فهرست

اخبار شهرستان ها

به میزبانی کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد :

اولین جلسه شاهنامه خوانی با حضور اعضای فعال کتابخانه ها

اولین کارگاه آموزشی شاهنامه خوانی با تدریس اکرم باروطی؛ دکترای زبان وادبیات فارسی در بستر فضای مجازی کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ؛ به همت مسئول کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین اولین کارگاه آموزشی شاهنامه خوانی با حضور مدرس کارگاه  اکرم باروطی دکترای زبان وادبیات فارسی و علاقمندان به ادبیات فارسی برگزار شد.
در اولین جلسه شاهنامه خوانی که با حضور محمدرضا کریمی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین ،کتابداران ، اعضای کتابخانه ها و علاقمندان به ادبیات فارسی برگزار شد دکتر باروطی ابتدا توضیحاتی راجع به زندگی فردوسی و چگونگی نگارش شاهنامه بیان کرد و افزود: فردوسی تمام عمر و ثروت خود را صرف جمع آوری و سرودن شاهنامه کرد و در این راه افراد زیادی از جمله همسر فردوسی به او کمک کردند و در آخر، در روزگار تهی دستی پادشاهانی چون محمود غزنوی قدر و منزلت  فردوسی ، شاهنامه و زبان فارسی را ندانستند و باعث ناامیدی او شدند.
در ادامه باروطی به تعریف حماسه و انواع حماسه پرداخت و گفت: حماسه به معنی شجاعت و دلیری است و حس وحدت و ملی گرایی و غرور ملی و مذهبی را در میان مردم تقویت می کند. 
دکتر باروطی تصریح کرد: شاهنامه به سه بخش تقسیم می شود: اسطوره، پهلوانی و تاریخ. اسطوره به نظر غیر واقع می آید اما درواقع مربوط به هستی موجودات و پدیده هاست و به شیوه های مختلف تعبیر می شود. بعد از اسطوره به بخش پهلوانی و جنگ های ایران و توران که بزرگترین بخش شاهنامه است می رسیم و این بخش با مرگ رستم پایان می یابد، بعد از این به بخش تاریخ می رسیم که داستانها و شخصیت های عجیب در آن کمتر دیده می شود. 
در این جلسه خلاصه ای از مهمترین مطالب دوره های قبلی گفته شد و حاضرین سؤالات و نظرات خود را مطرح کردند. 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ