اخبار
با برگزاری مراسم اختتامیه؛ برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در فیروزکوه تقدیر شدند آیین اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان فیروزکوه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و با تقدیر ‌از هفت برگزیده، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، در ادامه برگزاری اختتامیه‌های جشنواره کتابخوانی رضوی در استان تهران، شهرستان فیروزکوه روز شنبه ۲۶ مردادماه در مراسمی با حضور علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران؛ مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه؛ سیدمحمدحسن حسینی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان؛ غلامرضانیکدل، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ ربابه خلیل ارجمندی، شهردار شهر ارجمند؛ اکبر اسفندیار، رئیس هلال احمر، روسای ادارات کتابخانه های عمومی دماوند و پردیس، مسئولان شهرستان میزبان برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بود.

علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در این مراسم بیان کرد: جشنواره با دو هدف ویژه ترویج فرهنگ کتابخوانی و  ترویج فرهنگ رضوی برگزار شد؛ کتاب خواندن یک فضیلت است و اگر مطالعه برای شناخت ائمه اطهار باشد، فضیلت آن بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: از ویژگی های مهم این دوره از جشنواره تنوع منابع بود که علاقمندان با هر سلیقه ای می توانستند به روش های مختلف در جشنواره شرکت کنند. این جشنواره ویژه سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار شد. همچنین در این جشنواره امکان مشارکت به صورت فردی و خانوادگی میسر بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران افزود: از دیگر ویژگی های ممتاز این جشنواره استفاده از فضای مجازی بود که امسال مورد استقبال بیش از پیش علاقمندان کتاب و کتابخوانی قرار گرفت و شاهد رشد بالای شرکت کنندگان در بخش آنلاین بودیم.

نیکنام تاکید کرد: مردم خوب فیروزکوه با عشق به اهل بیت(ع)، حضوری موفق در این جشنواره داشتند و شاهد رشد بیش از ۵ برابری حضور مردم در بخش آنلاین نسبت به دوره قبل بودیم. در خاتمه از مسئولان شهرستان قرچک که ما را در برگزاری این جشنوراه یاری رساندند، تقدیر می کنم.

مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار فیروزکوه کتاب را یکی از مهم ترین ابزارهای انتقال پیام دانست و گفت: در چند سال اخیر با تلاش های نهاد کتابخانه ای عمومی کشور، شاهد افزایش مطالعه در شهرستان هستیم و این امر نشان از فعالیت کتابخانه ها دارد.

وی افزود: میزان مشارکت مردم شهرستان فیروزکوه در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با رشد چند برابری روبه رو شد. این رشد چشمگیر نشان می دهد کتاب هم در کنار دیگر رسانه های مکتوب و فضای مجازی، جا خود را به نیکی پیدا کرده است.

فرماندار فیروزکوه ضمن تشکر از مسئولان برگزارکننده جشنواره کتابخوانی رضوی تصریح کرد: امیدواریم با برگزاری این جشنواره ها و رویدادهای مثبت فرهنگی در وهله اول کتاب به جایگاه اصلی خود برگردد و ارتباط مردم با کتاب همچون سال های گذشته برقرار شود؛ ارتباطی که نسل اول انقلاب با کتاب داشتند، منجر به انتقال پیام های دینی شده بود و آن ها از طریق مطالعه کتاب ها مفاهیم خوب را دریافت و به جامعه معرفی می کردند.

در ادامه حسین فتاحی، نویسنده کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» با حضور در آیین تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان فیروزکوه بر لزوم معرفی منابع خوب و ترویج کتابخوانی در بین کودکان تاکید کرد.

وی معرفی کتاب های جذاب به کودکان را امری مهم در نهادینه کردن کتابخوانی در این قشر عنوان کرد و گفت: کتاب مفید و جذاب با نثری ساده همراه با تصویرسازی مناسب سبب جذب کودک به مطالعه می شود. پدران و مادران باید در انتخاب کتاب برای کودک وسواس به خرج دهند تا ضمن معرفی کتابی مفید به فرزند خود،‌ او را به کتابخوانی ترغیب کنند.

وی افزود: از حضور پرشور کودکان در کنار مادرانشان در این مراسم بسیار خوشحال شدم؛ وقتی منبع مطالعاتی خوبی با محتوای ساده و جذاب به کودک معرفی شود، شوق خواندن در کودک دو چندان می شود و با استمرار این کار باارزش، فرزندی کتابخوان خواهیم داشت در این صورت است که سرگرمی کودک مطالعه کتاب می شود. به راستی این اتفاق برای کودکانی که در این جشنواره شرکت کرده اند افتاده و آن ها با ترسیم نقاشی های زیبا از منابع جشنواره ارتباط خوبی با محتوای کتاب برقرار کردند.

فتاحی افزود: روانشناسان معتقدند شیوه تربیت کودک تا سن ۸ سالگی، مسیر آینده او را مشخص می کند. کتاب تنها ابزاری است که می تواند به صورت غیر مستقیم راه های درست زندگی کردن را به کودک بیاموزد. کودک با خواندن کتاب احساس می کند خود راه را کشف کرده و اینجا اهمیت و ضرورت معرفی کتاب خوب و کتابخوان کردن کودکان مشخص می شود.

وی  در ادامه سخنانش درباره انگیزه خود از نگارش این کتاب گفت: متأسفانه درباره زندگی و سیره امام جواد(ع) آثار مکتوب کمتری نسبت به سایر ائمه وجود دارد. بر این اساس تصمیم گرفتم تا با مطالعه در این حوزه اثر مناسبی برای شناخت این امام بزرگوار ارائه کنم. از آنجا که هدف اصلی آشنایی کودکان با سیره عملی امام جواد(ع) بوده، تلاش کردم تا رفتار این امام بزرگوار را در موقعیت‌های مختلف در قالب قصه بیان کنم.

این نویسنده با اشاره به ارائه هشت فراز از زندگی امام جواد(ع) در این اثر، افزود: بیان رفتار ایشان در خانواده، در برخورد با همسایگان، دیدار با دشمنان، دیدار با عالمان و غیره در قالب قصه، باعث می‌شود تا کودکان با ذوق و شوق قصه را دنبال کنند و تأثیر خواندن این قصه، با ارائه الگوی عملی قابل اجرا، به شکل‌گیری شخصیت کودک در آینده کمک کند.

حسین فتاحی با ابراز خرسندی از انتخاب این اثر در میان منابع جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از ابتدا به دلیل مزین شدن به نام امام رضا(ع) جشنواره با برکتی بوده است؛ من از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و تمامی کتابداران و مسئولان به دلیل برگزاری باشکوه و تاثیرگذار این جشنواره تشکر می کنم.

وی در پایان سخنانش با اشاره به اهمیت نگارش کتاب در حوزه کودک و نوجوان گفت: اگر می‌خواهیم در آینده جامعه‌ای در تراز دین و آموزه‌های اسلامی داشته باشیم باید برای کودکان و نوجوانان آثاری تالیف کنیم که بتواند آن‌ها را برای رسیدن به آن هدف پرورش دهد.

گفتنی است، در ادامه این دیدار از برندگان جشنواره با اهدای لوح سپاس و هدیه قدردانی شد. اسامی برگزیدگان به این شرح است؛

ابوالفضل رضایی و آیلا توحید لو برگزیدگان بخش چهارگزینه‌ای نوجوان؛

حدیث خادم، سیده فاطمه شاهچراغ، ابراهیم خلیل ارجمندی، ساره ایلکا، ایلیا باطبی برگزیدگان بخش چهارگزینه‌ای بزرگسالان.

منبع: firoozkooh