امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عموميبرگزاری نشست نقد کتاب «غار آبی» در شهرستان بهارستان به همت کتابداران کتابخانه عمومی پروین اعتصامی، نشست نقد و بررسی کتاب «غار آبی» با حضور نویسنده و منتقد اثر، در دبیرستان دخترانه اندیشه-مبین شهرستان بهارستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به همت کتابداران کتابخانه عمومی پروین اعتصامی و با مشارکت و همکاری آموزش و پرورش ناحیه دو شهرستان بهارستان، نشست نقد و بررسی کتاب «غار آبی» با حضور قاسمعلی فراست، نویسنده؛ مصطفی خرامان، منتقد اثر؛ سیف اله علامی بخشدار بوستان، مژگان داداشی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهارستان و تعدادی از دانش آموزان نوجوان در سالن جلسات دبیرستان دخترانه اندیشه-مبین برگزار شد.

کتاب «غار آبی» از سوی انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر شده است. در این کتاب داستان گروهی از نوجوانان که با هم به اردو می روند و وارد غاری می شوند روایت می‌شود؛ در بین اعضای این گروه خواهر و برادری وجود دارند که از روی کنجکاوی ماجراهایی برایشان پیش می آید. داستان به گونه ای روایت شده است که مخاطب به راحتی نمی تواند منطقه جغرافیایی خاصی را برای آن تصور نماید. شخصیت های مطرح داستان زازا، زوزو و مادربزرگ هستند...

قاسمعلی فراست، نویسنده کتاب “غار آبی” در ارتباط با این نشست اظهار داشت: بسیار خرسندم که دانش آموزان با ریزبینی و نکته سنجی دقیق کتاب را مطالعه کرده اند. مشاهده علاقه مندی نوجوانان به کتاب و بیان نکات و نظرات ارزشمندشان مرا به این امر وا می دارد که بیش از اینکه بخواهم درباره کتابم صحبت کنم، به صحبت های دانش آموزان فرهیخته شهرستان بهارستان گوش بسپارم.

فراست در پاسخ به این پرسش دانش آموزان که چرا جغرافیای داستان به وضوح مشخص نیست، بیان داشت: این داستان یک داستان فرا مرزی است و جغرافیای خاصی را در نظر نداشته است. گاهی نویسنده می تواند در داستان نویسی جغرافیای نویی را به وجود بیاورد که مخاطب آن را تصور نماید.

مصطفی خرامان، منتقد اثر ضمن اینکه از شرکت کنندگان خواست تا چند نفر خلاصه داستان را بیان کنند، پرسش هایی نیز درباره جغرافیای داستان، شخصیت های داستان و قسمت های جذاب داستان مطرح کرد که دانش آموزان با مطالعه دقیق و آگاهانه در بحث شرکت کردند و به پرسش ها پاسخ دادند.

خرامان ضمن خرسندی از مشارکت فعال دانش آموزان در برگزاری این نشست، افزود: به عقیده من هر کتاب پنجره ای است رو به آینده. با مطالعه کتابها می توان راه و رسم خوب زندگی کردن را بهتر آموخت. دانش آموزان در این نشست با ظرافت و دقت نکات بسیار ارزشمندی را بیان کردند که نشان از فرهیختگی و علاقه مندی آنان به حوزه ادبیات داستانی می باشد.

در پایان از سوی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهارستان با اهدای لوح تقدیر و جوایزی از نویسنده، منتقد و دانش آموزان فعال شرکت کننده در این نشست تقدیر به عمل آمد.

منبع: baharestan
نسخه قابل چاپ
بيشتر