امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
گزارش دهه کرامت(4) کتابداران اسلامشهر دهه کرامت را گرامی داشتند همزمان با ایام دهه کرامت کتابخانه های اسلامشهر با برگزاری برنامه های معرفی،جمع خوانی و برگزاری جشن های فرهنگی دهه کرامت را گرامی داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به مناسبت گرامیداشت دهه کرامت به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلامشهر و کتابخانه های استاد شهریار، مشارکتی روستای چیچکلو، شهید رجایی، شهید اول چهاردانگه، شهدای روستای نظام آباد برنامه ها و جشن های متنوعی با حضور اعضا برگزار شد.

تقدیر از همکاران دوشیزه دراسلامشهر

مجید جعفری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلامشهر به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) و روز دختر، از همکاران دوشیزه ی کتابخانه ها تقدیر کرد

.

 مجید جعفری در دیدار با تعدای از پرسنل دوشیزه ی کتابخانه ها گفت:در دین مبین اسلام و مذهب تشیع، الگوهای جاودان بی شماری برای جوانان و دختران و پسران جامعه ما وجود دارند که باید برای آشنایی با افکار و سیره ی آنان بیش از پیش اهتمام ورزید.

وی افزود: حضرت فاطمه ی معصومه (س) یکی از سلاله های پاک چشمه ی زلال اهل بیت(ع) است که به حق سالروز میلادشان، در ایران اسلامی روز دختر نامگذاری شده است.

جعفری در این جلسه، با اهدای لوح از زحمات همکاران دختر این مجموعه تقدیر کرد.

گرامیداشت میلاد حضرت معصومه (س) در کتابخانه عمومی استاد شهریار اسلامشهر

به همت سحر فیضی مسوول کتابخانه استاد شهریار، با هدف تجلیل از مقام دختر و یادآوری جایگاه این قشر در جامعه و ترغیب کودکان و نوجوانان به ویژه دختران به حضور در کتابخانه و علاقه مند کردن آنها به کتاب و کتابخوانی، جشن ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر، با حضور اعضای دختر کودک و  نوجوان در کتابخانه عمومی استاد شهریار شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

 سحر فیضی با اعلام این خبرگفت: این مراسم که با همکاری کتابخانه عمومی شهید اول اسلامشهر برگزارشد، ابتدا مهشید مجتهدزاده کتابدار کتابخانه عمومی شهید اول آغاز دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) را تبریک گفت و فرارسیدن روز دختر را به دختران حاضر در مراسم شادباش گفت. وی سپس ضمن معرفی کتاب "کاش تو را می دیدم" به طور اجمالی به فرازهایی از زندگی بانو معصومه (س) و حوادث تاریخی زمان ایشان اشاره کرد. مجتهدزاده در ادامه از دختران حاضر در مراسم خواست تا با الگو گرفتن از آن حضرت سعی کنند که برای والدین خود دختر خوب و برای خواهر و برادر خود خواهر خوبی باشند. مراسم فوق با پذبرایی به پایان رسید. لازم به ذکر است که نویسنده کتاب مذکور مژگان شیخی است که توسط  انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است.

برگزاری جشن روز دختر در کتابخانه عمومی  مشارکتی روستای چیچکلو شهرستان اسلامشهر

به همت سجاد کشاورز مسئول کتابخانه، جشن ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر، با حضور تعدادی از اعضای کودک و نوجوان دختر در کتابخانه مشارکتی روستایی  چیچکلوشهرستان اسلامشهر برگزار شد

در این برنامه که با استقبال  اعضای دختر کودک و نوجوان برگزار شد کتاب «فاطمه و فاطمه» اثر سید محمد مهاجرانی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برای شرکت کنندگان شعرخوانی و درباره زندگی و معرفی شخصیت والای حضرت معصومه(س) مطالبی برای شرکت کنندگان بیان شد سپس کودکان به شعرخوانی پرداختند.

گفتنی است کتاب «فاطمه و فاطمه» به زبان شعر شباهت های حضرت فاطمه معصومه(س) را به جدشان حضرت فاطمه زهرا(س) را به مخاطب کودک آموزش می دهد؛ کل اثر یک منظومۀ ۵۶ بیتی است که هم مروری بر زندگی این دو بانوی بزرگوار دارد و هم درس های اخلاقی که از آنها باید فراگرفت را با زبانی کودکانه مرور کرده است.

نشست معرفی و جمع خوانی کتاب«چلچراغ شیراز» در کتابخانه عمومی شهید رجایی اسلامشهر

به همت حسین علی ویردی مسئول کتابخانه، کتاب «چلچراغ شیراز» با حضور اعضای کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی شهید رجایی روستای قاسم آباد شهرستان اسلامشهرمعرفی و جمع خوانی شد.

گفتنی است کتاب «چلچراغ شیراز» نوشته جلیل عرفان منش، چاپ  انتشارات بنیاد پژوهش های اسلامی، شخصیت و فضایل احمد بن موسی(ع) (برادر امام رضا(ع))، جنبه‌های مختلف زندگانی ایشان از جمله ارتباط میان زمان قیام او و شهادت حضرت امام رضا علیه السلام و نیز ماجرای پیدا شدن مرقد مطهر احمد بن موسی در شیراز بررسی شده ‌است. همچنین در کتاب چگونگی پیدایش فرق شیعه در زمان امام موسی کاظم علیه السلام و مسأله‌ امامت احمد بن موسی(ع)، اوضاع سیاسی عصر مأمون، علل قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) تشریح شده است.

مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی شهید رجایی اسلامشهر

 به همت حسین علی ویردی مسئول کتابخانه به مناسبت گرامیداشت دهه کرامت و با هدف تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه و آشنایی با محیط کتابخانه، مسابقه نقاشی برگزارگردد

.

این  مسابقه ویژه کودکان و نوجوانا ن با“موضوعات حضرت امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) ” روزسه شنبه ۱۸ تیرماه ساعت ۱۰ صبح در محل کتابخانه  عمومی شهید رجایی روستای قاسم آباد شهرستان اسلامشهربرگزارشد.

برگزاری نشست کتابخوان کتابخانه ای در کتابخانه عمومی شهید اول چهاردانگه شهرستان اسلامشهر

به مناسبت دهه کرامت به همت علی شقاقی مسئول و فاطمه توکلی کتابدار کتابخانه، نشست کتابخوان کتابخانه ای با حضوراعضای کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی شهید اول شهر چهاردانگه شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

در این نشست کتاب قصه های از امام رضا (ع) توسط شش تن از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه شهید اول معرفی شدند. قصه های غریبه آشنا توسط محمد یوسفی نیا؛ قصه سیبهای گاز زده توسط امیرمحمد دهشیار؛ قصه درخت بادام توسط ابوالفضل خلیل زاده؛ قصه پیراهن یادگاری توسط امیرمحمد صفایی وکتاب اسوه: علی بن موسی الرضا توسط امیر علی جوزی معرفی و تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

جشن دهه کرامت در کتابخانه عمومی شهدای روستای نظام آباد شهرستان اسلامشهر

همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) و امام رضا (علیه السلام) و اتمام نهمین دوره جشنواره مسابقه کتابخوانی رضوی، مراسم جشن دهه کرامت با حضور جمعی از اعضای کتابخانه شهدای روستای نظام آباد شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

 ژیلا عبدی مسئول کتابخانه با اعلام این خبر گفت: این برنامه با هدف آشنایی دختران با زندگینامه حضرت معصومه(س) و یادگیری بصیرت آن حضرت و با خواندن اشعار در وصف آن بزرگوار برگزار شد.

وی افزود: آشنا نمودن کودکان با سیره و زندگانی امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و دهه کرامت، شعرخوانی، قصه گویی از کتاب "فاطمه وفاطمه" از جمله فعالیتهای نشست بود.

 گفتنی است در پایان به اعضای شرکت کننده در این مراسم هدایایی تقدیم شد و برنامه با پذیرایی به پایان رسید.

معرفی و شرح تذکره کتاب ابوالفضل نهضت رضوی با موضوع حضرت احمد موسی علیه السلام دراسلامشهر

 به مناسبت دهه کرامت جلسه شرح و تذکره کتاب ابوالفضل نهضت رضوی با موضوع شخصیت و زندگی حضرت احمد بن موسی (ع) با حضور مجید جعفری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلامشهربرگزارشد.

طی این جلسه کتاب «ابوالفضل نهضت رضوی» (زندگی‌نامه حضرت احمدبن موسی(ع) ـ شاهچراغ) نوشته محمدرضا سنگری در محور در محور خاندان و یاران امام رضا(ع) توسط جواهر مهدی پور مسئول کتابخانه شهید مطهری و سمانه برارزاده کتابدار کتابخانه شهید مصطفی خمینی معرفی شد.

گفتنی است، کتاب «ابوالفضل نهضت رضوی» در ۱۶۸ صفحه توسط انتشارات شاه‌چراغ (ع) شیراز به چاپ رسیده است. اندیشه‌های انحرافی عصر احمد بن موسی(ع) در ایران، هجرت ایشان به ایران، مسیر حرکت احمدبن موسی(ع)، منازل و مراحل سفر به ایران، نبرد سه روزه، شهادت احمدبن موسی(ع)، کشف مزار، فرزندان حضرت احمدبن موسی(ع) برخی از عناوین این کتاب است.

جمع خوانی کتاب «فاطمه و فاطمه» در کتابخانه شهدای نظام آباد اسلامشهر

به همت ژیلا عبدی مسئول کتابخانه به مناسبت  دهه کرامت ولادت باسعادت حضرت معصومه(س) و امام رضا (علیه السلام) با حضور کودکان فعال عضو کتابخانه شهدای روستای نظام آباد شهرستان اسلامشهر، کتاب «فاطمه و فاطمه» سروده سید محمد مهاجرانی در بخش کودک این کتابخانه جمع خوانی شد.

گفتنی است، این کتاب در مورد حضرت فاطمه (س) ودر قالب شعر از نوع چهار پاره است. است. این کتاب شامل ۲۲ بخش است که هر بخش یک قطعه شعر را شامل می شود. شعر شیرین، تسبیح گلی، فدک، کوثر، شهدای احد، کودک یتیم، در کنار تنور، امدادگر میدان جنگ، پرتلاش، مادر بابا و گدای گرسنه عناوین بعضی از شعرهای کتاب فاطمه سلام الله علیها است.

نشست شعر خوانی کتاب در کتابخانه عمومی شهید رجایی اسلامشهر

 به همت حسین علی وردیری مسئول کتابخانه، کتاب «با کبوترهای گنبد» سروده‌هایی درباره امام رضا علیه‌السلام برای نوجوانان» نوشته احمد میرزاده از انتشارات به نشر با حضور تعدادی از اعضای کودک در بخش کودک کتابخانه عمومی شهید رجایی روستای قاسم آباد شهرستان اسلامشهر شعرخوانی شد.

علی وردیری مسئوول کتابخانه گفت: دراین برنامه پس از آشنایی اعضاء با زندگی پیشوای هشتم شیعیان امام رضا(ع) کارگاه نقاشی بر مبنای مفاهیم اخلاقی این کتاب برگزار شد، کودکان با توجه به برداشت های ذهنی خود از داستان به تصویرسازی پرداختند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ