اخبار
با برگزاری آیین اختتامیه؛ جشنواره کتابخوانی رضوی در رباط کریم برگزیدگان خود را شناخت آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از ۱۳ برگزیده در رباط کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از ۱۳ نفر از برگزیدگان شهرستان رباط کریم،‌ روز یکشنبه ۲۷  مردادماه، با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ سید مهدی ساداتی، فرماندار شهرستان؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن ترابی، امام جمعه شهرستان، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهر قدس، شهریار، ملارد و بهارستان، جمعی از کتابداران و علاقمندان کتاب و کتابخوانی در سالن فرهنگسرای معلم شهرستان رباط کریم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم الهه زارعین، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رباط کریم ضمن خیرمقدم به حاضران و تقدیر از مسئولان شهرستان به جهت مشارکت در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی همزمان با سراسر کشور در شهرستان رباط کریم برگزار شد. امسال میزان شرکت کنندگان در این جشنواره نسبت به دوره گذشته در سطح کشور یک و نیم برابر، در سطح استانی دو و نیم برابر و در سطح شهرستان رباط کریم پنج برابر افزایش داشته است.

وی افزود: در سال ۹۷ تعداد شرکت کنندگان این جشنواره در سطح شهرستان ۶۰۰ نفر بود که امسال به ۳۸۰۰ نفر رسید. از این میان ۷۷۰ نفر شرکت کننده در بخش نقاشی کودک و نوجوان شرکت کردند. رشد ۵ برابری میزان مشارکت مردم شهرستان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی جز با همکاری مسئولان شهرستان و مردم فرهنگ دوست ممکن نبود. این میزان رشد نشان دهنده تاثیر مثبت کتابخانه های عمومی و کتابداران شهرستان رباط کریم بر امر کتاب و کتابخوانی است. امید است بتوانیم با همکاری مردم و مسئولان، فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در سطح شهرستان نهادینه کنیم.

در این جشنواره، حجت الاسلام ترابی امام جمعه رباط‌کریم با اشاره به فراسیدن عید سعید غدیر، اظهار داشت: عید سعید غدیر، عید اتمام و تکمیل دین است، در حقیقت این عید، بزرگ ترین عید شیعیان به شمار می آید.

امام جمعه رباط کریم با اشاره به آیه سوم سوره مائده، بیان کرد: در این آیه شریفه آمده است «ای مسلمانان امروز دین شما را کامل کردیم» و به طور قطع و با توجه به روایات، مقصود این آیه همان عید ولایت و غدیر است.

امام جمعه رباط کریم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه والای کتابخوانی، بیان کرد: کتاب، معجزه دین اسلام است و این امر به طور قطع نشان دهنده اهمیت کتاب و کتابخوانی است.

وی ادامه داد: شایسته است والدین، فرزندان خود را به سمت کتابخوانی هدایت کنند و رسانه ها نیز می توانند به این امر کمک کنند. کتابخوانی باید نیازی روزانه در زندگی هر فرد محسوب شود.

خطیب جمعه رباط کریم ادامه داد: امکانات لازم برای ترویج کتابخوانی باید ایجاد شود. یکی از راه‌های ترویج کتابخوانی برگزاری مسابقات کتابخوانی است و جشنواره کتابخوانی رضوی رویدادی اثرگذار در مسیر ترویج فرهنگ مطالعه محسوب می شود.

امام جمعه رباط کریم با قدردانی از تلاش های رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، خاطر نشان کرد: خانم زارعین با برنامه ریزی و پشتکار توانست آمار مشارکت مردم در جشنواره را چند برابر کند که جای تقدیر دارد.

در ادامه سیدمهدی ساداتی، فرماندار رباط کریم اظهار کرد: فرهنگ کتابخوانی باید در جامعه و در شهرستان رباط کریم ترویج پیدا کند؛ چراکه به پیشرفت جامعه کمک می کند.

وی ادامه داد: جشنواره کتابخوانی رضوی اقدامی بسیار اثرگذار است که به ارتقای سطح فرهنگ و ترویج کتابخوانی می انجامد.

در ادامه علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران ضمن تشکر از مشارکت مسئولان و مردم شهرستان رباط کریم در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: ۱۲ عنوان کتاب ویژه گروه های سنی مختلف در این جشنواره معرفی شد؛ خوشبختانه مشارکت بسیار چشمگیر بود، در بخش کودک، یک هزار و دویست نقاشی از کودکان شهرستان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد؛ نقاشی هایی بسیار زیبا که می توان نمایشگاهی از آن ها برگزار کرد. امروز شاهد افزایش بیش از دو و نیم برابری میزان مشارکت در جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به سال گذشته هستیم. سال های گذشته اختتامیه به صورت استانی برگزار می شد و امسال به دلیل استقبال پرشور مردم و حضور و همراهی خوب مسئولان اختتامیه جشنواره به صورت شهرستانی برگزار می شود.

وی گفت: شهرستان رباط کریم امسال نیز همچون سال گذشته به خوبی درخشید؛ از فرماندار، شهردار، امام جمعه، دیگر مسئولان شهرستان به خصوص ارتش جمهوری اسلامی به سبب مشارکت در برگزاری جشنواره تشکر می کنم. حضور پرشور کودکان در این سالن و رشد چند برابری تعداد شرکت کنندگان شهرستان در مسابقه نقاشی در رده سنی کودک، نشان از توجه ویژه والدین به کتابخوانی است.

در این مراسم از ۱۳ برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان تقدیر شد. اسامی برگزیدگان به این شرح است:

سارا مومی وند، الهام سجادی راد، زهرا امیرنژاد، کوثر خدایاری و آفاق حجازی زاده در بخش نوجوان؛

اسفندیار خوش سیرت، حمید پناهلو، سید تقی میرعباسی، سکینه امیری، روح الله رمضانی و حسین صابر کیوج در بخش بزرگسال؛

فرشته بیگدلو و حانیه جعفری در بخش خانوادگی.