مقایسه کرد. فضای ترس و بی خبری از آینده ی نامعلوم و حفظ امیدواری در طول دو هفته قرنطینه ای در کل کتاب حاکم است.
بدریان افزود: تاد استراسر، نویسنده کتاب «غبار اتمی»، این کتاب را برای نوجوانان نگاشته است ولی برای بزرگسالان هم جالب و خواندنی است. استراسر با هوشمندی فصل های فرد کتاب را به ماجرای دو هفته قرنطینه اختصاص داده و فصل های زوج کتاب، برگشتی به دوران قبل از جنگ و انفجار بمب اتمی است.
سپس شکوفه صمدی، منتقد ادبی، به نقد و بررسی کتاب «غبار اتمی» پرداخت و گفت: ماجرای دو هفته قرنطینه شدن در پناهگاه ضد بمب اتمی، بسیار زیبا و عمیق توصیف شده است به طوری که خواننده همراه با شخصیت های داستان احساس محبوس شدن می کند و درک شرایط سخت قرنطینه شدن بسیار ملموس است. لحظات سخت و پرالتهاب کتاب توسط خواننده حس می شود.
صمدی معتقد است: خواندن کتاب هایی مثل «غبار اتمی» در ایام کرونایی بسیار مفید است زیرا به خواننده این حس را القا می کند که شرایط سخت قرنطینه پایدار نیست و تمام شدنی است و حس امیدواری را تقویت می کند.
وی افزود: یکی از نکات ارزشمند، روایت های موازی و ساختار جالب کتاب است و یکی از زیبایی دیگر، ارتباط معلمان با دانش آموزان و نقد سیستم آموزشی و نقش معلم جدید به عنوان شکستن قانون های اشتباه مدرسه می باشد. وجود پاورقی های خوب یکی از کارهای مفید مژگان بدریان، مترجم اثر، است که به خواننده در خواندن و پیش بردن داستان کمک می کند.
در بخش پایانی این نشست آوینا مقدسیان یکی از اعضای نوجوان و فعال کتابخانه ارغوان به بیان نقطه نظرات و پرسش های خود پرداخت که توسط نویسنده و منتقد پاسخ داده شد.
گفتنی است کتاب «غبار اتمی» رمانی تاریخی‌ـ‌تخیلی است که برای بزرگسالان هم جذابیت دارد، داستان این کتاب بر اساس تجربه شخصی نویسنده، تاد استراسِر نوشته شده است؛ پرفروش‌ترین نویسنده رمان نوجوان در سراسر دنیا و نویسنده معروف رمان «تنها در خانه».
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ