فهرست

اخبار شهرستان ها

همزمان با گرامیداشت چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی صورت گرفت؛

معرفی کتاب دربستر فضای مجازی کتابخانه شهید مصطفی خمینی اسلامشهر

همزمان با گرامیداشت چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی «کتاب دست خدا بر نقاب: بازجستی بر کودتای نقاب «نوژه» نوشته ی مجید نجف پور دربستر فضای مجازی کتابخانه شهید مصطفی خمینی اسلامشهر برای علاقمندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران ، همزمان با گرامیداشت چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی «کتاب دست خدا بر نقاب: بازجستی بر کودتای نقاب «نوژه» نوشته ی مجید نجف پور،اتشارات  مرکز اسناد انقلاب اسلامی ،توسط سمانه برارزاده کتابدارکتابخانه ؛دربستر فضای مجازی کتابخانه شهید مصطفی خمینی اسلامشهر برای علاقمندان برگزار شد.
برارزاده در معرفی این کتاب گفت: از آذر سال ۱۳۵۸، انجام کودتایی به فرمان امریکا در دستور کار شاپور بختیار و ارتشبد غلامعلی اویسی و دیگران قرار گرفت. آغاز کودتا از پایگاه هوایی شاهرخی طراحی و برنامه ریزی شده بود. در این کودتای نافرجام که به کودتای « نوژه » معروف شد، قرار بود محور عملیات با نیروی هوایی باشد و از هواپیماهای جنگنده و بمب افکن استفاده شود. کودتا سه روز قبل از وقوع کشف و خنثی شد و عاملان آن نیز دستگیر و زندانی شدند.
وی افزود:فصل اول کتاب به تحولات سیاسی ایران از سال ۱۳۳۲ تا بهمن ۱۳۵۷ پرداخته و با بازخوانی روند نهضت اسلامی در دهه پنجاه به پیروزی انقلاب اسلامی و مواجهه آن با دشمنان خارجی به خصوص تسخیر لانه جاسوسی و حمله نظامی امریکا به طبس اشاره کرده است.
کتابدار کتابخانه شهید مصطفی خمینی تصریح کرد:فصل دوم کتاب به طراحی عملیات کودتای نقاب (نوژه) و عناصر فعال در کودتا می پردازد. همچنین در فصل سوم نقش گروه های سیاسی از جمله حزب توده و سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در همسویی با کودتا بررسی شده است.
نسخه قابل چاپ