امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر
به میزبانی کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی ورامین؛ کتاب «زیبا صدایم کن» نقد و بررسی شد نشست نقد و بررسی کتاب «زیبا صدایم کن» اثر فرهاد حسن زاده با حضور نویسنده اثر در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی شهرستان ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «زیبا صدایم کن» با حضور فرهاد حسن زاده، نویسنده اثر؛ الهام فلاح، منتقد؛ محمدرضا شرفی خبوشان، کارشناس ادبیات داستانی؛ محمدرضا کریمی، رییس اداره کتابخانه های عمومی؛ طاهر طاهری، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورامین و جمعی از نوجوان و اعضای علاقمند در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی شهرستان ورامین برگزار شد.

در ابتدای نشست محمدرضا شرفی خبوشان کارشناس ادبیات داستانی و برنده دهمین دوره جایزه جلال آل احمد ضمن معرفی نویسنده و منتقد نشست درباره جلسات نقد گفت: این نوع نشست ها همچون دریچه ای است به درون اثر و دید تازه ای از داستان و روایت به مخاطب می دهد.

وی در معرفی نویسنده گفت: فرهاد حسن زاده متولد سال 1341 در آبادان است و از نویسندگانی است که در تمامی حوزه های ادبی از داستان کودکان تا رمان بزرگسالان دست به نگارش زده و تاکنون بیش از 80 اثر  منتشر نموده و علاوه بر دریافت جوایز متعدد نامزده جایره هانس کریستین اندرسن در سال 2018 و 2020 می باشد.

سپس شرفی خبوشان با معرفی الهام فلاح بعنوان منتقد جلسه گفت: فلاح تاکنون شش کتاب منتشر کرده و جایزه شهید حبیب غنی پور یکی از جوایزی است که برای آثارش دریافت نموده، همچینین با مطبوعاتی همچون ایران، فرهیختگان، همشهری داستان و غیره بعنوان منتقد و داستان نویس همکاری دارد.

در ادامه فلاح به موضوع و درونمایه داستان اشاره کرد و افزود: توجه نویسنده به معضلات اجتماعی و گرفتاریهای کودکان و نوجوان در خانواده های نابهنجار در دنیای کنونی بسیار ستودنی است و نشان از دغدغه های نویسنده کودک و نوجوان دارد. وی افزود: در داستان "زیبا صدایم کن" تنها شاهد یک روایت ساده از زندگی یک نوجوان نیستیم بلکه در لابه لای داستان به طور ضمنی به گرفتاریهایی چون " کودکان کار"، "فرزندان طلاق" ، "تاثیر اعتیاد والدین در سرنوشت فرزندان" و "معضل کودکان بد سرپرست " اشاره شده است.

نویسنده کتاب خون مردگی درخصوص رویارویی نوجوان با چنین معضلات و چالش هایی گفت: این نوع داستان ها برای رده سنی نوجوان غم افزا و بغض آلود است؛ جهان تاریک داستانی برای سن نوجوان مناسب نیست زیرا در این دوران نوجوان می بایست با پدیده های امید بخش بیشتر انس گیرد.

وی یکی دیگر از ضعف های موضوع اثر را مسئله نقش مادر در داستان بیان کرد و گفت: در سراسر داستان ریشه تمام مشکلات و بدبختی های خانواده مادر ِزیبا عنوان شده، رمان نوجوان اغلب باید مروج تحکیم خانواده و موجب احساس امنیت کودک و نوجوان باشد.

فلاح وجود تناقض و پارادوکس را از مهمترین ویژگیهای داستان عنوان کرد به عنوان مثال زیبا و پدرش از قشر فقیر و ضعیف جامعه هستند اما همه ماجراهای داستان در مناطق بسیار مرفه تهران می گذرد.

فلاح در باب فضاسازی ها و نوع روایت داستان افزود: بهترین نکته کتاب فضای ملموس و آشنا برای مخاطب است؛ نام های خیابان ها و محله های یاد شده در کتاب همگی در دنیای واقعیت نیز وجود دارند که این از تکنیک های موثر داستان است؛ در داستان نوعی گویش طنز وجود دارد و نیز استفاده از زبان محاوره برای نوجوانان جالب و جذاب است.

در ادامه شرفی کارشناس ادبیات داستانی از اعضاء بخصوص شرکت کنندگان نوجوان خواست تا نظرات خود را با فرهاد حسن زاده نویسنده اثر در میان بگذارند‌. اغلب نوجوانان از نویسنده اثر درباره رابطه عاطفی زیبا و پدرش گفتند و احساس خود را از دیدار با نویسنده بیان کردند.

سپس فرهاد حسن زاده نویسنده بین المللی کودک و نوجوان گفت: اگر چه برای آثار ادبی رده سنی تعیین شده اما همواره در آثار نوجوان نکته هایی برای بزرگسالان نیز نهفته است و همه والدینی که صاحب فرزند هستند باید به مطالعه آثار نوجوان بپردازند چرا که تعمق و مطالعه آثار نوجوان موجب شناخت با جهان نوجوانان و نیازهای آنها شویم

گفتنی جلسه، با اهدای لوح تقدیر از سوی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین به مدعوین و امضای تابلوی نمادین تصویر کتاب توسط حاضرین خاتمه یافت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ