امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


همزمان با هفته دولت؛ کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص) تورقوزآباد افتتاح شد کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص) روستای تورقوزآباد شهرستان ری با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در هفته دولت افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با هفته دولت، کتابخانه رسول اکرم (ص) با زیربنای ۱۸۰ متر، با حضور احمد اسماعیلی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ری؛ علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ علی اکبر قربانی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان ری؛ مهدی مجیدی بخشدار کهریزک، دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای تورقوز آباد به بهره برداری رسید.


علی اکبر قربانی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان ری با بیان اینکه کتابخانه رسول اکرم (ص) در حال حاضر با بیش از ۷ هزار جلد کتاب فعالیت خود را شروع کرده است، گفت: قفسه های این کتابخانه با توجه به فضای جدید، ظرفیت ۱۲ هزار جلد کتاب را دارد. این کتابخانه پیش از این، در یک ساختمان قدیمی و فضایی محدود فعال بود اما امروز با تجهیزات به روز و استاندارد به بهره برداری رسید.

وی افزود: اداره کتابخانه ها تلاش کرده این کتابخانه را به نحو شایسته ای با همکاری و هماهنگی با بخشداری کهریزک، دهیار و شورای اسلامی روستای توزقوزآباد تجهیز کند و اعتبار هزینه شده در بخش تجهیز بالغ بر 720 میلیون ریال بوده است.

وی تصریح کرد: روستاهای اطراف تورقوز آباد نیز می توانند از این کتابخانه استفاده کنند و انشاالله بحث راه اندازی کتابخانه روستای اسلام آباد را هم در آینده ای نزدیک در  پیش رو خواهیم داشت.

قربانی تاکید کرد: از مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، مجموعه مدیران شهرستان ری، بخشداری کهریزک، دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای تورقوزآباد و حمایت های فرماندار این شهرستان که همواره همراه و همدل ما در مسیر ترویج کتابخوانی بوده اند، تشکر می کنم. امید است افزایش کتابخانه ها به ترویج بیش از پیش کتابخوانی در سطح جامعه بیانجامد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری در پایان افزود: با توجه به تأکید دبیرکل محترم نهاد کتابخانه ها بر لزوم انتخاب محیط های مناسب برای ترویج کتابخوانی، تلاش ما این است که بتوانیم این محیط ها را شناسایی و افزایش دهیم.

در ادامه این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران از افتتاح کتابخانه سیار روستایی بهارستان در روز ششم شهریور ماه خبر داد.

نیکنام، ضمن گرامیداشت هفته دولت، بیان کرد: کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص) روستای تورقوزآباد پیش از این نیز به صورت موقت در این روستا فعالیت داشت اما از استانداردهای لازم برخوردار نبود. امروز این کتابخانه با کمک دوستان ما در دهیاری، شورای اسلامی، بخشدار و فرمانداری شهرستان ری، که زمینی را به این منظور اختصاص داده بودند، افتتاح شد.

به گفته نیکنام این کتابخانه از محل تملک داریی ها و اعتبارات دولتی احداث شده است.

وی با بیان اینکه ما باید تلاش کنیم عزیزان ما در روستاها نیز از خدمات کتابخانه ای برخوردار شوند، تصریح کرد: برای ارائه خدمات کتابخانه ای در روستاهایی با جمعیت مناسب، برنامه ریزی شده است.

مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان تهران گفت: در آینده نزدیک کتابخانه اسلام آباد با کمک دهیار و بخشدار این منطقه افتتاح خواهد شد؛ این منطقه نیز پیش از این دارای کتابخانه ای غیراستاندارد بود. همچنین در آینده ای نزدیک در ملارد و شهریار، کتابخانه های روستایی افتتاح خواهند شد.

در ادامه احمد اسماعیلی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: بحث کتاب، کتابخوانی و مطالعه یکی از پایه های توسعه هر کشوری محسوب می شود. خوشبختانه با همت و تلاش مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در شهرها و روستاهای استان تهران فعالیت های خوبی شروع شده و در شهرستان ری نیز قرار بر این شد که همه ما در سطح روستاها و شهرها برای ترویج کتابخوانی تلاش کنیم. امروز با تلاش مدیران مسکن و شهرسازی و همکاری و همیاری بخشداری، شورا و دهیار شهرستان ری، کتابخانه حضرت رسول (ص) با بیش از هفت هزار جلد کتاب افتتاح شد که امیدواریم که مورد استفاده مردم قرار بگیرد.

در ادامه مجیدی، بخشدار کهریزک با اشاره به حمایت بخشداری از افتتاح کتابخانه ها گفت: بودجه کتابخانه رسول اکرم (ص) روستای تورقوزآباد، از محل تملک دارایی های اداره راه و شهرسازی تامین شد و بخشی از این هزینه ها نیز از سوی بخشداری و فرمانداری پرداخت شد.

بخشدار کهریزک تصریح کرد: امیدواریم که افتتاح فضاهای فرهنگی در روستاهای تابع بخش با کمک اداره کل کتابخانه های استان و همکاری دوستان ما در انجمن و امور کتابخانه های شهرستان ری پیگیری و افزایش یابد. به اعتقاد من روستاهای بالای دو هزار نفر نیز باید دارای کتابخانه عمومی باشند.

نسخه قابل چاپ
بيشتر