امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با تقدیر از 15 برگزیده؛ اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان قرچک برگزار شد اولین اختتامیه شهرستانی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان تهران با تقدیر از 15برگزیده در شهر قرچک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان تهران، اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان قرچک با حضور علی نیکنام،مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران،شکرالله حسن بیگی،معاون سیاسی-اجتماعی استاندار تهران،بهمن خطیبی،فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین حجت الله  اسماعیلی ،امام جمعه شهرستان ،علیرضا رشیدیان ،بخشدار مرکزی ،آزمان کادری،رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان،بهروز مشتاق ،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ،مریم خدابنده،رئیس سازمان میراث فرهنگی و جمعی از روسای ادارات شهرستان های استان ، مسئولان، کودکان، نوجوانان و مردم شهرستان قرچک صبح امروز (20مردادماه) در سالن کانون فرهنگی-تربیتی ملائک این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه آمنه بیات رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک ضمن خیرمقدم به میهمانان مراسم اظهار کرد: هر اقدامی که به نام اهل بیت(ع) برگزار می گردد با لطف و نظر آنهاست که محقق می شود. ما ایرانیان نیز مفتخر هستیم که لباس خدمتگذاری امام هشتم را بر تن داریم.

وی افزود : کتاب ما مسلمانان معجزه الهی ماست. این نشان از اهمیت کتاب در دین اسلام دارد. برای همین توجه به فرهنگ کتابخوانی ما را به سمت مسلمان خوب بودن هدایت می کند. جشنواره کتابخوانی رضوی همچنین یک هدف ویژه هم دارد آنهم  ترویج فرهنگ رضوی است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک ادامه داد: در راستای برگزاری جشنواره سازمانهای مختلف یاری رسان ما بودند، اما در نهایت این شرکت کنند گان بودند که با حضور خود ما را یاری رساندند که در این آیین از 15 نفر به عنوان برگزیده تقدیر خواهد شد.

بیات تاکید کرد: در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی شاهد افزایش چشمگیری در میان شرکت کنندگان بودیم؛ اتفاقی که در ابتدا منوط به لطف امام رضا(ع) می دانم و در ادامه از مسولان به ویژه امام جمعه شهرستان قرچک تشکر  ویژه دارم.

در ادامه این مراسم گلچهره خواننده جوا  شهرستان قرچک ترانه ای در مدح حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) اجرا کرد.

علی نیکنام مدیر کل کتابخانه استان تهران نیز  در این مراسم بیان کرد: جشنواره با دو هدف ویژه برگزار می شود. هدف اول ترویج فرهنگ کتابخوانی و دوم ترویج فرهنگ رضوی است.

وی ادامه داد: امروز دشمنان ایران اسلامی در کنار جنگ اقتصادی؛ اشاعه فرهنگ مبتذل غربی را پیشه کرده اند و با  هجمه فرهنگ غربی جوانان ما را هدف قرار داده است. برای همین برگزاری جشنواره می تواند اقدامی موثر برای مبارزه در این جنگ نرم باشد.

این مدیر فرهنگی تصریح کرد:از ویژگی های مهم این دوره از جشنواره تنوع منابع و کثرت کتابهای مرتبط با زندگی امام رضا(ع) و منصوبین وی بود که علاقمندان با هر سلیقه ای می توانستند به روشهای مختلف در جشنواره شرکت کنند.در ضمن این رویداد در سه رده سنی کودکان، نوجوانان و برزگسالان برگزار شد همچنین در این جشنواره فرصت حضور  هم به صورت فردی و هم خانوادگی  میسر بود.

وی افزود:از دیگر ویژگی های ممتاز این جشنواره استفاده از فضای مجازی بود که امسال مورد استقبال بیشماری از سوی علاقمندان کتاب و کتابخوانی قرار گرفت و شاهد رشد بالای شرکت کنندگان آنلاین بودیم..

نیکنام تاکید کرد: مردم خوب قرچک با عشقی که به اهل بیت(ع) دارند حضوری موفق در این جشنواره داشتند ؛به دلیل این استقبال خوب امیدوارم در دوره دهم شاهد شرکت کنندگان بیشتری از این شهرستان باشیم. در انتها جا دارد از مسولان شهرستان قرچک که ما را در برگزاری یاری رساندند تشکر کنم.

حجت اسلام والمسلمین حجت الله اسماعیلی امام جمعه قرچک  نیز در بخشی دیگر از این مراسم تاکید کرد:  کتابخوانی هیچگاه از رونق نمی افتد به شرطی که فرهنگ کتابخوانی محفوظ ماند. حتی در شرایط امروز که فضای مجازی رشد کرده باز هم لذت کتابخوانی قابل قیاس با دیگر حوزه ها نیست، زیرا لذت خواندن مطلب از طریق کتاب قابل قیاس با فضای مجازی نیست. لازم به ذکر است در فضای مجازی اطلاعات چندان ماندگار نخواهد بود.   

وی تصریح کرد: رهبری می فرماید کتاب خوب یکی از ابزارهای اعتلای بشری است برای همین هر اندازه که توان داریم در ترویج فرهنگ کتابخوانی باید بکوشیم. لازم می دانم در این مراسم به مادران  تاکید کنم که مروج کتابخوان   درمان فرزندانشان باشند به ویژه کتاب هایی که ارزش خواندن داشته باشد. در این میان کتاب های مربوط به اهل بیت بهترین انتخاب است.

اسماعیلی در پایان تاکید کرد: از مدیرانی که در ترویج فرهنگ کتابخوانی می کوشند تشکر ویژه دارم به ویژه از سرکار خانم آمنه بیات رییس اداره کتابخانه های شهرستان قرچک  قدردانی می کنم که با دست خالی بالاترین عملکرد را داشتند.

در خاتمه از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان قرچک تقدیر شد؛ اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

حنانه دوستی و مهزیار توکلی در بخش پویش کتابخوان در گروه سنی کودک؛

محمد حسین روستایی،حامد دنیاگرد،امیر حسین بهاری،فاطمه کرمی شیخی در بخش مکتوب در گروه سنی نوجوان؛

سحر کرمی شیخی آبادی ،عباس بیات،مهین کاشکی،اسماعیل عابدینی،احمد عبداله یان،رضیه گودرزی،در بخش مکتوب در گروه سنی بزرگسال؛

زهرا دوگری در بخش معرفی متنی کتاب؛

سارینا عبدالوند،سوگند پورمحمد، در بخش نقاشی در گروه سنی کودک.

نسخه قابل چاپ
بيشتر