شسیب
1397/11/21 يكشنبه با حضور نویسنده اثر برگزار شد: نقد و بررسی کتاب «آن مرد با باران می آید» در کتابخانه عمومی ولایت نشست نقد و بررسی کتاب «آن مرد با باران می آید» نوشته وجیهه سامانی با حضور نویسنده اثرو محمدرضا شرفی خبوشان، منتقد به میزبانی کتابخانه عمومی ولایت  شهرستان قرچک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «آن مرد با باران می آید» نوشته وجیهه سامانی با حضور نویسنده اثر ،محمدرضا شرفی خبوشان، منتقد، علیرضا جعفری معاونت سیاسی فرماندار، بهروز مشتاق رئیس اداره فرهنگ و ارشاد، آمنه بیات رییس اداره کتابخانه های عمومی قرچک، کتابداران، نویسندگان بومی و جمعی از علاقمندان به کتاب و فرهنگ در در کتابخانه ولایت قرچک برگزار شد.

در ابتدای این نشست، محمدرضا شرفی به عنوان مجری و منتقد به معرفی  بخشی از آثار و تألیفات نویسنده از جمله؛ کتاب های "خواب باران"، "کجا بودی الیاس"، "عروس آسمان"، "تو را من چشم در راهم"،"بخوان به نام مهر"، "عطر یاس" و.....، اشاره کرد.

  شرفی در ادامه صحبت هایش به کتابخوانی در سن کودکی و نوجوان اشاره داشت و بیان کرد: نگاه کتابخوان کودک و نوجوان به کتاب جنبه سرگرمی دارد و اینکه مخاطب را در این حس نگه داریم کاری سخت و دشوار است زیرا که نوجوانان در آستانه یادگیری هستند به راحتی هر مسئله ای را قبول نمی کنند، چرا که به دنبال مسائل جدید هستند. بنابراین برای این گروه سنی چینش  داستان باید به گونه ای باشد که نوجوان را سرگرم و مشتاق به خواندن کند که  و از نقاط مثبت این کتاب این است که  این حس و حال را در نوجوان ایجاد می کند.

در ادامه وجیهه سامانی نویسنده اثر به معرفی کتاب  «آن مرد با باران می آید» پرداخت و گفت: این‌کتاب روایت داستانی زندگی یک خانواده طبقه متوسط در کوران انقلاب را مطرح کرده است که وقایع داستان حول یک گروه نوجوان که در رأس آن ها شخصیتی به نام بهزاد است، اتفاق می افتد.

وی در ادامه تصریح کرد: انقلاب تنها یک اتفاق بزرگ بیرونی نبود که ارکان حکومت شاه را فرو ریخت؛ بلکه روح و درون مردمان جامعه ای را منقلب کرد و اعتلاء بخشید.

سامانی با اشاره به نوشتن کتابی با موضوع حوادث 4 ماه منتهی به پیروزی  انقلاب اسلامی،گفت: هدف از نوشتن این کتاب آشنایی نوجوانا ن با پیروزی انقلاب اسلامی است.                                

سپس شرفی به عنوان منتقد اظهار داشت: این همان چیزی است که سامانی در رمان «آن مرد با باران می آید» طرح کرده است. وی در این کتاب، قصه پسری نوجوان را حکایت می کند به نام بهزاد که ناگهان در مسیر انقلاب قرار گرفته است. او دچار ترس هایی است که شاید هر نوجوانی در آن سن دارد اما در بهزادکمی  بیشتر هست. از طرفی هم به واسطه سن و تجربه اش از خیلی چیزها سر در نمی آورد. با این همه، وجود برادر بزرگترش بهروز که رفتار و تفکرات انقلابی دارد، کم کم ترس های او را کم می کند و بر شناختش می افزاید

شرفی نویسنده اثر "بی‌کتابی" در سمت منتقد اظهار داشت: سامانی در ادامه «آن مرد با باران می آید»، از روزهای پرشور انقلاب می گوید، از شعارها و تظاهرات و دیوارنویسی ها تا الله اکبرگویی های شبانه و پخش اعلامیه و تجمع در مساجد. اما پدر بهزاد فکر می کند که همه این اتفاقات، گذرا و بی ثمر است و با شعار و تظاهرات، نمی توان در برابر ارتش مسلح شاه ایستاد. با این همه، ایمان جمعی مردم و پیشروی انقلاب، او را هم با این رود خروشان همراه می کند. اما دستگیر شدن بهروز و مریض بودن مادربزرگ او، شرایط دشواری را برایشان رقم می زند. با وجود این، پایان داستان، به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی است و شکوفایی جان همه مردم کشور و بهزاد و خانواده اش.

شرفی منتقد، نظرات خود را درباره داستان «آن مرد با باران می آید» ارائه داد و گفت: نویسنده در رمان «آن مرد با باران می آید» توانسته به‌ خوبی شخصیت‌پردازی کند؛ شخصیت بهزاد شخصیتی خاص با بیانی شیرین است که به دل می‌نشیند و مخاطب می‌تواند به ‌راحتی با آن همزادپنداری کند. مخاطب در بخش‌های مختلف داستان ‌هیجان‌زده می‌شود و به‌دلیل کشش زیاد داستان و قلم روان نویسنده، خواندن داستان را پیوسته ادامه می‌دهد. سامانی توانسته مخاطب را تحت تأثیر دغدغه‌ها و اندوه‌های پدرانه، مادرانه، خواهرانه و برادرانه قرار دهد.

شرفی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در این داستان نویسنده به‌خوبی توانسته درهم‌آمیختگی ترس و دلهره با کنجکاوی و شجاعت را نشان دهد. این درهم‌آمیختگی بهزاد را دچار چالش می‌کند و این همان مسئله‌ای است که در روزمرۀ نوجوانان بسیار اتفاق می‌افتد که در نهایت باید بر این چالش‌ها پیروز شوند.

 وی در ادامه تأکید داشت: روشی که نویسنده کتاب آن مرد با بارن آید، برای پیروزی بر این چالش‌های درونی ارائه داده این است که نوجوان باید ضعف‌های خود را بپذیرد و تلاش نماید تا با اعتماد به نفس و همراهی با انسان‌های شجاع و عاقل بر ترس خود غلبه کند.

شرفی هچنین بیان کرد: استفاده و ترویج مقاومت و ایستادگی در قلم سامانی مشهود است. نویسنده در این داستان با آوردن جملاتی نظیر «حتماً کار این رژیم تمام است»، «حتماً داداش بهروز آزاد می‌شود»، «حتماً بهناز به مدرسه بر‌می‌گردد» و... می‌کوشد تا تلاش، استقامت، تحمل سختی‌ها و همچنین امید داشتن را به‌عنوان راهی برای رسیدن به عزت و پیروزی معرفی کند. این داستان روایت‌گر چندین ماه مبارزه پی در پی، بیداد ستمگری‌های‌رژیم شاه، اعتقاد و استقامت مردم و پیروزی نهایی حق علیه باطل است.

شرفی منتقد و نویسنده کتاب "موهای تو خانه‌ ماهی‌هاست " در پایان سخنانش به عنوان منتقد اظهار داشت: کتاب «آن مرد با باران می‌آید» داستانی شورانگیز و نشاط‌آور است. این رمان مخاطب نوجوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که ممکن است آن را در صحنه‌های مختلف داستان از مرز گریه تا اوج نشاط پیش ببرد. داستان از این نظر که نویسنده، روش تحمل و صبر در عین شور و نفی کناره‌گیری و انزوا را برای موفقیت و پیروزی و غلبه بر چالش‌های درونی آموزش می‌دهد بسیار مفید است. رمان «آن مرد با باران می آید » در سال 91 برگزیدۀ جشنوارۀ داستان انقلاب حوزۀ هنری در حوزۀ نوجوانان شد. همچنین در دومین همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی‌ها و رونمایی جایزۀ شهید سیدعلی اندرزگو از خانم وجیهه سامانی برای نگارش این رمان تجلیل و تقدیر انجام گرفت.

وجیهه سامانی «نویسنده آن مرد با باران می آید» در بخش بعدی اظهاراتش با بیان اینکه جهت نگارش این کتاب مدت ها به تحقیق و پژوهش پرداخته  وتأکید داشت: نگارش این داستان برا ساس مستندات می باشد.

در ادامه نشست نقد و بررسی کتاب، شرکت کنندگان به طرح سؤالاتی  ازجمله اینکه چرا این کتاب اتفاق خاصی نداشت و مثل فیلم ها ی انقلابی یک رویه را دنبال می کند و همچنین این طرح این ایده که نویسنده به طرز ماهرانه ای و به صورت تعمدی به انتخاب اسامی دست زده اند که  استفاده ازاین اسامی ایرانی و مذهبی بر جذابیت محتوایی اثر می افزاید که نقش ایرانی بودن و مذهب را در پیروزی انقلاب به خوبی در این کتاب بیان شده است.

در ادامه دو تن از شرکت کنندگان نوجوان به جذابیت و گیرایی داستان اشاره نمودند و بیان داشتند که نگارش کتاب با طرز بیانی ساده و روان و سلیس موجب کشش بیشتر در خواندن داستان و همزادپنداری و آشنایی با وقایع انقلاب گردیده است.

 نقد دیگری که توسط حاضرین مطرح شد این بود که در کتاب مقدمه و بیوگرافی از نویسنده اثر  مطرح نشده است و همچنین نویسنده نتیجه گیری را به مخاطب واگذار نموده است.

شرفی در جمع بندی دیدگاه مخاطبان نقد اساسی به کتاب را این دانست: که کتاب برای رده سنی نوجوان نوشته شده است و فضای داستان برای کسانی می باشد که هیچ شناخت و پیش زمینه ای از انقلاب ندارند.

سامانی نیز در بخش نهایی سخنانش گفت: سخنان آقای شرفی  را تایید نموده و و به نقش زنان در پیروزی انقلاب پرداختند.

گفتنی است در پایان جلسه نقد و بررسی رمان «آن مرد با باران می آید»، حاضران در نشست به پرسش و پاسخ با نویسنده کتاب پرداختند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 308