فهرست

اخبار شهرستان ها

با حضور نویسنده اثر برگزار شد:

نشست مجازی معرفی کتاب ۵ جلدی تاریخ فیروزکوه

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فیروزکوه؛ نشست مجازی معرفی کتاب ۵ جلدی تاریخ فیروزکوه با حضور خلیل الله بهزاد (باطبی)؛ نویسنده اثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ روز گذشنه دوشنبه ۸ دی ماه؛ نشست  مجازی معرفی کتاب ۵ جلدی "تاریخ فیروزکوه " با حضور خلیل الله بهزاد (باطبی)  ؛ نویسنده اثر و کتابداران و علاقمندان کتاب و کتابخوانی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان  فیروزکوه و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان در محیط اسکای روم برگزار شد.

خلیل ا... بهزاد(باطبی فیروزکوهی) متولد ۱۳۱۸ در شهر فیروزکوه است. او با مدرک لیسانس تاریخ؛ دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است. از وی آثار متعددی همچون کتاب های (سیری در طبرستان و تاریخ فیروزکوه)، (سیری در گویش مردم فیروزکوه به انضمام کنایات، اشارات، ناسزاها، سوگندها...)، (فیروزکوه و فرازهایی از تاریخ مازندران (پس از اسلام)، (نخبگان فیروزکوه از دیدگاه سیاحان) و (سیری در آداب و رسوم مردم فیروزکوه در سده گذشته) چاپ و متشر شده است.

در ابتدای برنامه خلیل الله بهزاد نویسنده اثر گفت : از سال ۱۳۷۱ به فکر شناسنامه شهر فیروزکوه افتادم و از همان موقع به جمع آوری تاریخ آداب و رسوم و فرهنگ فیروزکوه پرداختم، فرهنگ و رسوم  ریشه در اعتقادات و باور مردم دارد و این آداب و رسوم از نسل گذشته در جامعه جاری است و به آیندگان منتقل می گردد. این کتاب برای کودکان و نوجوانان ما تازگی داشته و به نوعی مشوقی برای روی آوردن به فرهنگ و باورهای خودی می گردد.

وی افزود : آداب و رسوم هر قوم و ملتی چون قانون نانوشته ای است که طی قرون و اعصار شکل گرفته و در طول زمانی طولانی، افرادی خوش ذوق، شاخه ای شیرین و مورد پسند بر آن افزودند تاجایی که کلیات این فرهنگ شفاهی و عینی مورد قبول همه قوم و حتی مردم یک کشور قرارگیرد. کتابهای  حاضر یادواره فرهنگی حدودا یک قرن اخیر مردم شهر فیروزکوه است. در مواردی که از واژگان بومی استفاده شده، معنای فارسی آن در متن و نیز صورت آوایی آن در پانوشت آمده است.

 ‌‫‌در ادامه این نشست بخش از کتاب "سیری در آداب و رسوم مردم فیروزکوه در سده گذشته" برای حاضرین بازخوانی شد و نویسنده درباره مطالب خوانده شده اطلاعاتی بیان کرد.

‌گفتنی است این نشست روز دوشنبه ۸ دی ساعت ۱۰  در فضای اسکای روم به آدرس   https://skyroom.online/ch/tehranpl.ir/firuzkuh   به صورت مجازی برگزار شد.

نسخه قابل چاپ