یب

سی
1397/11/17 چهارشنبه همزمان با ایام الله دهه مباک فجر برگزار شد: جلسه نقد و رونمایی از قلعه تا مجنوندر کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین همزمان با ایام دهه مباک فجر جلسه نقد و رونمایی کتاب از قلعه تا مجنون با حضور مهرداد مجتهدی نویسنده اثر و فاطمه سوریان منتقد در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ؛ نشست نقد و رونمایی کتاب از "قلعه تا مجنون" نوشته مهرداد مجتهدی همزمان با ایام دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مهرداد مجتهدی نویسنده اثر، فاطمه سوریان منتقد، محمدرضا کریمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی ورامین،  علی داودی جاوید کارشناس و مجری، کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان و همچنین جمعی از اعضای علاقه مند و فرهیخته در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد.

در ابتدای جلسه داودی جاوید ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر به ارائه توضیحاتی درباره نویسنده و کتاب پرداخت.

 سپس مهرداد مجتهدی نویسنده و شاعر اهل ورامین درباره کتاب از « قلعه تا مجنون: مقایسه اسنادی و تاریخی غزوه خیبر و عملیات خیبر» گفت: این کتاب حاصل پژوهش و تحقیق پایان نامه دکترای من در رشته زبان و ادبیات فارسی است که در نگارش آن چهار اصل تأثیرگذاری امامت از بعد ادبیات آئینی، دلنوشته ها و وصیتهای شهدا، ادبیات مقاومت، ادبیات تاریخی و غزوه خیبر را مد نظر داشتم.

وی افزود: دفاع مقدس برگرفته از مضامین عاشورا و صدر اسلام است. دفاع در جنگ تحمیلی را می توان با دفاع در صدر اسلام مقایسه کرد و محتوای هر دو همان تقابل حق و باطل است.

فاطمه سوریان منتقد جلسه در ادامه به محتوای کتاب اشاره کرد و گفت: کتاب در پنج فصل نوشته شده است فصل اول معرفی غزوه خیبر، در این فصل به خوبی به نقش قوم یهود در این غزوه اشاره شده است، فصل دوم درباره عملیات خیبر است و هفت سردار خیبر در این فصل معرفی می شود، فصل سوم مقایسه غزوه خیبر با عملیات خیبر است؛ فصل چهارم معرفی شهدای ورامین در عملیات خیبر است و فصل پنجم بطور مختصر به عکس هایی از شهدا اختصاص دارد.

سوریان در ادامه گفت: پرداختن به زندگینامه و وصیتنامه شهدا در کتابی جداگانه باعث بهتر پرداختن به این موضوع می شد.

در ادامه ی جلسه حاضرین به ارائه نقطه نظرات خود پرادختند؛ لیلا فاطمی کلش کتابدار کتابخانه ولیعصر(عج) درباره کتاب گفت: این کتاب نگاه تاریخی دارد و نمی توان آن را بعنوان کتابی در حوزه ادبیات فارسی به شمار آورد اما می توان عملیات خیبر و جنگ تحمیلی را با غزوه خیبر صدر اسلام مقایسه کرد زیرا هر دو به دین مبین اسلام و اعتقادات و دینداری جامعه مربوط می شود.

مهسا ورمزیاری از اعضای فعال کتابخانه گفت: بحث جنگ و دفاع از وطن موضوعی است که جامعه ما در دوره جنگ تحمیلی آن را قبول کردند و با جان و دل به دفاع از وطن پرداختند ما باید جوانان و فرزندان خود را طوری تربیت کنیم که با هر سطحی از دین و دینداری به دفاع از وطن خود ایمان داشته باشند.

در پایان جلسه حاضرین و مدعوین در آئین رونمایی و جشن امضای کتاب شرکت کردند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 296