امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر
با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری؛ از کتابهای « خنیاگر خزر» ، «پر پرواز» و «سفیران برگزیده الهی» در خانه فرهنگ شیخ صدوق شهرری رونمایی شد با حضور جمع کثیری از شاعران برجسته کشور و مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آیین رونمایی کتابهای « خنیاگر خزر» ، «پر پرواز» و «سفیران برگزیده الهی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، عصر روز گذشته یکشنبه بیست و سوم تیرماه  و به مناسبت دهه کرامت شب شعر «کرامت خورشید» با حضور اساتید وعلاقه مندان حوزه ادبیات و شعر همراه با رونمایی از کتابهای «خنیاگر خزر» یاد نامه دکتر غلامرضا رحمدل شرفشاهی به قلم رحیم زریانی و کتابهای «پر پرواز» و «سفیران برگزیده الهی» نوشته عبدالمجید فرایی با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در خانه فرهنگ شیخ صدوق شهرری برگزار گردید.

  

در این مراسم که جمعی از شاعران همچون حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، دکتر یدالله قائم پناه  ، کامران شرفشاهی و قربانعلی رحمدل شرفشاهی برادر مرحوم رحمدل به همراه سید حسن صفوی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر ری، علی اکبر قربانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری  ، امیر اسماعیلی معاون فرهنگی – هنری منطقه 20 و جمع دیگری از مسئولین شهرستان برگزار گردید در ابتدا صفوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر ری ضمن تبریک ولادت امام رضا (ع) گفت : از زمانی که من وارد این حوزه شدم نام اساتید بزرگی در این شهر همچون استاد زریانی و قرایی می درخشید و خوشحالیم که امروز کتابهای این عزیزان رونمایی می شود.

فعالیت 5 کانون ادبی در شهر ری

وی با بیان اینکه هم اکنون 5 کانون ادبی در شهر ری وجود دارد که توسط اساتید برجسته اداره می شوند و  بزودی تعداد آنان به 7 الی 8 کانون خواهد رسید افزود: من امیدوارم همه علاقه مندان به حوزه فرهنگ و ادب و بویژه جوانان از این کانونها و اساتید بهره کافی را ببرند.

سید حسن صفوی تاکید کرد: بی شک آموختن فرهنگ و هنر و ادبیات، آسیب های اجتماعی را کاهش خواهد داد.

وزیر ارشاد مهمان فرهنگ دوستان شهرری خواهد بود

وی همچنین خبر داد یکشنبه آینده، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک دورهمی فرهنگی؛ مهمان شاعران و فرهنگ دوستان شهرستان ری خواهد بود. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر ری از همه شاعران و هنرمندان این شهرستان خواست که در این دورهمی فرهنگی حضور فعالی داشته باشند.

کتاب «خنیاگر خزر» کار ارزشمندی است

این برنامه که به مجری گری شاعر معاصر کامران شرفشاهی اداره می شد در بخش بعدی برنامه، میزبان «حسین اسرافیلی» شاعر و ادیب پیشکسوت بود. وی در بخشی از سخنان خود به توصیف دکتر غلامرضا رحمدل شرفشاهی که کتاب «خنیاگر خزر» که به تلاش رحیم زریان در تجلیل از او نوشته شده  پرداخت و تصریح کرد: به طور حتم، جمع آوری مطالبی حدود 700 صفحه در مورد مرحوم دکتر رحمدل که توسط آقای زریانی انجام گرفته کار بسیار طاقت فرسایی است و ایشان علاوه بر پیشکسوت شعر و شاعری؛ به عنوان خادم فرهنگی در منطقه شهرری نیزخدمت می کنند و امیدواریم که شاهد نگارش چنین کتابهایی در آینده هم باشیم.

وی ادامه داد: اگر چه اشکالات تایپی در هر اثری وجود دارد و حتی در کتابهایی خود من هم دیده می شود در این کتاب هم به چشم می خورد که اجتناب ناپذیر است و این اشکالات البته ذره ای از ارزشهای کار آقای زریان کم نمی کند و این کتاب، کتاب بسیار ارزشمندی است.

این شاعر در پایان نیز اشعاری در وصف حضرت امام رضا(ع) برای حاضرین سرود.

مرحوم رحمدل راه شعر و ادبیات انقلاب را به دانشگاه باز کردند

استاد «رضا اسماعیلی» پژوهشگر، شاعر و ترانه سرا نیز در مورد دکتر غلامرضا رحمدل شرفشاهی گفت: استاد رحمدل را  از دو پنجره می شود نگاه کرد اولی از پنجره شعر و شاعری که ایشان یکی از شاعران بلند مرتبه شعر انقلاب بودند و پنچره دیگری؛ علم و آموزشی است که ایشان سعی کردند با حضور در کسوت استاد دانشگاه، راه شعر و ادبیات انقلاب را به دانشگاه باز کنند.

شعر انقلاب آمیزه ای از کوشش و جوشش بود

وی ادامه داد: ما گاهی تعریف غلطی از شعر و شاعری به مردم ارائه می دهیم و همواره جنبه های عقلانی و اندیشه ورزی در اشعار را به مخاطبین ارائه نمی دهیم اما خوشبختانه شاعران جدید توانستند «کوشش و جوشش» را با هم در آمیزند و شعر انقلاب آمیزه ای از کوشش و جوشش بود.

رضا اسماعیلی افزود: درست است که شعر محصول الهام است اما شاعر باید بعد از سرودن شعر، چند هفته ای از آن فاصله بگیرد و آنگاه با خودآگاهی با شعر خود برخورد کند کاری که حتی شاعران کلاسیک ما همچون حافظ شیرازی هم انجام می دادند.

 شاعران اشعار خویش را ارزیابی کنند

وی با بیان اینکه این گوهر گری و صیقل گری شعر است که شعر را به اوج می رساند و شاعر می بایست اشعار خویش را ارزیابی کند  اظهار داشت: خوشبختانه اشعار مرحوم رحمدل از جنس کوشش و جوشش و در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی بود.

این شاعر کشورمان گفت: مرحوم رحمدل در اشعاری که می سرود تنها به جوشش اکتفا نمی کرد و به دلیل دغدغه هایی که داشت اشعارش و نامش همواره زنده است.

در حوزه «نقد و آسیب شناسی شعر» فقیریم

استاد اسماعیلی تصریح کرد: ما اگر چه در حوزه شعر، تولیدات زیادی داریم اما در حوزه نقد و آسیب شناسی خیلی فقیر هستیم و دکتر رحمدل از همان اوایل انقلاب به این مورد توجه خاصی داشتند.

وی با اشاره به رحیم زریان گردآورنده کتاب «خنیاگر خزر» گفت: کار جناب زریانی در حوزه مستند سازی ارزشمند است و ایشان آثار منتشر شده و نشده، اشعار و مقالات مرحوم رحمدل را گردآوری کردند و با دوستان مرحوم  گفتگو کردند که کار ماندگار و ارزشمندی است.

اسماعیلی در پایان نیز به قرائت اشعاری در وصف حضرت ثامن الححج (ع) پرداخت.
در بخش دیگری از برنامه، رحیم زریان نویسنده کتاب «خنیاگرخزر» طی سخنان کوتاهی گفت: من از سال 50 افتخار آشنایی با مرحوم رحمدل را داشتنم و ایشان آن زمان ریاست آموزش و پرورش شهرستان لنگرود را برعهده داشتند و من در این کتاب با 20 نفر از هنرمندان و شاعران که شناخت کافی از دکتر رحمدل داشتند  گفتگو و از مطالب  آنان همچون دکتر موسوی گرمارودی،   سهراب نژاد، امیر فخر موسوی، فرامرز محمدی، دکتر آذر کوشا، رضا اسماعیلی و غیره بهره مند شدم.

کتاب «خنیاگر خزر» برگرفته از 9 بخش است
به گفته زریان، کتاب یاد نامه دکتر غلامرضا رحمدل شرفشاهی «خنیاگر خزر» برگرفته از نه بخش شامل از میان مقالات، از میان شعرهای منتشر شده، از میان شعرهای منتشر نشده، یک گفتگو با شعران معاصر، رحمدل از نگاه دیگران، دو سخنرانی : او و ادیب المما لک فراهانی، با همان اندیشه 57، یادها و یادداشت ها، در فراق شاعر و تصاویر می باشد.

به گزارش خبرنگار ما، رونمایی از کتابهای «پر پرواز» و «سفیران برگزیده الهی» اثر عبدالمجید فرایی از شاعران پیشکسوت شهر ری، بخش دیگری از این برنامه بود و فرایی نیز در این برنامه دو شعر از آینه جمال حق و شعر پر پرواز را برای حاضرین قرائت کرد و این مراسم با اجرای گروه موسیقی سنتی به کا رخود پایان داد.

یادآوری می شود که این برنامه به همت مدیریت فرهنگی هنری شهرداری منطقه ۲۰ و با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری و معاونت اجتماعی شهرداری منطقه ۲۰ برگزار شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ