امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
SA

ASD
1397/9/1 پنجشنبه با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد: آیین بازگشایی کتابخانه عمومی علامه طباطبایی همزمان با هفته کتاب ،کتابخانه عمومی علامه طباطبایی با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به بهره برداری رسید.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران مراسم  بازگشایی کتابخانه عمومی علامه طباطبایی واقع در بوستان مجدیه در مجدیه شمالی با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه عمومی استان تهران ،اسماعیل جانعلی پور معاون، اکرم ابراهیمی مسئول کتابخانه عمومی علامه طباطبایی ،کتابدارن  و جمعی از کتاب‌دوستان محله مجدیه  در محل کتابخانه عمومی برگزار شد.

علی نیکنام در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: کتابخانه علامه طباطبایی واقع در بوستان مجیدیه یکی از قدیمی ‌ترین کتابخانه استان تهران با متراژ 270 متر مربع در سال 1371 افتتاح شد.

وی افزود: متاسفانه در این چند سال اخیر تعمیرات جدی در این کتابخانه صورت نگرفته و کتابخانه نیازمند تعمیرات بود که با تامین اعتباری به سرعت بحث زیبا‌سازی کتابخانه آغاز شد.

نیکنام با بیان اینکه تعمیرات اساسی در موتورخانه و سرویس بهداشتی انجام شده ادامه داد: از دیگر اقدامات برای این کتابخانه قدیمی که 25 هزار جلد کتاب دارد جداسازی فضاهای مختلف است و نخستین بخشی که به کتابخانه اضافه شد بخش کودک و نوجوان بود.

وی ادامه داد: با توجه به فضای محدود کتابخانه بخش مستقل نشریات برای کسانی که در پی مطالعه نشریه هستند ایجاد شد و همچنین یک بخش سالن مطالعه 12 متری نیز تاسیس گردید.

مدیر کل کتابخانه عمومی استان تهران ادامه داد: حدود 110 ملیون تومان برای این کتابخانه اختصاص داده شد که خوشبختانه پس از تغییرات لازم امروز این کتابخانه افتتاح شد تا مردم منطقه 4 از این کتابخانه استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه متولی کتابخوانی و کتابخانه نهاد کتابخانه عمومی است اما توسعه کتابخوانی نیازمند کمک همه نهاد‌های دولتی و غیر دولتی است، گفت: انتظار می‌رود شهرداری‌ها مناطق و سازمان مسکن و شهرسازی اگر مکانی دارند در اختیار نهاد کتابخانه عمومی قرار دهند و ما اعلام آمادگی کرده ایم که اگر شهرداری و سازمان مسکن و شهر‌سازی زمینی در اختیار نهاد بگذارند کتابخانه هایی با استاندارد امروزی تاسیس کرده و در اختیار مردم قرار دهیم.

وی افزود: یکی از وظایف نهاد کتابخانه عمومی تشویق مردم به مطالعه است تا هم مردم تشویق به مطالعه شوند و سرانه مطالعه در کشور تغییر پیدا کند. سرانه مطالعه در کشور ما آمار خوبی ندارد.یکی از راه‌های که می‌شود مردم را به سمت کتابخوانی سوق داد احداث کتابخانه و فراهم کردن دسترسی آسان مردم به کتابخانه است یکی از راههای توسعه فرهنگی افزایش کتابخانه است.

اکرم ابراهیمی مسئول کتابخانه عمومی علامه طباطبایی در ادامه مراسم طی سخنانی گفت: استقبال اهالی محل مجدیه شمالی از کتابخانه عمومی علامه طباطبایی واقع در بوستان مجیدیه بسیار زیاد است. اما متاسفانه با مشکلات گوناگون مواجهه شدیم یکی از مشکلات سازه قدیمی کتابخانه است هر چند بازسازی شده ولی در نهایت یک سازه قدیمی است که باید  از نو ساخته شود.

وی افزود: بخش کودک در کتابخانه نیاز جدی کتابخانه بود کودکان این محدوده به کتابخانه علاقمندند برای پاسخگویی به این نیاز بخش کودک با توجه محدودیت فضا طراحی و تاسیس شد.

ابراهیمی گفت: امیدواریم که برای این محله یک کتابخانه بزرگ و مدرن تاسیس شود البته ما با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتیم مقداری کتابخانه را بروز کرده و  ظاهر مجموعه را تغییر یافته و تجهیزات جدیدی به کتابخانه افزوده شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری منطقه قادر است در ساخت کتابخانه جدید به نهاد کمک کند. در کنار این مجموعه ورزشی یک ساختمان بزرگ با سالن‌های وسیع وجود دارد که اگر با درخواست کتابخانه برای جابجای موافقت شود قادر خواهیم بود جوابگوی محل و مردم منطقه باشیم.  این بستر در محل وجود دارد که  دو سالن برای مطالعه محل ایجاد شود.
در پایان این مراسم کتابداران شاغل در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی با اهدای گل و هدیه به اکرم ابراهیمی مسئول کتابخانه از زحمات  های وی  قدردانی کردند.بيشتر
نسخه قابل چاپ