فهرست

اخبار شهرستان ها

به مناسبت اربعین حسینی وایام سوگواری امام حسین علیه السلام ویاران باوفایشان،

نشست مجازی نقد و بررسی کتاب «سر بر خاک دهکده» درفضای مجازی برگزارشد

نشست مجازی نقد و بررسی کتاب «سربرخاک دهکده» باحضور فائضه غفار حدادی ، نویسنده اثر درفضای مجازی اسکای رووم و به میزبانی کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به مناسبت اربعین حسینی وایام سوگواری امام حسین علیه السلام ویاران باوفایشان، نشست مجازی  نقد وبررسی کتاب"سربرخاک دهکده"باحضور فائضه غفار حدادی؛ نویسنده اثر، احسان رضایی؛ منتقداثر، سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس، محمدرضا کریمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین وجمعی از علاقمندان به میزبانی کتابخانه مرکزی شهرستان قدس درفضای مجازی اسکای رووم برگزار شد.

در ابتدای نشست سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس به معرفی اجمالی نویسنده پرداخت و گفت: فائضه غفارحدادی متولد ۱۳۶۳ در تبریز است تحصیلاتش مقطع کارشناسی ارشد در رشته زیست ‌دریا در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داده است. وی نویسنده آثاری چون خط مقدم، یک محسن عزیز، دهکده خاک برسر می باشد؛ کتاب "سر بر خاک دهکده" روایت سفر فائضه غفار حدادی از پیاده‌روی اربعین وی در سال ۱۳۹۷ است.

وی سپس در معرفی منتقد نشست افزود:احسان رضایی متولد ۱۳۵۶ تهران، داستان‌نویس، منتقد ادبی و مجری-کارشناس برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی مختلف دربارۀ کتاب است وی  مؤسس و اولین سردبیر پایگاه نقد داستان می باشد وتألیفاتش در زمینه تاریخ و ادبیات است.

سپس احسان رضایی منتقد اثر به فرهنگ پیاده روی درمسیحیت که باعنوان(camio de santiago کامینو دِ سانتیاگو) به بیان چگونگی آن واعتقادی که مسیحیان برای زیارت یعقوب یکی از حواریون حضرت مسیح مسافتی را پیاده روی می کنند، اشاره کرد و گفت: دراین پیاده روی افراد سعی می کنند به تزکیه نفس بپردازند واین پیاده روی در مغرب زمین انعکاس زیادی دارد وتابحال کتابهایی هم دراین زمینه نوشته شده است وبالاترین آمار این پیاده روی ۲۶۰ هزارنفر دریک سال ذکرشده است.

رضایی افزود:در دین و مذهب ما نیز فرهنگ پیاده روی اربعین جایگاه والا ویژه ای دارد و در پیاده روی اربعین حسینی افراد شرکت کننده میلیونی هستند و آثار معنوی در افراد مشهود است ولی تابحال نویسندگان کمی سراغ این موضوع رفته اند که دلیل آن سختی کار نوشتن از پیاده روی اربعین است.

به گفته وی داستان" سر برخاک دهکده "داستان بازگفته ای است که خواننده می داند ازکجا شروع می شود وبه کجا ختم می شود وبیان احساس معنوی است که نوشتن آن شجاعت می خواهد؛ این کتاب اثری مهم و موثری است که درباره آن باید سخن گفت و معرفی شود.

احسان رضایی گفت :قلم نویسنده کتاب سربرخاک دهکده مثبت وخوشایند است وطنز موجود در متن عامل پیشبرنده برای خواندن آثار اوست و البته گاهی هم دربیان طنز افراط شده است ولی انتقال غم واندوه در جاهای احساسی و عاطفی ضعیف است.

وی کتاب سربرخاک دهکده را اثری نیازمند بازخوانی وبازنویسی عنوان کرد و گفت: این اثر سریع و یکباره نوشته شده است؛ در جاهایی فضابرای نویسنده مشخص است ولی شاید خواننده ای خاص متوجه آن موضوع نباشد و نیاز به توضیح بیشتری دارد؛ نوشتن یعنی به اشتراک گذاشتن جهان نویسنده و برای اینکه کتاب خواننده بیشتری پیدا کند باید طوری مسایل را مطرح کند که اگر یک مسیحی یا غیرمسلمان کتاب را می خواند متوجه عقاید، آداب ورسوم شود. نویسنده باید تصمیم بگیرید قلمش طوری باشد که مخاطب بیشتری جذب کند و مورد دیگر درباره اسم کتاب که غیرکلیشه ای است ومورد توجه قرار می گیرد.

به گفته منتقد از نقاط قوت کتاب انتقال احساس مادرانه به خواننده است که بسیار زیبا وقابل درک حتی برای جنس مخالف بیان شده است.

در ادامه فائضه غفارحدادی نویسنده کتاب گفت در سفرسه روزه  ای که در ایام اربعین به عتبات عالیات داشته است برای نوشتن کتاب برنامه ای نداشته است وحتی باتوجه به کوتاهی سفر وهمچنین سفرهوایی که سبب شده سختی های سفر زمینی را نچشد فقط یادداشتهایی را برای خود می نوشته است.

وی با اشاره به سریع ویکباره نوشتن این کتاب گفت : قبل نوشتن این کتاب مشغول نوشتن کتاب" یک محسن عزیز "بودم وبا ایجاد وقفه این کتاب را نوشتم وسپس به نگارش آن کتاب ادامه دادم؛ هنگام نگارش این کتاب به موضوع فکرنکرده بودم که مخاطبم فقط مسلمانها هستند و یا شاید غیرمسلمانها نیزآنرا بخوانند.

نویسنده کتاب «سر بر خاک دهکده» درپایان ضمن تشکر از برگزاری مراسم نقدگفت: برگزاری این برنامه ها ونشست ها به نویسنده کمک می کند که نقاط قوت وضعف خود را بشناسد و در نگارش آثار بعدی مدنظر قرار دهد.

درانتهای این نشست شرکت کنندگان نیز به بیان نطرات خود پیرامون کتاب پرداختند.

نسخه قابل چاپ