اخبار
رئیس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور: کتابخانه مرکزی پارک شهر ؛گلستان شده است حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: ایجاد بخش های مختلف در کتابخانه از بخش VIP گرفته تا دسترسی به قفسه ها و منابع ارزشمند است. مدیریت مجموعه به صورت قفسه باز، مانند این که شخص به گلستانی وارد می شود، به میان گل ها می رود و بهترین آن ها را انتخاب می کند. این امر از محسنات کتابخانه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، روز دوشنبه یکم مهرماه، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی، رئیس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به همراه سعید سعادتی، معاون فرهنگی-هنری ستاد هماهنگی کانون فرهنگی-هنری مساجد کشور؛ سید ابوالفضل هاشمی، دبیر شورای توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی مساجد کشور و هیات همراه با حضور در کتابخانه مرکزی پارک شهر ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه در جریان روند بازسازی و خدمات ارائه شده در این کتابخانه قرار گرفت.

مشاور وزیر در بازدید از کتابخانه مرکزی پارک شهر ضمن قدردانی از زحمات و خدمات انجام شده در بازسازی کتابخانه گفت: اهتمام ویژه نهاد کتابخانه ها در بحث ترویج کتابخوانی که مهم ترین مسئله است و نیز ایجاد، بازسازی و مرمت کتابخانه های فرسوده قابل تقدیر است. بازسازی کتابخانه مرکزی پارک شهر با طراحی داخلی مناسب و خوش سلیقگی،‌ اقدامی ارزشمند و زیبا است؛ این کتابخانه، کتابخانه ای کاملا استاندارد است که فضای آن هر مراجعه کننده ای را به خود جلب می کند. من وقتی وارد کتابخانه شدم احساس کردم وارد فضایی متفاوت شده ام، فضایی که حال خوش خواندن را برای عضو به وجود می آورد.

وی افزود: مهم ترین موضوع که در این بازدید نظر مرا به خود جلب کرد، تکریم ارباب رجوع بود. استفاده از کادر مجرب و خوش برخورد امری مهم است که به نیکی در این کتابخانه اتفاق افتاده است. کتابداری که قبل از اینکه عضو به سمت او برود، او به سمت عضو می رود. کتابداران با روی خوش افراد را به خانه خودشان که کتابخانه است،‌ دعوت می کنند.

مشاور وزیر ادامه داد: ایجاد بخش های مختلف در کتابخانه از بخش VIP گرفته تا دسترسی به قفسه ها و منابع ارزشمند است. مدیریت مجموعه به صورت قفسه باز، مانند این که شخص به گلستانی وارد می شود، به میان گل ها می رود و بهترین آن ها را انتخاب می کند. این امر از محسنات کتابخانه است.

رئیس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، اظهار داشت: پیشنهاد می کنم که این کتابخانه به صورت شبانه روزی اداره شود؛ برخی شب ها را زمان بهتری برای مطالعه می دانند. خیلی از محققان، دانشجویان و بسیاری از افرادی که فضای کافی برای مطالعه در منزل ندارند، امیدوار به راه اندازی شیفت شب هستند که ان شاءالله با برنامه ریزی و تامین نیرو این امر به زودی صورت پذیرد.

وی با اشاره به رویکرد جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: طبیعتا تبدیل کتابخانه ها به پایگاه فرهنگی و اجتماعی رویکرد درستی است. کتابخانه تنها محل نگهداری کتاب نیست. افراد با حضور در کتابخانه در فعالیت های مختلف همچون نشست های نقد و بررسی کتاب، جمع خوانی و ... شرکت می کنند؛ با نویسندگان و پژوهشگران هم صحبت می شوند و با نقد و نظر، میزان آگاهی خود را افزایش می دهند؛ طبیعتا نگاه دنیا به کتابخانه، همین است، نه اینکه با صرف هزینه های بسیار، تنها مکانی برای نگهداری کتاب تأمین کنیم.

وی افزود: با مطالعه و تحقیق در حوزه فعالیت های فرهنگی مساجد، دریافتم که بحث ایجاد کتابخانه در مساجد از قدیمی ترین موضوعات بوده است. این امر نه تنها در کشور خودمان بلکه در کشورهایی چون مصر، لیبی، اسکندریه، الجزایر دیده شده است.