امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
یب
1397/9/14 چهارشنبه با حضور جمع کثیری از دانش آموزان برگزار شد:  نقد و بررسی کتاب آناهید ملکه سایه  هادر کتابخانه مرکزی شهرستان قدس نشست نقد و بررسی کتاب آناهید ملکه سایه ها با حضور جمال الدین اکرمی، نویسنده کتاب ، پروانه سراوانی ،منتقد و با حضو رجمع کثیری از دانش آموزان و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی د رکتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛نشست نقد و بررسی کتاب" آناهید ملکه سایه ها" با حضور جمال الدین اکرمی، نویسنده کتاب ، پروانه سراوانی ،منتقد ، سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان قدس و علاقه مندان به کتاب   و کتابخوانی د رکتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.
د رابتدای جلسه مجری برنامه به معرفی نویسنده پرداخت و گفت:جمال الدین اکرمی متولد سال ١٣٣۶ است. او از ابتدا به کارهای هنری علاقه مند بود. نقاشی را با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع کرد و سال ۵۵ به عنوان مربی نقاشی کانون در شهرهای گیلان و اصفهان مشغول به کار شد.
وی افزود:اولین کارهای تالیفی اکرمی در سال ۶٧ به چاپ رسید. «اسب سفید چوبی» و «آهای آهای بهاره» عنوان اولین مجموعه شعرهای این شاعر و نویسنده است؛ شعرهایی که عمدتا ویژه کودکان پیش دبستانی سروده شده اند. اولین داستانهایش را با فاصله ای کوتاه و آنچنان که خود میگوید در همکاری با طاهباز به چاپ رساند. «گل دوستی»، «فاخته تنها» و مجموعه «کمی با هم بخندیم» درزمره این آثار است.

  

مجری برنامه در معرفی کتاب گفت: "آناهید ملکه سایه ها" از نامزدهای دریافت جایزه‌ی لاک پشت پرنده نیز هست، رمانی تاریخی درباره ی شاپور اول ساسانی است که سه امپراطور رومی را شکست می‌دهد و همیشه درگیر جنگ بوده است. آناهید که عشق اوست ‌‌‌‌‌ مجبور است در کاخ بماند و با توطئه‌های مختلف و سایه‌های محیط ‌اطرافش مانند موبدها و سران مذهبی بجنگد.
سپس جمال الدین اکرمی، نویسنده کتاب گفت: در این رمان می خواستم زن را به عنوان نماد مقاومت در کنار همسرش به نمایش بگذارم و از نبوغ نظامی «شاپورا اول ساسانی» صحبت کنم. خودم این رمان را خیلی دوست دارم و از منابع مختلفی چون شاهنامه استفاده کرده و سعی کردم نوجوانان را با تاریخ این دوره از سرزمینمان بیشتر آشنا می‌کند.

نویسنده افزود:رمان تاریخی، فقط اتفاقات گذر تاریخ  نیست، بلکه آن چیزی است که بر پایه‌ی نوشته ها و آثار برجا مانده از  گذشته ها، در ذهن خیال پرداز نویسنده شکل گرفته است. از آنجا که تاریخ نگاران تنها به روایت جنگ‌ها و رویدادهای پیرامون شاهان و بزرگان بسنده می‌کنند، آنچه در هاله ی سایه‌ها و پشت دیوارهای حوادث تاریخی شکل گرفته، از قلم افتاده است.
وی تصریح کرد:تاریخ نگاران نوشته‌ها و کتیبه‌ها را کاوش می‌کنند و نویسندگان سایه‌های پنهان در پشت دیوارهای زمان را. در رمانی که در دست دارید، از آناهید چندان خبری نیست. چرا که او پشت دیوارها زندگی می‌کند. در تنگنای سایه‌ها،  کتاب‌های تاریخی و کتیبه‌ها از او چندان یاد نکرده‌اند. من به ناچار از تخیل خود کمک گرفته ام تا در حد امکان او را از پشت دیوارها و سایه ها بیرون بکشم و از توطئه ی موبدان و نجیب زادگان پیرامونش باخبر کنم..

اکرمی درباره اسم کتاب گفت: آناهید زن مهربان و فدار کاری بود ولی متاسفانه خوبی های او دیده نمی شد او همیشه در سایه ها قرار داشت.
پروانه سراوانی منتقد کتاب آناهید ملکه سایه ها با بحث و بررسی خلاقانه خود هیجان زیادی به این مراسم افزود و با نوجوانان علاقه مند به بحث و بررسی کتاب پرداختند.
گفتنی است که نوجوانان سوالاتی راجع به کتاب و انتقاداتی را هم به نویسنده منتقل کردند.
جمال الدین اکرمی نویسنده کتاب با تامل و شکیبایی به سوال نوجوانان پاسخ دادند و انگیزه خود در کشیدن طرح ها و تهیه کتاب سخن گفتند.
بيشتر
نسخه قابل چاپ