امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

متون عمومي
متون عمومي


گزارش دهه کرامت(8) ویژه برنامه های دهه کرامت در کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک همزمان با دهه کرامت با حضور اعضای کودک و نوجوان ،ویژه برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛کتابخانه های عمومی شهرستان قرچک همزمان با ایام دهه کرامت با اجرای برنامه های متنوع و برگزاری مسابقات میزبان اعضای کودک و نوجوان شدند.

برگزاری جشن ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر در کتابخانه شهید مطهری قرچک

کتابخانه شهید مطهری قرچک همزمان با ولادت فرخنده کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) و  گرامیداشت روز دختر اقدام به برگزاری جشن روز دختر در بین اعضای دختر کتابخانه نمود.

در این مراسم که با استقبال گرم و پرشور دختران کودک و نوجوان عضو کتابخانه مواجه شد توسط فائزه میرزایی کتابدار کتابخانه توضیحاتی درباره دهه کرامت، سیره و زندگانی ائمین اطهار امام رضا (ع) و خواهر گرامیشان حضرت معصومه  (س) و برکات و جوی ایشان ارائه و چندین کتاب در این خصوص نیز معرفی شد.

گفتنی است قصه گویی، شعرخوانی جمعی و پرسش و پاسخ از دیگر برنامه های این جشن بود و درپایان از اعضای حاضر در جشن با اهداء گل تقدیر شد.

معرفی و جمع خوانی کتاب های «بانوی ملکوت»در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک

جمع خوانی کتاب «بانوی ملکوت» نوشته علی کریمی جهرمی با حضور کتابداران کتابخانه شهید مطهری در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک برگزار شد.

در این نشست، ابتدا کتاب مذکور توسط فائزه هداوند میرزایی کتابدار کتابخانه معرفی وصفحاتی از آن قرائت شد و سپس  توسط دختران نوجوان بلندخوانی شد و در پایان بحث و تبادل نظر در باره آن  صورت گرفت.

معرفی و جمع خوانی کتاب «کاش تو را می دیدم» در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک

نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی با حضور کتابداران کتابخانه شهید مطهری در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک برگزار شد.

در این نشست، ضمن معرفی کتاب توسط  فائزه میرزایی کتابدار کتابخانه و قرائت صفحاتی از آن ، در ادامه توسط دختران نوجوان بلندخوانی شد و در پایان بحث و تبادل نظر در باره آن  صورت گرفت.

جمع خوانی کتاب " حکمت حجاب " در کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان قرچک

به همت حمیدرضا آتیه کارکتابدار کتابخانه عمومی اقبال لاهوری و به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب " حکمت حجاب " با حضور فعال اعضاء در شهرستان قرچک برگزار شد.

در این نشست، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط آتیه کار کتابدار کتابخانه، اعضای کودک و نوجوان صفحاتی از کتاب را بلند خوانی کردند و در پایان درباره کتاب بحث و تبادل نظر شد.

وی در معرفی کتاب بیان داشت: این کتاب به بررسی برتری حجاب؛ صدور پوشش از نظر اسلام؛ احکام نگاه؛ زیبایی و آرایش می پردازد. حجاب، نقش بزرگی را در تکامل جامعه و رسیدن امت اسلامی به هدف آفرینش، پاکی، عصمت، اصالت و هویت فرهنگی ایفا می‌کند.

معرفی و بلندخوانی کتاب «سبزترازبهار» در کتابخانه شهیدمطهری باقرآباد قرچک

 به مناسبت دهه کرامت و با هدف آشنایی نوجوانان با زندگی امام رضا(ع) و به همت کتابداران کتابخانه، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «سبزتر از بهار» نوشته شکوه قاسم نیا در کتابخانه شهید مطهری باقرآباد قرچک برگزار شد.

در این جلسه، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط کتابداران، دختران نوجوان به خواندن گروهی این کتاب پرداخته و هریک صفحاتی را بلند خوانی کردند و در پایان به تبادل نظر  و نتیجه گیری های خود از کتاب پرداختند.

برگزاری جشن دهه کرامت در جمع کودکان مسجد جامع  قرچک به همت کتابداران کتابخانه عمومی ولایت قرچک

به همت اکرم انجیری کتابدار و لیلا شهرکی مسئول کتابخانه عمومی ولایت، جشن دهه کرامت به همراه نشست های فرهنگی و تفریحی با حضور کودکان در مسجد جامع قرچک برگزار شد.

گفتنی است قصه گویی، شعرخوانی، نقاشی و ...، از جمله برنامه های این جشن بود و درپایان از حاضران در جشن با اهداء گل تقدیر شد.

نشست معرفی و شعرخوانی کتاب «فاطمه و فاطمه» درکتابخانه شهید مطهری قرچک

نشست معرفی و شعرخوانی کتاب«فاطمه و فاطمه» سروده سید محمد مهاجرانی با حضور تعدادی از اعضاء در بخش کودک کتابخانه شهید مطهری برگزار شد.

در ابتدای نشست کتاب مذکور توسط فائزه میرزائی کتابدار کتابخانه معرفی و صفحاتی از آن شعرخوانی شد و  سپس  توسط تعدادی از اعضاء شعرخوانی جمعی شد.

میرزایی کتابدار کتابخانه در معرفی این کتاب گفت: کتاب «فاطمه و فاطمه» از دسته آثار آموزشی است که خواسته شباهت های حضرت فاطمه معصومه (س) به جدشان حضرت فاطمه زهرا (س) را به مخاطب کودک یاد بدهد و برای این کار زبان شعر را انتخاب کرده است

وی در ادامه معرفی این کتاب اظهار داشت: کل اثر یک منظومۀ ۵۶ بیتی است که هم مروری بر زندگی این دو بانوی بزرگوار دارد و هم درس های اخلاقی که از آنها باید فراگرفت را با زبانی کودکانه مرور کرده است. کتاب با تعدادی بیت که با «بشنو» شروع می شود، آغاز شده و با این کار ذهن مخاطب را آمادۀ پیغام و حرف اصلی اثر می کند.

معرفی و بلندخوانی کتاب «گل سرخ» در کتابخانه شهیدمطهری باقرآباد قرچک

به همت کتابداران کتابخانه، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «گل سرخ»نوشته ناصر نادری در کتابخانه شهید مطهری باقرآباد قرچک برگزار شد.

در این جلسه، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط کتابداران، دختران نوجوان به خواندن گروهی این کتاب پرداخته و هریک صفحاتی را بلند خوانی کردند و در پایان به تبادل نظر  و نتیجه گیری های خود از کتاب پرداختند.

 تقدیر از دختران محجبه عضو کتابخانه ولایت قرچک به مناسبت هفته عفاف حجاب

به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب و با هدف اهمیت به ارزش های اخلاقی همچون حجاب برتر، از اعضای دختر محجبه عضو کتابخانه عمومی ولایت  تقدیر گردید.

بلندخوانی کتاب «عطر عفاف» در کتابخانه شهید مطهری قرچک

 به همت کتابداران کتابخانه و به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب،کتاب «عطر عفاف» نوشته ناهید طیبی در کتابخانه عمومی شهید مطهری قرچک معرفی و بلند خوانی شد.

فائزه میرزائی کتابدار کتابخانه در معرفی کتاب گفت: این کتاب مجموعه ای از مطالعات و معارف اخلاقی و اجتماعی مربوط به عفاف و حجاب در فرهنگ اسلام است که در ابتدا به مفهوم شناسی واژه هایی چون حجاب، عفاف، حیا، حریم، حد، تبرج، تلذذ، ریبه، ارزش و هنجار پرداخته شده و سپس ادله ضرورت حجاب و تاریخچه آن در ادیان پیش از اسلام، بیان شده است.

میرزائی افزود: این کتاب با توجه به نظام فکری قرآنی و هندسه معرفتی انسانی و مبانی هستی شناختی و معرفت شناختی قرآن کریم، به بحث درباره چیستی و چرایی حجاب پرداخته و لزوم رعایت آن را، از نظر عقل و نقل بررسی نموده و جلوه ها و شاخصه های آن را، بیان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: نویسنده عفاف را نیرویی درونی با نمودی بیرونی ارزیابی کرده و سطوح مختلف حجاب در جامعه را بیان نموده و جلوه ها و مصادیق مختلف حجاب در رفتار، نگاه و گفتار و ابعاد فقهی و شرعی حجاب و پوشش ظاهری و حجاب باطنی را ذکر کرده است.

نشست معرفی و جمع‌خوانی کتاب «درّ و صدف» با حضور جمعی از اعضاء به مناسبت هفته عفاف و حجاب در کتابخانه عمومی شهید مطهری قرچک

فائزه هداوند میرزائی کتابدار کتابخانه عمومی شهید مطهری قرچک با اعلام این خبر گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب و و با هدف آشنایی دختران نوجوان عضو کتابخانه با اهمیت مسئله حجاب، کتاب «درّ و صدف» نوشته محمد شجاعی معرفی و جمع‌خوانی شد.

میرزائی در معرفی کتاب «درّ و صدف» اظهار داشت: این کتاب در چهار بخش شامل مباحث دینی، اجتماعی و سیاسی به رشته تحریر درآمده است. با توجه به بحث بر انگیز بودن موضوع حجاب در بین طرفدارانش در داخل وخارج کشور وگاه سهل انگاری و یا جهل برخی مسلمانان در این باب، نگارنده کتاب سعی بر این دارد که خواننده را به تفکر و تأمل در چرایی و چگونگی این تکلیف الهی دعوت کند.

معرفی و بلندخوانی کتاب «حریم ریحانه» در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک

به مناسبت هفته عفاف و حجاب و با هدف آشنایی نوجوانان با مسایل اخلاقی و اجتماعی همچون فلسفه حجاب و عفاف و به همت کتابداران کتابخانه، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «حریم ریحانه» نوشته نعیمه اسلاملو و جمعی از نویسندگان با حضور کتابداران کتابخانه شهید مطهری در مسجد مهدیه باقرآباد قرچک برگزار شد.

در این جلسه، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط کتابداران، دختران نوجوان به خواندن گروهی این کتاب پرداخته و هریک صفحاتی را بلند خوانی کردند و در پایان به تبادل نظر  و نتیجه گیری های خود از کتاب پرداختند.

فائزه میرزائی کتابدار کتابخانه در معرفی این کتاب گفت: کتاب حریم ریحانه با استناد به آیات قرآن و روایات و به طور منطقی، عقلانی، علمی و در عین حال به زبانی ساده و روان، به تبیین موضوع پوشش و عفاف پرداخته است. این کتاب اولین دائرة المعارف و اطلس پوشش و عفاف در کشورمی باشد.

وی در ادامه معرفی این کتاب تصریح کرد: در این کتاب سعی شده از تمامی زوایای ممکن به موضوع پوشش و عفاف نگاه شود. (از 18 منظر درون دینی و برون دینی) شکل پرداختن به این موضوع و انتخاب گفتمانی جدید در این حوزه، از مزیت‌های منحصر به فرد این کتاب به شمار می‌رود.

معرفی و جمع خوانی کتاب "مسئله حجاب" در کتابخانه  شهید مطهری

به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب و با هدف آشنایی نوجوانان با مسایل اخلاقی و اجتماعی همچون فلسفه حجاب و عفاف، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب" مسئله حجاب نوشته متفکر شهید مرتضی مطهری" درکتابخانه  شهید مطهری قرچک  برگزار شد.

در این نشست، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط کتابداران،  نوجوانان دختر عضو کتابخانه به خواندن گروهی این کتاب پرداخته و هریک صفحاتی را بلند خوانی کردند و در پایان به تبادل نظر  و نتیجه گیری های خود از کتاب پرداختند.

 نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای در کتابخانه عمومی اقبال لاهوری برگزار شد

به همت عباس بیات کتابدار کتابخانه اقبال لاهوری، نشست «کتاب‌خوان» به مناسبت هفته  عفاف و حجاب و با هدف آشنایی اعضاء با منابع کتابخانه ای در این زمینه، با حضور اعضاء نوجوان برگزار شد.

در این نشست، فائزه لطیفی کتاب حریم ریحانه نوشته گروه مولفان، فرناز فریدون زاده کتاب حجاب دختران نوشته محمد علی کریمی، محدثه عمرانی کتاب بهای یک لباس نوشته یوسف غلامی، حنانه پیرایش کتاب حجاب چرا نوشته امین کشوری، ریحانه پیرایش کتاب حجاب زینت زن نوشته حمزه کریم خانی و حنانه مردانی کتاب عفاف و حجاب نوشته محسن محمدی را معرفی و تجربه خواندن آنها با یکدیگر به اشتراک گذاشته شد. 

 برگزاری نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «حضرت معصومه(س) چشمه جوشان کوثر» در کتابخانه اقبال لاهوری قرچک

به مناسبت فرارسیدن ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س)، به همت ام لیلا رفیع پور مسئول کتابخانه، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «حضرت معصومه(س) چشمه جوشان کوثر» با حضور فعال اعضاء در کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان قرچک برگزار شد.

در ابتدای نشست رفیع پور به معرفی کتاب مذکور پرداخت، در ادامه هر یک از اعضاء صفحاتی از کتاب را بازخوانی کردند و درباره کتاب بحث و گفتگو شد..

وی در ادامه معرفی کتاب بیان داشت: این کتاب شرح مختصری از زندگانی حضرت معصومه(س) را بیان کرده و سپس به نمونه‌هایی از فضایل و کرامات آن حضرت در شفای بیماران و رفع حاجت نیازمندان اشاره شده است.

 معرفی و بلند خوانی کتاب در عصمت در کتابخانه عمومی ولایت قرچک

به همت اکرم انجیری کتابدار کتابخانه و به مناسبت روز دختر ، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب " در عصمت " با حضور اعضاء در  محل نمازخانه کتابخانه عمومی ولایت  شهرستان قرچک برگزار شد.

در این نشست، ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن توسط اکرم انجیری کتابدار کتابخانه، صفحاتی از کتاب برای  اعضاء بازخوانی شد.

  معرفی کتاب «مسئله حجاب » در پایگاه بسیج  مسجد جامع شهرستان قرچک به همت کتابدارن کتابخانه ولایت

گفتنی است  در این جلسه ضمن معرفی کتاب و توضیحاتی درباره آن ، به بررسی آثار حجاب در جامعه نیز پرداخته شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ