فهرست

اخبار شهرستان ها

نهاد کتابخانه ها
همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و شب یلدا برگزار شد؛

نشست مجازی «یلدا با کتاب» در شمیرانات

نشست مجازی «یلدا با کتاب» در شمیرانات همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س)(روز پرستار) و شب یلدا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س) (روز پرستار) و شب یلدا، نشست مجازی «یلدا با کتاب» به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شمیرانات و کتابخانه عمومی شهید باهنر، روز یکشنبه 30 آذر ماه  به دبیری ریحانه ابراهیم‌زادگان با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی نظیر   حافظخوانی و نقاله خواني ، معرفي آداب و رسوم ، معرفی کتاب‌های یلدایی و قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور کتابداران و اعضای کتابخانه و محفل ادبی  در فضای مجازی اسکای روم برگزار شد.
برنامه با عرض تبریک به مناسبت میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و شب یلدا توسط دبیر جلسه و سپس داستان‌خوانی الهه تاجیک،کارشناس ادبیات و قصه گو برای کودکان شروع شد.
سپس سید ابوالقاسم میرمحمد میگونی، عضو انجمن شهرستان شمیرانات،شاعر، نویسنده، پژوهشگر، عضو کتابخانه حافظ میگون، به شعرخوانی با موضوع شب یلدا پرداخت.
در ادامه محمدرضا جعفرپور، کتابدار کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات، در بیان آیین‌ یلدایی گفت: آداب رسوم شب یلدا پیوند عمیقی با فرهنگ ایران دارد. جشن شب چله، همچون بسیاری از آئین‌های ایرانی ریشه در رویدادی کیهانی دارد و جشن‌ها و شب‌نشینی‌هایی که در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می‌شود، یک سنت دیرینه محسوب می‌شود. در این شب بر حسب رسوم، همه در خانه بزرگ فامیل جمع می‌شدند و به شعرخوانی و داستان‌خوانی بزرگترها و پیرترها گوش می‌دهند که امسال با توجه به شرایط حاکم و به خاطر کرونا امکان برگزاری این مراسم وجود ندارد و فکر می‌کنم همه باید رعایت کنیم تا جان انسان‌ها به خطر نیفتد.
سپس مهسا پیروزفر، مدرس کلاس‌های شاهنامه ‌خوانی و حافظ‌خوانی کتابخانه باهنر، در بیان وجه آیینی و ادبی شب یلدا گفت: شب یلدا یک سنت دیرینه و قدیمی ایرانی است و از روزگاران گذشته تا به امروز، در این شب دیوان حافظ و فردوسی خوانده می‌شده است. یلدا را زمان زایش خورشید شمرده‌اند. این شب، بلندترین شب سال است و به نوعی توجه به خلقت و آفرینش هم در آن  وجود دارد. در ادامه نیز به بیان تاریخچه شب یلدا و خوانش غزلی از خواجه حافظ پرداخت.
در این نشست مجازی، محمد متین صادقیان، عضو کودک کتابخانه و مهسا نامدار نیز اشعاری یلدایی خواندند و محمدعلی موحدیان، از اعضای فعال کتابخانه شهید باهنر، قصه دوکبوتر  از مجموعه قصه‌های کلیه و دمنه، به بازنویسی داود لطف‌الله (نشر پیدایش، 1388)را  برای کودکان و نوجوانان خواند.
در ادامه نیز تامارا یکتا، از اعضای کودک کتابخانه، با بیانی شیرین، چند خوان از شاهنامه را نقاله‌خوانی کرد و عادله علی‌اکبری، از اعضای کتابخانه شهید باهنر، نیز کتاب «چتر دوستی و چهار داستان دیگر (داستان های موموشی)»، نوشته کلر ژوربرت را برای اعضای کودک حاضر در برنامه قصه گویی کرد.
در پایان ریحانه ابراهیم‌زادگان، ضمن تبریک مجدد میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و شب یلدا، تفالی به دیوان حافظ زده و غزلی خواند.
نسخه قابل چاپ