فهرست

گفت و گو

محسن پرویز عنوان کرد؛

آتش‌زدن کتابخانه «تفکر» برداشتن نقاب از چهره دشمنان کتاب و فرهنگ بود

رئیس هیأت مدیره انجمن قلم، طی بازدید از بقایای کتابخانه عمومی «تفکر»، با اشاره به آسیب‌های این اقدام جاهلانه برای مردم این منطقه، گفت: آتش‌زدن کتابخانه «تفکر» نشان از دشمنی آشوبگران با کتاب و فرهنگ بود که نقاب را از چهره واقعی این افراد برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اواخر آبان ماه سال جاری و در پی سوء استفاده عناصر آشوبگر از اعتراضات مردمی، کتابخانه عمومی «تفکر» منطقه نصیرآباد باغستان از توابع شهرستان شهریار استان تهران به آتش کشیده شد و تمام امکانات و تجهیزات آن به همراه حدود ۱۳۰۰۰ جلد کتاب در آتش جهل و کینه اشرار سوخت.

محسن پرویز در بازدید  جمعی از فعالان و تشکل‌های نشر از بقایای ساختمان کتابخانه عمومی «تفکر»، با تقبیح این اقدام جاهلانه گفت: کتابخانه «تفکر» در منطقه‌ای فاقد امکانات فرهنگی قرار داشت و عملا با از بین بردن آن، مردم این منطقه از تنها امکان فرهنگی در دسترس خود نیز محروم شدند. کتابخانه تقریبا به طور کامل تخریب شده و پیش از آتش زدن، امکانات و تجهیزات آن نیز کاملا غارت شده بود. به طوری که اگر این کتابخانه بخواهد بازسازی شود، تنها با حفظ ستون‌ها، باید کتابخانه‌ای از نو ساخت.

وی افزود: متاسفانه آسیب‌های این اتفاقات همگی متوجه مردم می‌شود و گروه کثیری از جوانان، نوجوانان و حتی کودکان این منطقه از این امکان محروم شدند. هرچقدر هم که دوستان در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، خیران و سایر دستگاه‌ها برای بازسازی این کتابخانه تلاش کنند، خلاء فرهنگی ایجاد شده در این دوره زمانی، تأثیر مخرب خود را بر مردم خواهد گذاشت. بنابراین نباید مردم در مقابل اتفاقات این چنینی سکوت کنند و اجازه ندهند که از فضاهای ایجاد شده برای اعتراضات مردمی، عده‌ای آشوب گر سوء استفاده کنند و به اموال عمومی آسیب بزنند.

پرویز با اشاره به دست‌های پشت پرده در حوادث آبان ماه، گفت: سامان دهی آشوب های آبان ماه، در خارج از ایران صورت گرفته و این محرز است. آنها به دنبال بهانه‌ای بودند تا با جمع شدن مردم، خود را بین جمعیت پنهان کنند و چنین اتفاقاتی را رقم بزنند. طبیعی است که اتاق فرمانی که هدایت کننده این جریان بوده، معتقد به کتابسوزی هستند و اگر اخبار و رفتار آنها را پیگیری کنیم، متوجه می‌شویم که آنها در پی محو کردند و نابودی فرهنگ ایران هستند.

رئیس هیأت مدیره انجمن قلم ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا می‌گوید ما از مردم ایران، یعنی افرادی که آشوب کردند، حمایت می‌کنیم، اما او فراموش کرده که یک سال پیش مردم ایران و دقیقا ملت ایران را آشوبگر خوانده بود. اگر او در مواقعی از عده‌ای خاص حمایت می‌کند، برای این است که به فرهنگ مردم آسیب بزند. به عبارتی می‌توان گفت آتش‌زدن کتابخانه «تفکر» نشان از دشمنی آشوبگران با کتاب و فرهنگ بود که نقاب را از چهره این افراد برداشت.

وی با اشاره به اهتمام انجمن قلم برای مشارکت در بازسازی کتابخانه عمومی تفکر، گفت: قطعا در انجمن قلم از نویسندگان و شاعران درخواست خواهیم کرد تا به وسع خودشان با کمک‌های مادی و یا اهدای کتاب، به بازسازی کتابخانه عمومی «تفکر» شهریار کمک کنند. همچنین سایر دوستان از تشکل‌های نشر که برای بازدید از این کتابخانه آمده‌اند قطعا کمک خواهند کرد و البته خود مردم نیز باید از آسیب رسیدن به اموال عمومی جلو گیری و برای بازسازی آن نیز مشارکت کنند.

نسخه قابل چاپ