فهرست

اخبار شهرستان ها

به میزبانی کتابخانه مرکزی شهرستان قدس؛

نشست نقد وبررسی کتاب پنجشنبه فیروزه ای درفضای مجازی برگزارشد

به میزبانی کتابخانه مرکزی شهرستان قدس نشست نقد وبررسی کتاب پنجشنبه فیروزه ای باحضور سارا عرفانی نویسنده ومحمدرضا شرفی خبوشان منتقد درفضای مجازی اسکای رووم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد وبررسی کتاب "پنجشنبه فیروزه ای"باحضور سارا عرفانی، نویسنده اثر؛ محمدرضا شرفی خبوشان، منتقد؛ سیده فهمیه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس؛ فائضه غفارحدادی ازنویسندگان توانمند کشور وجمعی از علاقمندان درفضای مجازی اسکای رووم برگزار شد.

کتاب پنجشنبه فیروزه ای؛ نوشته سارا عرفانی، از نویسندگان توانمند کشورمان است که تاکنون در جشنواره های مختلف ادبی جوایز متعددی همچون برگزیده جشنواره رضوی در سال ۹۴، برگزیده جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی پور در سال ۹۴، رتبه نخست جشنواره جایزه مردمی کتاب در سال ۹۵، برگزیده اجلاس سراسری «ع»؛ جشنواره عفاف، عزت، عشق، جایزه عفاف و حجاب در سال ۹۵ را با موفقیت کسب کرده است.

در ابتدای این نشست سارا عرفانی هدف از نوشتن این کتاب را نگارش رمانی باموضوع امام رضا علیه السلام وزیارت ایشان که جذابیت وگیرایی برای خواننده داشته باشد بیان کرد.

سپس محمدرضا شرفی خبوشان بااشاره به تعداد بالای چاپ کتاب پنجشنبه فیروزه ای آن را نشان دهنده استقبال وعلاقمندی خوانندگان به کتاب دانست و گفت :نگاه خواننده و منتقد به کتاب متفاوت است، خواننده خود را به روند داستان می سپارد ولی منتقد علاوه برخواننده بودن باید به نقاط ضعف وقوت داستان بپردازد. منتقد باید هدف نویسنده از اثرش را بیابد و گاهی ازدید منتقد و گاهی از دید خواننده به بیان مطالب بپردازد.

وی افزود:کتاب پنجشنبه فیروزه ای یک رمان شیعی است. در واقع رمانی دینی که حضور یکی از امامان و اعتقادات و باورهای پیرامون را در داستان پررنگ ساخته است. البته بیان اینکه این رمان شیعی است به این معنا نیست که ادیان و مذاهب دیگر نمی توانند این کتاب را بخوانند و با آن ارتباط برقرار نمایند. چه بسا این کتاب با ترجمه به زبانهای دیگر بسیار تاثیرگذار و آموزنده برای ادیان ومذاهب دیگراست.

خبوشان با بیان اینکه این کتاب برمبنای نقل پیش نرفته است بلکه ساختاری روایی دارد و وجود روابط علی و معلولی به رخدادها کمک می کند گفت:در این کتاب به علل رفتار شخصیتها درخلال داستان پی می بریم؛ "کتاب پنجشنبه فیروزه ای" بیان دغدغه ها، آرزوها وخواسته های انسانهاست. شخصیتها باتوسل به امام رضا علیه السلام و زیارت ایشان به صفای باطنی می رسند واین از ویژگیهای رمان دینی است که می توان با تکیه به عوامل درونی وقلبی وایمان به خواسته ها رسید.

  وی افزود:"غزاله" یکی از شخصیتهای داستان در پایان به خواسته متعالی تری می رسد واینها نشانگر اشراف نویسنده بر داستان است که شخصیت را در برابر آداب وکنش های فرهنگی ودینی قرار می دهد و خواسته های اشخاص را به امور غیبی متصل می کندوباوربه غیب شخصیت را متحول می کند.

  منتقد اثر در ادامه گفت:نویسنده هوشمندانه و سنجیده به زمان، رخدادها واشخاص می پردازد و خواننده را درساحت سیر آفاق وانفس قرار می دهد. در پایان داستان می بینیم توجه شخصیت داستان به دیگری بیش از خود است و گذشت و ایثار دراین داستان مشهود است.

 وی نمایش تحول انسانها را یکی دیگر از عوامل موفقیت این کتاب عنوان کرد و گفت:نمایش تحول انسان و تاثیرآن برجوانان به زیارت امام رضاعلیه السلام منجر می شود که موجب کسب معرفت وایجادتحول است و نگاه ما را، باور وفرهنگ ما را عمیق می کند وجود مبارک امام رضا علیه السلام وزیارت ایشان بخشی از فرهنگ غنی وهویت ایرانی ماست.

 خبوشان مخاطب اصلی این کتاب را جوانان عنوان کرد و گفت:شخصیتهای داستان جوان هستند، دغدغه های مطرح شده مختص جوانان است ومکانهای معرفی شده مانند دانشگاه نیز مختص جوانان است؛ درکنارهمه نقاط قوت شاید فقط جنبه های کلامی دوشخصیت "غزاله" و"سلمان" بسیار شبیه بهم است. ولی واقف بودن نویسنده به اصول وتکنیکهای داستان نویسی وانتخاب پایان باز داستانی آموزنده وگیرا رقم زده است.

در ادامه این نشست نیز نکات و انتقاداتی توسط شرکت‌کنندگان و کتابداران ارائه شد و در پایان از سارا عرفانی، نویسنده اثر و منتقدین حاضر در جلسه تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» رمانی در مورد زیارت است، روایتی از یک دانشجو که مخاطب می‌تواند به سادگی با او هم‌ذات‌ پنداری کند، اما رمان پس از این پیش درآمد وارد رابطه ظریف چند دختر دانشجو می‌شود که برای زیارت به مشهد مقدس وارد شده‌اند.

نسخه قابل چاپ