امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر
با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام شد؛ برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی به همت کتابداران و با حضور اقشار مختلف مردم در کتابخانه‌های عمومی استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با هفته پایانی تیرماه، ویژه برنامه های متنوع فرهنگی به همت کتابداران و با حضور اقشار مختلف مردم در کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد.

نشست کتابخوان کتابخانه ای با حضور جوانان و نوجوانان کتابخوان شهرستان ری

نشست کتابخوان کتابخانه ای با حضور تعدادی از جوانان و نوجوانان کتابخوان در کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص) شهرستان ری برگزار شد. در این برنامه ۶ نفر به معرفی کتاب پرداختند. کتاب های «اتاق قرمز» نوشته ادوگاوا رانپو، توسط منصوره اصغری؛ «محکوم به اعدام» نوشته علی محمد افغانی، توسط معصومه جوادی؛ «ملکه جنوب» نوشته ربابه اکبری، توسط پونه امینی سیلکانی؛ «ماهی ها پرواز می کنند» نوشته مریم بصیری، توسط ماعده بیرامی؛ «سه کتاب» نوشته زویا پیرزاد، توسط زهرا مرادی و «پسران دوزخ: فرزندان قابیل» نوشته مجید پورولی کلشتری توسط فاطمه سیدال به اشتراک گذاشته شدند.

برگزاری مسابقه مشاعره در کتابخانه عمومی شهید اول چهاردانگه اسلامشهر

به همت علی شقاقی، مسئول کتابخانه، اولین مسابقه مشاعره بین اعضای کودک در کتابخانه عمومی شهید اول شهر چهاردانگه شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

شقاقی، مسئول کتابخانه شهید اول چهاردانگه با اعلام این خبر گفت: مشاعره یک برنامه فرهنگی، ادبی، پرورشی و تربیتی است که موجب می‌شود کودکان و نوجوانان حافظ زبان فارسی و زبان مادری خود باشند.

وی بهترین زمان برای حفظ اشعار را دوران نوجوانی دانست و گفت: باید فرصت‌هایی که در زندگی تکرار نمی‌شود را غنیمت دانست. توجه به اشعار تعلیمی و تربیتی به رشد کلامی کودکان و نوجوانان کمک می‌کند.

نشست قصه گویی و بلندخوانی کتاب در کتابخانه سعدی شهرستان شهریار

در ادامه سلسله نشست های  قصه گویی و بلندخوانی، با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، نشست قصه گویی و بلندخوانی کتاب «قصه های شیرین شاهنامه» تالیف اسدالله شعبانی با حضور تعدادی از کودکان در بخش کودک کتابخانه عمومی سعدی شهرستان شهریار برگزار شد.

در این نشست که با استقبال کودکان رو به رو شد، یکی از مادران فعال کتابخانه برای کودکان قصه گویی کرد.

کتاب قصه های شیرین شاهنامه، بازنویسی داستان های شاهنامه به زبانی ساده به قلم «اسدالله شعبانی» است که برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده است. گفتنی است کار تصویرگری این مجموعه بر عهده کریم نصر بوده است.

برگزاری اولین جلسه تفسیر قرآن کریم در کتابخانه شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین

به همت فرشته وفایی، مسئول و معصومه الیکایی، کتابدار کتابخانه، اولین جلسه تفسیر قرآن کریم با محوریت سوره مبارکه نور و با حضور حجت الاسلام والمسلمین اصغر رجبی، مدرس و محقق علوم قرآنی و نهج البلاغه و بانوان عضو فعال در کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین برگزار شد.

در ابتدای جلسه رجبی به بیان مراتب انس با قرآن پرداخت و آن را شامل پنج مرحله گوش دادن، تلاوت قرآن، درک معانی و مفاهیم (ترجمه)، تفسیر و تدبر در قرآن دانست. وی در ادامه به توضیح کلمه تفسیر پرداخت.

گفتنی است، جلسه تفسیر قرآن کریم روزهای سه شنبه هر هفته ساعت ۹:۴۵ صبح با حضور حجت الاسلام والمسلمین اصغر رجبی، مدرس و اعضای فعال در کتابخانه شهید فتوحی شعار برگزار می شود.

قصه گویی و نمایش پانتومیم در کتابخانه امام علی(ع) شهرستان شهریار

به همت مینا شاه بازاده، کتابدار بخش کودک کتابخانه، نشست قصه گویی و نمایش پانتومیم با حضور تعدادی از کودکان در بخش کودک کتابخانه عمومی امام علی(ع) برگزار شد.

در ابتدای این برنامه اعضای کودک، کتاب های مورد علاقه خود را به اشتراک گذاشتند و در ادامه با اجرای پانتومیم حرکات حیوانات را نمایش دادند.

شاهنامه خوانی در کتابخانه عمومی مولانا شهرستان پردیس

به همت مرتضی مصفا، مسئول کتابخانه، اولین جلسه شاهنامه خوانی با حضور اعضای کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی مولانا شهرستان پردیس برگزار شد.

در این جلسه کتاب «سام پهلوان پهلوانان» نوشته محمدرضا یوسفی توسط مسئول کتابخانه معرفی شد و درباره این شخصیت شاهناهه و پادشاهی فریدون مطالبی ارائه شد.

برگزاری کلاس آموزش خوشنویسی در کتابخانه عمومی شهید محلاتی شمیرانات

به همت مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش خوشنویسی با تدریس ساجده کسائیان، کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی با حضور تعدادی از هنرجویان در کتابخانه عمومی شهید محلاتی شهرستان شمیرانات برگزار شد.

برگزاری اولین جلسه آموزش خوشنویسی در کتابخانه شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین

به همت فرشته وفایی، مسئول و معصومه الیکایی، کتابدار کتابخانه، اولین جلسه آموزش خوشنویسی با تدریس محمد تاجیک، استاد انجمن خوشنویسی ایران و با حضور هنرجویان نوجوان در کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین برگزار شد.

در این جلسه تاجیک ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص خط تحریری برای  هنرجویان، برخی از حروف را برای آنان سرمشق کرد و مقرر شد در جلسه بعد سرمشق ها توسط هنرجویان تمرین و رفع اشکال شود.  

گفتنی است، جلسات خوشنویسی با حضور نوجوانان علاقمند ساعت ۱۷ روزهای یکشنبه در کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین برگزار می شود.

آموزش خوشنویسی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات

به همت مریم ملکوتی، مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش مقدماتی خوشنویسی با تدریس سیدکمال بنی لوحی، دارای مدرک کارشناسی ادبیات و درجه فوق ممتاز خوشنویسی با حضور جمعی از اعضا در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات برگزار شد.

اولین جلسه مهارت های زندگی در کتابخانه پانزده خرداد شهرستان پیشوا

به همت اداره کتابخانه های عمومی، اداره بهزیستی شهرستان پیشوا و کانون ادبی حافظ کتابخانه پانزده خرداد، اولین جلسه مهارت های زندگی توسط آسیه ملک دار، رئیس اورژانس اجتماعی با حضور تعدادی از اعضا در کتابخانه عمومی پانزده خرداد شهرستان پیشوا برگزار شد.

در ابتدای جلسه شیوه کسب مهارت کنترل خشم با تعریف واژگان خشم، عصبانیت و پرخاشگری بیان شد. سپس در مبحث خودآگاهی هیجانی در خصوص رفتار افراد و مراحل شناخت و کنترل خشم مطالبی ارائه شد. در ادامه در خصوص پذیرفتن و خنثی کردن خشم، به عنوان دو مرحله ابتدایی شناخت این مهارت بحث و تبادل نظر شد.

گفتنی است، آموزش مهارت های زندگی به صورت رایگان با موضوعات جرات، مدیریت خشم، ارتباط موثر، حل مساله و توانمند سازی والدین در ارتباط با فرزندان روزهای چهارشنبه ساعت ۱۶:۳۰ به مدت هشت جلسه در کتابخانه پانزده خرداد شهرستان پیشوا برگزار می شود.

آموزش قرآن کریم ویژه برادران در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات

به همت مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش قرآن کریم ویژه برادران با حضور علی محسنی، مدرس قرآنی و با قرائت و بیان نکات تجویدی آیات ۱ الی ۵۳ سوره کهف به همراه تعریف آیات محکم و متشابه و قرائت و بیان نکات تجویدی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات برگزار شد.

 آموزش هنر بافتنی در کتابخانه  فردوسی روستای طارند بالا شهرستان پیشوا

به همت سکینه الیکائی، مسئول کتابخانه، اولین جلسه دوره آموزشی هنر بافتنی ویژه مادران عضو کتابخانه توسط اکرم خلجی، مربی کلاس در کتابخانه عمومی فردوسی روستای طارند بالا شهرستان پیشوا برگزار شد.

در ابتدای کلاس آموزشی مربی کلاس به معرفی کتاب های «دنیای هنر بافتنی بزرگسالان» نوشته مودیشه ماشه، «هنر بافتنی خردسالان» نوشته دبی بلیس، «خودآموز جامع بافتنی قدم به قدم» نوشته سوگاردنر از انتشارات بین المللی حافظ پرداخت. سپس وسایل مورد نیاز جهت آموزش معرفی شد.

گفتنی است این دوره آموزشی دوشنبه های هر هفته به مدت ۲ ساعت برگزار می شود.

کلاس آموزش داستان نویسی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات

به همت مریم ملکوتی، مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش داستان نویسی با موضوع «بررسی اثر داستانی و کیفیت آثار ادبی خلاقانه» با حضور مهسا پیروزفر، کارشناس ارشد ادبیات نمایشی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات برگزار شد.

گفتنی است، در این نشست که با حضور جمعی از اعضای علاقه مند کتابخانه برگزار شد، مباحثی همچون نگاهی به ویژگی های شکوهمندی اثر ادبی، تخیل گرایی، نیت و اسلوب نویسنده در استفاده از تخیل و واقعیت، ارتباط معنادار اثر با دنیای واقعیت و دوگانه ابداع آزاد و تقلید، جهان خاص اثر و نمونه شخصیت ها بیان شد.

قصه گویی از کتاب «آرش کمانگیر» در کتابخانه عمومی استاد شهریار اسلامشهر

سحر فیضی، مسئول کتابخانه استاد شهریار اسلامشهر با اعلام این خبر گفت: این برنامه با همکاری کتابخانه شهید اول اسلامشهر توسط مهشید مجتهدزاده، کتابدار کتابخانه شهید اول برگزار شد.

فیضی در ادامه افزود: در این برنامه مجتهدزاده به روز ۱۳ تیر و جشن تیرگان اشاره کرد و سپس به تعریف قصه آرش کمانگیر پرداخت. سپس ضمن گرامیداشت یاد شهدا و قهرمانان ۸ سال دفاع مقدس یادآور شد که هر یک از شهدا و جانبازان خود یک آرش کمانگیر هستند که برای دفاع از میهنشان جان خود را فدا کردند.

در پایان این برنامه، مجتهدزاده تیر و کمانی که برای قصه گویی به همراه آورده بود را به نوبت در اختیار کودکان قرار داد تا آن ها تیراندازی با کمان را تجربه کنند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ