سی

سیب

سلب
1397/11/14 يكشنبه به کوشش کتابخانه عمومی بعثت شهرستان دماوند؛ نشست نقد و بررسی کتاب «چند پیامک کوتاه» برگزار شد  نشست نقد و بررسی کتاب «چند پیامک کوتاه» نوشته طلا نژاد حسن با حضور نویسنده و سعید جهان پولاد، منتقد در کتابخانه عمومی بعثت شهرستان دماوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «چند پیامک کوتاه» با حضور طلا نژاد حسن، نویسنده؛ سعید جهان فولاد، منتقد؛ و جمعی از اعضاء در کتابخانه عمومی بعثت شهر آبسرد شهرستان دماوند برگزار شد.

در ابتدای نشست طلا نژاد حسن نویسنده اثر گفت: این برنامه ها گام های کوچکی است که نهایتاً به پیشرفت عرصه ادبیات داستانی کمک خواهد کرد.

وی افزود: عرصه ادبیات داستانی قله ای بود که شروعش قبل از انقلاب و از زمان مشروطه با آرمان های ارزشمندی شروع شد و تاثیراتی که از انقلاب اسلامی و دیگر اتفاقات جهانی گرفت به اوج خودش رسید؛ پیدا کردن خود، در جهان یکی از مشکل ترین قسمت ادبیات داستانی ایران بود که بعد از تغییر و تحول بنیادین ادبیات داستانی در ایران جایگاه واقعی خودش را در جهان بدست آورد.

طلا نژاد حسن نویسنده، برای معرفی خود مختصری از شروع فعالیتش در زندان های اصلاح تربیت، خبرنگاری و شروع نویسندگی که شامل، صد مقاله ی نقد و پنج مجموعه داستان و سه رمان بلند و مجموعه شعری با عنوان پژواک شعر نو که به چاپ رسیده و جوایزی که برای آثار منتشر شده دریافت کرده توضیحاتی بیان کرد.

نژاد حسن درباره کتاب خود گفت: این کتاب در قالب مجموعه داستان شامل 11 داستان کوتاه است که با نام های تهران حوالی میدان انقلاب، جشن باشکوه، چند پیامک کوتاه، باد ما را به هر جا که بخواهد می برد، من قاتل او هستم، خواب خرما، دوباره زلزله، عکس با کلاس، این شماره دیلیت نمی شود، این آسانسور لعنتی، و کتابخانه شخصی شما را خریداریم می باشد.

نویسنده با اشاره به اینکه متولد اهواز است و زمان انقلاب و جنگ را بسیار ملموس درک کرده، بیشتر موضوع داستان های خود را به این برهه از تاریخ کشورمان اختصاص داده است.

در ادامه نویسنده کتاب «چند پیامک کوتاه» به درخواست شرکت کنندگان در جلسه به خواندن قسمتی از کتاب خود پرداخت که بسیار مورد توجه اعضاء شرکت کننده قرار گرفت.

سپس سعید جهان پولاد منتقد اثر سخنان خود را این طور شروع کرد: به نظر من ادبیات ما الان در شهرستان ها اتفاق می افتد و چه خوب است از این پتانسیل استفاده شود تا استعدادها و خلاقیت هایی کشف نشده از این طریق راه خودشان را پیدا کنند.

جهان پولاد در معرفی خود گفت: پژوهشگر ارشد ادبیات تلفیقی ملل هستم، بیش از 30 سال است که در زمینه های نقد و ترجمه و شعر و تقریبا10 عنوان کتاب و بیش از 150مقاله در نشریات ایران و جهان منتشر کرده ام.

از نظر جهان فولاد، منتقد، مجموعه داستان «چند پیامک کوتاه» دارای یک سری عناصر و ویژگی های منحصر به فرد می باشد؛ از دهه 70 به بعد جریان محافظه کارانه ای در ادبیات داستانی ما اتفاق افتاد که باعث شد نویسندگان به خودسانسوری دست بزنند و اساس آن را زبان و قدرت دانست و اشاره کرد که : منظور از زبان، قلم خود نویسنده است که در کلام او ظهور و بروز پیدا می کند؛ خوشبختانه پس از دو دهه در حال خروج از این جریان هستیم.

وی افزود: در شیوه داستان نویس مدرن خانم نژاد حسن، با توجه به گستردگی دایره واژگان نویسنده و استفاده از زبان بومی به بهترین شیوه ارائه شده است، پس می توان گفت این جریان سیال ذهن و زبان با تاکید به مورد زبان چون تمام عناصر شکل یافته در یک داستان در زبان اتفاق می افتد. من های مکسر و یا شخصیت های متفاوت در یک داستان که بروز می کند و حرف می زنند از طریق زبان انتقال پیدا می کنند؛ در واقع زبان یک راه ارتباطی است بین ذهن نویسنده و آنچه که در یک داستان با آن مواجه می شویم و با آن همزادپنداری می کنیم.

جهان فولاد در ادامه گفت: جریانی که نویسنده کتاب «چند پیامک کوتاه» در داستان هایش رعایت کرده، جریانی است انتزاعی و زبان متعین نیست. نویسنده از زبان و گویش بومی استفاده کرده و از زبان رسمی تمکین نکرده است. نویسنده ی داستان به زیبایی در بعضی از قسمت ها با توجه به آشنایی کامل به شرایط جغرافیایی و اقلیمی زادگاهش از زبان رسمی فاصله می گیرد و این دلیل بسیار خوبی است که بتواند با استفاده از گویش، زبان خود را به گوش خواننده برساند  و مورد توجه مخاطب قرار گیرد و این مسئله به کمک نویسنده می آید که در تنگناهای نوشتاری بتواند با قدرت از دایره واژگان بیشتری کمک بگیرد.

جهان فولاد از دیگر ویژگی داستان های کتاب چند پیامک را زمان غیرخطی آن دانست. حرکت اصلی از حال آغاز می شود و هر لحظه شما را به گذشته و یا آینده می برد و این شکل در این مجموعه داستان کاملا مشهود است؛ شخصیت ها در این داستان رازهایی همراه دارند و این تعلیقی است که نویسنده ایجاد می کند و طلا نژاد حسن در آثارش به خوبی این شیوه را به کار برده است.

به اعتقاد جهان فولاد، نویسنده با استفاده از باز بودن پایان داستان در ادبیات مدرن این اجازه را به خواننده ای که در ادبیات کلاسیک هوشی نداشت و به هیچ انگاشته می شد ،می دهد که داستان را جابه جا کند .

در ادامه طلا نژاد حسن، نویسنده و جهان فولاد منتقد به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ دادند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 181