فهرست

اخبار شهرستان ها

به میزبانی کتابخانه عمومی جوادالائمه علیه السلام شهرستان قدس برگزار شد:

نشست مجازی زندگی عفیفانه با هدف تبیین اهمیت عفاف وحجاب در زندگی

به مناسبت هفته عفاف وحجاب،نشست مجازی زندگی عفیفانه به میزبانی کتابخانه عمومی جوادالائمه علیه السلام شهرستان قدس درفضای مجازی اسکای رووم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به مناسبت هفته عفاف وحجاب،به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس وباهمکاری قرارگاه فرهنگی نمازجمعه شهرستان قدس وحوزه علمیه حضرت باقرالعلوم علیه السلام ،نشست مجازی "زندگی عفیفانه" با هدف تبیین اهمیت عفاف وحجاب در زندگی باسخنرانی دکتر طاهره همیز،استادحوزه ودانشگاه ،مشاور خانواده وکارشناس صداوسیما وباحضور سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس،زینب سلیمانپور مدیرحوزه علمیه حضرت باقرالعلوم علیه السلام وجمعی از علاقمندان وبه میزبانی کتابخانه عمومی جوادالائمه علیه السلام درفضای مجازی اسکای رووم برگزار شد.
دکتر طاهره همیز استادحوزه ودانشگاه ،مشاور خانواده دراین نشست گفت:نامگذاری هفته عفاف و حجاب کار بزرگی بوده است وبا اشاره به هدف والای ابلاغ پیام الهی ازسوی  پیامبراکرم و توجه  به واجبات دینی از جمله حجاب که یک امر واجب  مثل نماز، زکات و... است نه یک امر سیاسی،دلایل سیاسی کردن  آن را از سوی دشمنان برشمردند و وظیفه بانوان اسلامی را  به عنوان الگوی سوم تمدن ساز هزاره سوم  دفاع از این  واجب الهی دانستند.
وی ادامه افزود:ما زنان چگونه می توانیم حق خون شهدا را ادا کنیم؟ در دفاع مقدس 66هزار خانواده آسیب دیدند تا انقلاب پا برجا مانده است. مقام معظم رهبری معتقدند زنان ایرانی تمدن ساز هستند. ما سه هزار زن شهید در دفاع مقدس داشتیم پس زنان ایرانی قدرتمند هستند و می توانند با همین حفظ حجاب جهان را نجات دهند.
استادحوزه ودانشگاه درپاسخ به سوال حجاب و عفاف به چه معناست و دلایل مقاومت در اجرای حجاب چیست؟گفت:قرآن اولین نکته درباره بی حجابی را نفوذ شیطان می داند. حجاب حائلی بین دو نامحرم است و زنان با حفظ حجاب در کارهای اجتماعی می توانند به مقاصد خود برسند بی آنکه جنسیت در میان باشد.حضرت زهرا (س) در پاسخ به اینکه بهترین خیر برای زنان چیست فرمودند: اینکه مردی او را نبیند و او نیز مردی را نبیند.دراینجا منظور حضرت زهرا(س)عدم نگاه جنسیتی به زن بوده است وزن بعنوان یک انسان درارتیاطات اجتماعی حضور داشته باشد.
وی همچنین در سوره مریم کلمه حجاب آمده و بیان شده است که زن برای حفاظت از خود و جلوگیری از اختلاط با مردان حجاب را انتخاب نماید. در سوره نور و احزاب از حجاب به عنوان قانون الهی نام برده شده است.
دکتر همیز در ادامه به تعریف عفاف پرداخت وگفت:عفاف یک مساله درونی است که به عالم دوم انسان برمیگردددر حالی که حجاب به عالم اول برمیگردد. عالم اول با پنج حس با طبیعت ارتباط برقرار می کند. عالم دوم عالم خیال ماست. مرکز تخیلات مثبت و منفی که در عالم اول ما اثر دارد.
وی افزود:در کتاب حجاب و عفاف از دیدگاه نوروبیولوژیکی نوشته دکتر صحرایی به بررسی اعصاب و روان می پردازد که نسبت به اطلاعات بیرونی چه احساساتی در ما شکل می گیرد.خداوند انسان ها را به نماز دعوت می کند چون نماز انسان ها را از فحشا و منکر باز می دارد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر نوجوان حجاب را قبول نکند باید چه کرد؟گفت: نوجوان دنبال زیبایی است . خاصیت نوجوانی زینت است بنابراین در خانه و میهمانی های محارم مجاز به بروز زیبایی هستند. همچنین اگر نوجوان دوستانی دارد که آنها نیز اهل حجاب نیستند باید آنان را نیز آموزش داد.
درادامه سوالات متعددی ازطرف شرکت کنندگان مطرح شد که توسط سخنران برنامه پاسخ داده شد.
لازم به ذکر است این برمانه بااستقبال فراوانی از طرف شرکت کنندگان مواجه شد.
نسخه قابل چاپ