امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با برگزاری آیین اختتامیه انجام شد؛ تقدیر از 10 برگزیده جشنواره رضوی در شهرستان قدس آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از ۱۰ برگزیده در شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی تهران، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان شهر قدس روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه با حضور امیر ابراهیم رسولی، مشاور دبیر کل در امور مجلس؛ علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ حجت الاسلام و المسلمین رضا جوکار، امام جمعه شهرستان قدس؛ ماریا سادات رضوی، بخشدار بخش مرکزی؛ فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهر قدس؛ حسین چناقچی، رئیس شورای اسلامی شهرستان؛ رضا حیدری، رئیس سازمان فرهنگی- ورزشی و جمعی از روسای ادارات کتابخانه های شهرستان ها،مسئولان، کتابداران، اهالی فرهنگ و شرکت کنندگان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سالن اجتماعات فرهنگسرای باقر العلوم شهر قدس برگزار شد.

اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان قدس با آهنگ صلوات خاصه و  ورود پرچم حرم امام رضا(ع)  آغاز شد.

سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس بااشاره به اهمیت امر کتابخوانی و توسعه آن در جامعه اظهار داشت:ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی از جمله موضوعات مهم و پردغدغه مسئولان نظام به ویژه مقام معظم رهبری مدظله العالی است. بدون شک یکی از ابزارهای همگانی کردن مطالعه برگزاری مسابقات کتابخوانی است و وقتی اینگونه برنامه ها با سایر علایق مردم به خصوص در حوزه دین و مذهب گره می‌خورد تاثیر شگرف دارد.
وی افزود: جشنواره رضوی به همت بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام در همه دوره ها برگزاری هدفمندی داشته و این هدفمندی به دلیل ارتباط با فرهنگ رضوی ایجاد شده که همیشه خط اصلی و محوری این جشنواره بوده است. این جشنواره به نماد توجه و اشاعه فرهنگ رضوی در کشور تبدیل شده و باید از آن مراقبت کرد و در جهت گسترش آن از هیچ تلاشی فروگذار نبود.

 
رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قدس با اشاره به آمار شرکت کنندگان تصریح کرد: جشنواره بین المللی رضوی هر ساله رشد قابل توجهی داشته است. امسال برطبق آمار در کشور یک و نیم برابر و در استان دو و نیم برابر و در شهرستان ۴ برابر رشد داشته است و این آمار نشان از تنوع موضوعات، شرکت گروه های سنی مختلف و شیوه های برگزاری متنوع و همکاری ارگان‌های مختلف بوده است.

در ادامه علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران گفت:این جشنواره یکی از جشنواره‌های نهاد کتابخانه ها بوده و هدف از برگزاری آن ترویج کتاب و کتابخوانی در جامعه است. جشنواره رضوی نشان داد که اهل مطالعه توجه بسیاری به سیره اهل بیت علیهم السلام دارند.
وی ادامه داد: ۱۲ عنوان کتاب در گروه های سنی مختلف امکان حضور در جشنواره را داشتند. بحث معنویت و اخلاق در زندگی بحث روز جامعه است. رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که در گام دوم انقلاب به معنویت و اخلاق باید بیشتر توجه شود و این جشنواره با این موجودیت اقدام کرده است.


نیکنام تصریح کرد: هر ساله تعداد شرکت کنندگان افزایش داشته و برگزاری اختتامیه جشنواره در شهرستان قدس به دلیل افزایش میزان شرکت کنندگان است که به صورت فردی و خانوادگی و در شیوه های مختلف از جمله در فضای مجازی در این جشنواره شرکت کرده اند. کثرت و زیبایی نقاشی های دریافت شده به اندازه ای است که می توان نمایشگاهی برای این آثار برگزار کرد. همچنین حضور مسئولان مختلف در کنار مردم در برپایی جشنواره رضوی بسیار ارزنده است.

سپس امیر ابراهیم رسولی، مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سخنانی گفت:مسئولین فرهنگی به صورت جهادی در شهرستان قدس همکاری می کنند. امروز اگر بخواهیم در فضای مجازی نقش تاثیرگذاری داشته باشیم باید در امر کتابخوانی، فرهنگ سازی و ترویج مطالعه اهمیت ویژه ای بدهیم. باید برای نسل امروز انگیزه ایجاد کرد و معنویت را سرلوحه امر کتابخوانی قرار دهیم. در این راستا لازم است دستگاه های اجرایی نیز توجه بیشتری در این زمینه داشته‌باشند.  
رسولی تصریح کرد: با توجه به آمار شرکت کنندگان  در جشنواره رضوی در شهرستانهای استان تهران، شهرستان قدس پیشتاز امر کتابخوانی بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین جوکار، امام جمعه شهرستان قدس  دیگر سخنران آیین اختتامیه جشنواره رضوی در شهرستان قدس بود که در ارتباط با برنامه های فرهنگی و هنری با محوریت جوان گرایی اظهار داشت: اقدام ارزنده جشنواره کتابخوانی رضوی حرکت بزرگ فرهنگی است و از دو منظر قابل توجه و تحسین است. اول ترویج کتاب و کتابخوانی است. با ورق زدن کتاب این یار مهربان می توان زندگی را آموخت.  
وی افزود: رهبر انقلاب تاکید بسیار بر مطالعه دارند و از مهمترین کارهای روزانه ایشان مسئله کتاب و کتابخوانی است که در جامعه باید استفاده کرد و کتاب را سرلوحه امور زندگی قرار داد. افزایش آمار مطالعه نشان از جهش فرهنگی در شهرستان قدس و ظرفیت قابل توجه در این زمینه دارد و لازم است با همت مسئولین و مردم این موضوع را گسترش داد.


امام جمعه شهرستان قدس گفت: کتاب و کتابخوانی زندگی ساز است و در گام دوم انقلاب با الگو گرفتن از کتاب سبک زندگی اسلامی و اخلاق و معنویت را می توان  ارتقا داد.
وی ادامه داد: اهمیت این جشنواره از منظر دوم پرداختن به امر اهل بیت است. امام رضا علیه السلام فرمودند:" خدا رحمت کند کسی که امر ما را بزرگ بشمارد و علوم ما را یاد می گیرند و به دیگران یاد می دهند. " یکی از بهترین راه های علوم اهل بیت مطالعه، تالیف، ترویج و کتاب است.
وی خاطر نشان کرد: کسانی که به هر نوع در این طرح شرکت کرده اند مورد توجه و دعوت امام رضا علیه السلام هستند و توفیق حضور در این جشنواره نشانه لطف امام است. کسی که احیا علوم اهل بیت را می کند جبهه پیروان اهل بیت و دوستداران اهل بیت را تقویت می کند.  


امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به دهه ولایت و امامت تصریح کرد:  ما باید تلاش کنیم آنچه یاد می گیریم زکات آن علم را پرداخت کنیم و انتشار دهیم. غدیر زیربنایی ترین مناسبت دینی ماست. اگر غدیر را درست درک نکنیم هیچ یک از عبادت های ما معنا پیدا نمی کند. احیا، بزرگداشت و زنده نگه داشتن نام اهل بیت حرکتی ارزشمند بوده و با افزایش سرانه مطالعه می توانیم زندگی ائمه معصوم را بیشتر بشناسیم و الگوی زندگی خود قرار دهیم.

در این مراسم ۱۰ نفر به عنوان برگزیده مورد تقدیر قرار گرفتند.

اسامی برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان شهر قدس بدین شرح است:

 در رده سنی کودک، بخش نقاشی: محمد صالح محمدی از کتابخانه امام علی (ع)؛

در رده سنی کودک، بخش پوشش :حدیثه ملا از کتابخانه مرکزی شهر قدس

در رده سنی نوجوان، بخش مکتوب: فاطمه صحرایی از کتابخانه عمومی امام علی(ع)؛

در رده سنی بزرگسال، بخش مکتوب: محمدرضا قاسمی و معصومه فرجام از کتابخانه مرکزی، کبری دمه زاده و وحید رحیمی از کتابخانه جواد الائمه (ع)، زهرا حداد و فاطمه حداد از کتابخانه مشارکتی حضرت باقر العلوم(ع) و پیروزعلی امرایی از کتابخانه امام علی (ع)؛

نسخه قابل چاپ
بيشتر