امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عموميبه همت اداره کتابخانه های عمومی پاکدشت برگزار شد: نشست نقد و بررسی کتاب «گیسیا» با حضور نویسنده به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت، نشست نقد و بررسی کتاب «گیسیا» با حضور غنچه وزیری نویسنده اثر در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «گیسیا» با حضور غنچه وزیری، نویسنده؛ شهرام اقبال زاده، منتقد؛ سعید وزیری، استاد ادبیات و شاهنامه پژوه؛ محمد کارخانه، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت؛ نویسندگان، شعرا، کتابداران و سایر دوستداران کتاب در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.

محمد کارخانه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت در مراسم نقد و بررسی کتاب «گیسیا» با اشاره به پیشینه فرهنگی این شهرستان، اظهار داشت: با همکاری علاقمندان به ادب و فرهنگ پاکدشت، جلسات نقد کتاب شهرستان را هر ماه با حضور کتابداران، جوانان، نویسندگان، اعضاء کتابخانه‌های عمومی و کلیه علاقمندان به کتاب و فرهنگ برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مطالعه و خواندن فعالیت با ارزشی است که موجب پیشرفت جامعه در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، اقتصادی و اجتماعی می‌شود، افزود: لازم است که قشر بیشتری از مردم این مهم را مد نظر قرار داده و وقت خود را صرف کتابخوانی و ارتقای خود و تعالی جامعه ‌کنند.

 رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پاکدشت، با بیان اینکه خواندن کتاب به عنوان منبع با ارزشی از اطلاعات مفید موجب افزایش دانش و آگاهی خواهد شد، تصریح کرد: قطعاً برگزاری منظم نشست‌های نقد و بررسی کتاب در سطح شهرستان‌ها، کمک شایانی در پیمودن مسیر رشد فرهنگی اجتماع و در نهایت رسیدن به سطح مطلوبی از جامعه ایده آل خواهد کرد.

در ادامه غنچه وزیری، نویسنده کتاب «گیسیا» اظهار داشت: من دلم نمی‌خواهد یک داستان بلند یا یک داستان کوتاه بنویسم، بعد یک نفر در خلوت خودش بخواند و خوشش بیاید یا نیاید. من دلم می‌خواهد این امکان برایم فراهم باشد که با مخاطبم در ارتباط باشم. خوشبختانه فضای مجازی و نشست‌هایی این چنین، این امکان را برای نویسندگان فراهم ساخته است. بعد از چاپ کتاب «گیسیا» بازخورد های موثر و خاصی از خوانندگان در مورد اثرم گرفتم.

غنچه وزیری در ادامه صحبتش با بیان اینکه، برگزاری جلسات نقد و صحبت در مورد یک اثر همیشه دریچه‌های تازه‌ای را به روی انسان باز می‌کند، افزود: از کارکنان اداره کتابخانه‌های عمومی پاکدشت جهت برپایی نشست نقد و بررسی کتاب «گیسیا» سپاسگزارم.

شهرام اقبال زاده منتقد نشست نیز با اشاره به اینکه پختگی و جذابیت رمان «گیسیا» و نکته سنجی‌های تیزبینانه کتابخوانان پاکدشتی شایسته تقدیر است، در ادامه به دلایل موفقیت «گیسیا» اشاره کرد و گفت: این رمان از سه شگرد و زاویه دید مختلف روایت می‌شود، راوی سوم شخص، اول شخص و کاربرد مونولوگ یا تک گویی درونی که به نوعی هم پوشانی دارند و به صورت تکه تکه پازل های داستان را تکمیل می کنند.

وی با بیان اینکه راوی اول شخص این کتاب، گیسیا دختری است که ادبیات کهن سرزمینش را خوب می شناسد، شاهنامه خوان است، تصریح کرد: در جای جای این کتاب با اشعار فردوسی و استعاراتی از شاهنامه همچون سودابه گیسو بلند و نیز ویژگی شعر دوستی شخص گیسیا که به صورت "شاعرانگی در روایت" خودش را نشان می‌دهد روبرو می‌شویم.

اقبال زاده با اشاره به یکی از نمادهایی که در این رمان کارکرد چندگانه دارد، گفت: یکی از نمادهایی که در این رمان کارکرد چندگانه دارد آینه است، آینه‌ای که جهیزیه گیسیاست و به نوعی آشفتگی‌ها و دلهره‌های گیسیا را نشان می دهد و در جریان کشمکش های زندگی مشترک به این نتیجه می‌رسد که آینه هم دیگر نمی تواند زلالی های او را بنمایاند.

وی با اشاره به سبک رمان« گیسیا» که جریان سیال ذهنی دارد، اظهار داشت: یکی از ویژگی های رمان‌های دارای جریان سیال ذهن آنست که در جای جای رمان عنصر شاعرانگی خود را با اقتدار به رخ می‌کشد و آشکار می سازد.

شهرام اقبال زاده در ارتباط با سبک جریان سیال ذهن افزود: شیوه جریان سیال ذهن به اینگونه است که زمان ها را در هم می ریزد و رفت و برگشت ها بین گذشته، حال و حتی فکر کردن به آینده بدون ترتیب خاصی ادامه دارد و این یعنی زمان های انضمامی و ذهنی مرتب جابجا می شوند.

قنبر علی کرمانی نویسنده پیشکسوت شهرستان پاکدشت نیز که در این نشست حضور داشت، گفت: نقد و بررسی کتاب باعث می شود که ما زمان کوتاهی از فضای مجازی فاصله بگیریم و با واقعیت های جامعه روبرو شویم.

گفتنی است در پایان حاضرین به بیان نظرات خود از کتاب پرداختند و جلسه با تقدیر از نویسنده و منتقد به پایان رسید.  

نسخه قابل چاپ
بيشتر