امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
با هدف ترویج کتابخوانی؛ فعالیت های متنوع فرهنگی و آموزشی در کتابخانه های عمومی تهران برگزار شد به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان تهران فعالیت های متنوع فرهنگی و آموزشی در کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، کتابداران کتابخانه های عمومی با برگزاری برنامه های فرهنگی نظیر نشست های قصه گویی، جمع خوانی و کلاس های آموزشی میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی شدند.

کلاس آموزش روابط در خانواده و آداب تربیتی از منظر اسلام و سیره امام رضا(ع) به میزبانی کتابخانه عمومی ایثار شهریار

کلاس آموزش و پرسش و پاسخ پیرامون روابط در خانواده و آداب تربیتی و اخلاقی از منظر اسلام و سیره امام رضا(ع) با حضور علاقمندان با تدریس سرور مرادی، مسئول تبلیغات حوزه علمیه المهدی در کتابخانه عمومی ایثار شهرستان شهریار برگزار شد.

در این کلاس که بیش از سی نفر از بانوان عضو کتابخانه حضور داشتند درباره آیین همسرداری، تربیت فرزندان، مهارت‌های برقراری ارتباط موثر منطبق بر اصول مذهبی و دیدگاه فقه شیعی، توضیحات و آموزش هایی ارائه شد. در ادامه شرکت کنندگان مسائل مرتبط و پرسش های خود را مطرح کردند.

کلاس آموزش خلاقیت در کتابخانه عمومی شهید محلاتی شمیرانات

به همت صفیه زمانی، مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش خلاقیت با حضور تعدادی از اعضای کودک در کتابخانه عمومی شهید محلاتی شمیرانات برگزار شد.

در این کلاس داستان «مادر، مادر است» نوشته شانکار بازخوانی شد. سپس کودکان برداشت خود از داستان را نقاشی کشیدند. در ادامه درباره کنترل خشم با کودکان گفتگو شد.

برگزاری مسابقه «قرآن بخوان جایزه بگیر» در کتابخانه مشارکتی چیچکلو شهرستان اسلامشهر

به همت سجاد کشاورز، مسئول کتابخانه، مسابقه «قرآن بخوان جایزه بگیر» در کتابخانه عمومی مشارکتی روستای چیچکلو شهرستان اسلامشهر برگزار شد. کشاورز در این خصوص گفت: در این برنامه کودکان شرکت کننده در مسابقه با قرائت سوره هایی از قرآن جایزه دریافت کردند.

وی در خصوص برگزاری این طرح قرآنی گفت: قرآن برترین کتاب و معجزه پیامبر اکرم(ص) است که راهنمای زندگی تمامی انسان‌ها و نجات بخش بشریت از گمراهی است؛ لذا به منظور تشویق و ترغیب کودکان به کلام الهی و ترویج فرهنگ قرآنی به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی این مسابقه برگزار شد تا ضمن تشویق کودکان به خواندن قرآن، جوایزی به آنان که حافظ سوره‌های این کتاب آسمانی هستند، اهدا شود.

گفتنی است، این طرح قرآنی با همکاری دهیاری روستای چیچکلو با حضور کودکان سنین ۷ تا ۱۲ سال برگزار شد.

نشست جمع خوانی کتاب در کتابخانه شهدای مدافع حرم شهرستان شهریار

به همت مرضیه تهم، کتابدار کتابخانه، در راستای معرفی منابع طرح کتابخوان خرداد ماه نشست جمع خوانی و معرفی کتاب «پول خدا بچه ها: آموزش سبک زندگی اسلامی» با حضور تعدادی از اعضا در بخش کودک کتابخانه عمومی شهدای مدافع حرم شهرستان شهریار برگزار شد.

در ابتدای نشست، کتابدار کتابخانه به معرفی کتاب «پول خدا بچه ها: آموزش سبک زندگی اسلامی» نوشته غلامرضا حیدری ابهری پرداخت سپس کتاب توسط اعضای کتابخانه جمع خوانی شد.

به دلیل استقبال اعضا از کارهای هنری و انجام فعالیت های مرتبط با کتاب، جهت به خاطر سپردن موضوع کتاب ها و ترغیب بیشتر اعضا به حضور در نشست ها، کاردستی قلک آموزش داده شد.

قصه‌گویی و آموزش کاردستی در کتابخانه شهدای لواسانات شمیرانات

به همت اعظم احمدی، مسئول و نیره شیرخانی، کتابدار کتابخانه، نشست قصه‌گویی و آموزش کاردستی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان توسط راحله امینی، مربی قصه گویی در کتابخانه عمومی شهدای لواسانات شمیرانات برگزار شد.

در این نشست با حضور ۷ نفر از اعضای کودک و نوجوان، کتاب «روزی که مانیا دکتر شد» نوشته عذرا جوزدانی قصه گویی شد.

کلاس‌های آموزش تفسیر قرآن کریم در کتابخانه پیامبراعظم پرند شهرستان رباط کریم

با پیگیری‌های مسئول و همکاری کتابداران کتابخانه، مجموعه کلاس‌های آموزشی تفسیر قرآن کریم ویژه بزرگسالان با تدریس حجت‌الاسلام والمسلمین احمد عبدالله زاده پاشاکی، امام جمعه شهرپرند با موضوعاتی مانند انتخاب همسر، اخلاق زوجین، رفتار با فرزندان، تقوی و ربا در کتابخانه عمومی پیامبراعظم (ص) پرند شهرستان رباط کریم برگزار شد.

کلاس آموزش خوشنویسی به میزبانی کتابخانه عمومی شهید محلاتی

به همت مسئول و کتابداران کتابخانه، کلاس آموزش خوشنویسی با حضور تعدادی از هنرجویان توسط ساجده کسائیان، کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی در کتابخانه عمومی شهید محلاتی شهرستان شمیرانات برگزار شد.

نشست مولوی خوانی با حضور اعضای کتابخانه سیار یار مهربان ۶ شهرستان شهریار

به همت ابوالفضل امیری، مسئول کتابخانه سیار یار مهربان ۶ شهرستان شهریار اولین نشست مولوی خوانی با حضور تعدادی از اعضای کتابخانه سیار و زهرا قربانی، کارشناس زبان و ادبیات فارسی در فرهنگسرای ایثار اندیشه شهرستان شهریار برگزار شد و حاضرین به شعرخوانی و نقد ادبی اشعار پرداختند.

نشست معرفی و بلندخوانی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی به همت کتابخانه جاویدالاثر کاظم اخوان رباط کریم

 نشست معرفی و بلندخوانی منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ویژه کودکان و خردسالان با حضور محبوبه خانی، مسئول و مرضیه طیبی، کتابدار کتابخانه جاویدالاثر کاظم اخوان در مهد و پیش دبستانی پگاه شهرستان رباط کریم برگزار شد.

در ابتدای برنامه محبوبه خانی، مسئول کتابخانه کاظم اخوان ضمن ابراز خرسندی از استقبال مربیان و کودکان، توضیحاتی پیرامون مسابقه نقاشی جشنواره کتابخوانی رضوی ارائه داد. سپس بخش هایی از کتاب «کبوترها و آهوها» سروده سیداحمد میرزاده توسط کتابداران شعرخوانی شد. در ادامه کودکان جهت شرکت در مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی به ترسیم نقاشی پرداختند.

اجرای نمایش عروسکی در مدرسه هاتف شهرستان شهریار

به همت ابوالفضل امیری، مسئول کتابخانه سیار یار مهربان ۶ و با همکاری مدیر مدرسه، نمایش عروسکی کتاب «کلیله و دمنه» در مدرسه هاتف روستای یوسف آباد شهرستان شهریار برگزار شد.

در این برنامه که با هدف جذب دانش آموزان به مطالعه انجام شد، ۲۰ نفر از دانش آموزان پایه ششم حضور داشتند و داستان هایی از کتاب «کلیله و دمنه» را با استفاده از نمایش عروسکی اجرا کردند.

معرفی و جمع خوانی کتاب در کتابخانه اقبال لاهوری شهرستان قرچک

به همت عباس بیات، کتابدار کتابخانه، با هدف آشنایی اعضا با زندگی امام علی(ع)، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «۱۲ قصه از امام علی(ع) و یارانش» با حضور اعضا در کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان قرچک برگزار شد.

در ابتدای نشست بیات خلاصه ای از زندگی و شهادت امام علی(ع) بیان کرد. سپس به معرفی کتاب «۱۲ قصه از امام علی (ع) و یارانش» به روایت مژگان شیخی پرداخت. در ادامه هر یک از اعضا صفحاتی از کتاب را بازخوانی کردند و درباره کتاب گفتگو نمودند.

نشست قصه گویی و بلندخوانی کتاب در کتابخانه سعدی شهرستان شهریار

در ادامه سلسله نشست های بلندخوانی کتاب برای کودکان با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، نشست قصه گویی و بلندخوانی کتاب «قصه های خیلی قشنگ» تالیف محمود پوروهاب با حضور تعدادی از کودکان در بخش کودک کتابخانه عمومی سعدی شهرستان شهریار برگزار شد.

در این یکی از مادران عضو کتابخانه داستان‌های کتاب را برای کودکان قصه گویی و بلندخوانی کرد.

گفتنی است، مجموعه چهار جلدی «قصه های خیلی قشنگ» برای گروه سنی ب و ج تالیف شده است. هر جلد به یک موضوع خواندنی اختصاص دارد.

نشست کانون ادبی به میزبانی کتابخانه شهدای لواسانات شمیرانات

به همت اعظم احمدی، مسئول و نیره شیرخانی کتابدار، نشست کانون ادبی با موضوع کارگاه تخصصی عروض با حضور مجتبی پاکزاد و ۱۸ نفر از علاقمندان توسط مریم آویژگان، کارشناس ارشد ادبیات و زبان فارسی در کتابخانه عمومی شهدای لواسانات شهرستان شمیرانات برگزار شد.

کارگاه آموزشی شیوه‌های‌ ترغیب‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ و کتابخوانی در کتابخانه شهید مطهری قرچک

به همت کتابداران کتابخانه، جلسه آموزشی شیوه‌های‌ ترغیب‌ دانش‌آموزان‌ به‌ مطالعه‌ و کتابخوانی با حضور دانش آموزان و مربیان دبیرستان تزکیه در کتابخانه عمومی شهید مطهری قرچک برگزار شد،

علی کرم کرمی، مسئول کتابخانه با اعلام این خبر گفت: یکی از ضروری ترین اقدامات برای تربیت کودکی اهل مطالعه این است که والدین خود اهل مطالعه باشند. کودکان با مشاهده افراد خانواده در حال مطالعه، حس کنجکاوی و رغبت کافی برای کتابخوانی پیدا می کنند.

کرمی گفت: در این نشست شیوه‌هایی برای‌ ایجاد انگیزه‌ و عادت‌ به‌ مطالعه‌ و کتاب‌خوانی‌ پیشنهاد شد. خواندن اشعار زیبا و موزون، خواندن کتاب با صدای بلند، استفاده از کتاب برای پاسخ دادن به پرسش های کودکان، جذاب کردن فضای کتابخانه‌های مدارس، معرفی کتاب در کنار برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، برگزاری کلاس‌های شاهنامه خوانی سعدی و حافظ خوانی در کنار زنگ کتاب، برگزاری تور بازدید از کتابخانه‌های عمومی شهر یا شهرستان، برگزاری جشن اولین کتاب من، برگزاری مسابقه کتابخوانی، برگزاری مسابقه خلاصه نویسی کتاب، تجلیل از دانش آموزان نویسنده، برگزاری مراسم اهدا کتاب به کتابخانه مدرسه، برگزاری مسابقه نوشتن داستان کوتاه و... از جمله روش های علاقه مند کردن دانش آموزان به مطالعه است.

قصه گویی و آموزش اشکال هندسی و ساخت کاردستی در کتابخانه عمومی شهرک توحید

به همت لیلا غفوری، کتابدار کتابخانه نشست قصه گویی و آموزش اشکال هندسی و ساخت کاردستی با حضور تعدادی از خردسالان و کودکان در کتابخانه عمومی شهرک توحید تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست شعر کفشدوزک توسط لیلا غفوری، کتابدار کتابخانه خوانده شد و سپس نمایش تولد کفشدوزک از مجموعه نمایش های مجله سروش خردسالان توسط کودکان به اجرا درآمد. آشنایی با اشکال هندسی، مهارت برش زدن، رنگ آمیزی، چسباندن و ساخت کاردستی کفشدوزک از برنامه هایی بود که در این نشست انجام شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ