فهرست

اخبار شهرستان ها

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت برگزار شد:

نشست نقد کتاب (( بی نازنین )) در فضای مجازی

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت و با حضور کیوان ارزاقی نویسنده، نشست نقد و بررسی کتاب « بی نازنین » در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد کتاب شهرستان پاکدشت به صورت مجازی و با حضور کیوان ارزاقی نویسنده کتاب  ، اسدالله امرایی منتقد، محمد کارخانه رئیس اداره کتابخانه های عمومی، علاقمندان به کتاب و کتابخوانی، فعالان فرهنگی، اعضای کتابخانه های عمومی و ... در پلتفرم اسکای روم برگزار شد.
محمد کارخانه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت در جلسه نقد کتاب «بی نازنین» اظهار داشت: نشست نقد و بررسی کتاب در فضای مجازی در ادامه ی سلسله جلسات نقد حضوری کتاب شهرستان پاکدشت برگزار می شود که قبل از شروع محدودیت های کرونا، در مکان اداره کتابخانه های عمومی پاکدشت و با حضور چشمگیر علاقمندان برگزار می شد و در حال حاضر جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و معرفی کتاب های خوب به شهروندان، نشست نقد کتاب شهرستان نیز همچون نشست های عصر شعر، شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، نشست های کتابخوان دانش آموزی و ... در فضای مجازی اسکای روم  انجام می گیرد.
وی افزود:ما در اداره کتابخانه های عمومی با کمک و همراهی کتابداران شاغل در ده کتابخانه عمومی سطح شهرستان، می کوشیم فعالیت های امکان پذیر حضوری و همچنین فعالیت های مجازی را در حد توان ادامه ‌دهیم تا وظایف فرهنگی کتابخانه های عمومی، خصوصاً برپایی جلسات نقد کتاب شهرستان پاکدشت به علت وجود ویروس کرونا متوقف نشود.

اسدالله امرایی نویسنده، مترجم و منتقد نشست نقد کتاب « بی نازنین » اظهار داشت: رمان « بی نازنین » هم تجربه صد سال داستان نویسی اخیر ایران و هم تجربه چهارصد سال داستان نویسی اروپا را در خود دارد. گویی یک دنیا تجربه را پشت سر گذاشته است. وقتی رمان « بی نازنین » را میخوانیم با یک رمان مدرن مواجه می شویم که همه مولفه ها،  ابزارها و لوازم زندگی مدرن را در خود دارد و خواننده را با رویکردهای زندگی مدرن روبرو می کند. یعنی دیگر خواننده با راوی دانای کلی که به همه چیز آگاه است و یا با شخصیت هایی که همه برجسته و قهرمان یا ضد قهرمان اند مواجه نمی شود.
وی افزود:داستان شخصیت های معمولی ای دارد که به راحتی در سطح جامعه دیده می شوند و همه ما بارها با آنها برخورد کرده ایم.  مخصوصاً در حال حاضر که فضای مجازی گسترده تر از قبل شده است و با پدیده هایی مثل هویت دزدی در فضاهای جدید روبرو هستیم و سایر پدیده هایی که تا چهار پنج سال پیش به دلیل عدم گسترش زیرساخت های فضاهای مجازی قابل تصور نبودند. ما امروزه با هویت دزدها مواجه هستیم، همان کسانی که هویت سایر افراد را در فضاهای مجازی می دزدند و مردم را در دام ها و نقشه های خود گرفتار می کنند.
اسدالله امرایی تصریح کرد:وظیفه نویسنده ای که در میان مردم زندگی می کند و تمام ناهنجاری ها را می بیند، این است که این ناهنجاری ها را در بطن داستانش بگنجاند. اگر  وی از عهده الزامات این کار بر بیاید، اثرش در نگاه منتقدان و خوانندگان موفق جلوه خواهد بود. در داستان« بی نازنین » نیز با رد و بدل کردن ایمیل که یکی از الزامات فضای مجازی است روبرو هستیم و مشاهده می کنیم که افراد بجای اینکه با هم حرف بزنند، با رد و بذل کردن ایمیل و استیکر با همدیگر در ارتباطند. این چیزی نیست جز نتیجه حضور هوشمند نویسنده در جامعه. در این داستان با رد و بدل کردن ایمیل ها مسائلی چون انتقام، اختلافات فردی، اختلاس و ... نمایش داده می شوند، یعنی همان مسائلی را که در فضای واقعی با آنها روبرو هستیم در این رمان به چشم می بینیم و نویسنده به راحتی توانسته با جابجایی این شخصیت ها و تغییر فضا، پیامش را به مخاطب برساند.

اسدالله امرایی منتقد نشست در پاسخ به سوالات و نظرات ایراد شده از سوی خوانندگان کتاب « بی نازنین » بیان کرد: نویسنده در همان مقدمه و ابتدای متن تاکید می کرد که کلیه شخصیت ها، مکان ها، زمان ها و نام های موجود در این رمان ساخته و پرداخته تخیل نویسنده است و هرگونه شباهت احتمالی با افراد حقیقی و حقوقی تصادفی است. این یعنی اعلام برائت نویسنده از شخصیت ها حاضر و اتفاقات روی داده در سطح جامعه. ما هم امروز در تحلیل این داستان باید به این مسئله دقت کنیم که نویسنده یک داستان را به تحریر درآورده است، پس در این داستان به دنبال کشف شخصیت های بیرونی و حقیقی نباشیم. ایرادی متوجه نویسنده نیست که چرا از فلان شخصیت و یا فلان اسم برای افراد داستان استفاده کرده است. نویسنده برای بیان مقصودش آزاد است، آزاد است که هر چیزی را می تواند به گسترش و فهم داستان کمک کند در اختیار خود بگیرد. من تصور می کنم که کیوان ارزاقی توانسته به خوبی از عهده این کار، از عهده الزامات این اثر و نحوه بیان و فضا بربیاید.
وی افزود:نتیجه تلاش ایشان را خوب می بینم و تصور می کنم این موفقیت حاصل حضورشان در جامعه است. وی بالا و پایین جامعه را خوب دیده اند و انسان مدرن را در جامعه نشان داده اند، البته دست انسان رشد نیافته ای را هم که به اشتباه تصور می کند می تواند برای همیشه در فضای مجازی ناشناخته باقی بماند رو کرده است..

کیوان ارزاقی نویسنده کتاب « بی نازنین » که در این نشست آنلاین حاضر بود، ابراز داشت: خوشحالم که مجدداً در خدمت کتابخوانان خوب شهرستان پاکدشت هستم. اکثر دوستان لطف داشتند و داستان بی نازنین را پسندیدند که باعث خوشحالی بنده است. اشاره شد که قسمتی از تاریخ در رمان «بی نازنین» ثبت شده است که کاملاً صحیح است. من فکر می کنم وظیفه داستان نویس این است که بخشی از تاریخ را در داستانش وارد کند و به همین دلیل من ماجرای سقوط هواپیما را در داستان « بی نازنین » آورده ام.
وی افزود: به نظرم اگر نویسنده ای انتخاب می کند که به شیوه رئال بنویسید، باید اتفاقات و رویدادهای جامعه را هم در داستانش منعکس کند.

کیوان ارزاقی در خصوص استفاده از مکاتبات ایمیل در داستان « بی نازنین » گفت: زمانی که مشغول نوشتن داستان « بی نازنین » بودم و حتی بعد از انتشار آن، برخی از دوستان اهل قلم این نگرانی را داشتند که شاید رابطه بر پایه ی ایمیل، رابطه ای باشد که به مرور زمان منسوخ شود. ولی به عقیده من یک داستان نویس نباید از نگارش اتفاق یا نوع ارتباطاتی که امکان دارد به مروز زمان منسوخ شود و کمتر در مرکز توجه باشد، بترسد. قطعاً نویسنده در چینش ارتباطات و اتفاقات داستان، به دنبال ارائه پیام خود است.
نویسنده کتاب در مورد اظهار نظر شرکت کنندگان در رابطه با لحن و بیان داستان « بی نازنین » گفت: خوشحالم که برخی از دوستان حاضر اظهار داشتند که لحن و بیان زنانه و مردانه داستان برای آنها جالب بوده است. با توجه به اینکه فضای ایمیل، فضای سرد و کسل کننده ای است، تلاش کرده ام تا روی لحن شخصیت ها کار کنم و از این طریق فضا و شخصیت ها را بهتر معرفی کنم.
ارزاقی در واکنش به مسائل جامعه شناختی و روانشناختی مطرح شده در رمان « بی نازنین » از زبان حضار، بیان کرد: اگر این داستان توانسته است به بخشی از دغدغه های نسل امروز و بخشی از مشکلات و معضلات جامعه بپردازد و یا حتی یک تلنگر کوچک به ذهن افراد بزند، این برای من مایه ی خرسندی است.
گفتنی است در این نشست که با اجرای سیده مریم حسینی برگزار شد، فرامرز مولایی معاونت اجتماعی شهرداری پاکدشت، حمید عزیز آبادی فراهانی شاعر شهرستان، مدینه بهروز، محمد اثمری، زهرا ابراهیمی، مریم خداقلیزاده، آرزو نهاردانی به بیان نظرات خود درباره کتاب پرداختند. ضمناً کتاب « بی نازنین » پس از کتاب "شورآب دومین اثر از کیوان ارزاقی است که در جلسات نقد کتاب اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت مورد نقد و بررسی قرار گرفته است‌.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ