امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛ کتابخانه های شهر تهران میزبان برنامه های فرهنگی-آموزشی شدند ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی-آموزشی به همت کتابداران و با حضور اقشار مختلف مردم در کتابخانه‌های عمومی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، طی ده روز اول آبان ماه به همت مسئولین و کتابداران، ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در کتابخانه‌های عمومی شهر تهران برگزار شد.

اولین نشست کتابخوان روشندلان در کتابخانه مرکزی پارک شهر

به همت همایون شاهمرادی، کتابدار بخش نابینایان، اولین نشست کتابخوان روشندلان با حضور تعدادی از اعضای فعال نابینا در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

گفتنی است در این نشست کتاب «گاواربان» نوشته محمود دولت آبادی، توسط منصور علیزاده؛ «آزادی یا مرگ» نوشته کازانتزاکیس نیکوس، توسط کامران روشنی زاده؛ «درآمدی بر ایدئولوژی های سیاسی» نوشته اندرو هی وود، توسط ستار افزا؛ «اقتدا به محمد(ص)» نوشته کارل ارنست، توسط اسماعیل ترکی دستگردی؛ «شگفتی» نوشته آر.جی.پالاسیو، توسط امین عرب و «بیگ بنگ» نوشته جانر تاسلامان، توسط لیلا یوسفی معرفی و خلاصه گویی شد.

کلاس آموزش خلاقیت در کتابخانه عمومی بسیج تهران

به همت خدیجه صحرایی مسئول کتابخانه، کلاس آموزش خلاقیت با کاغذ با حضور تعدادی از اعضای علاقه مند توسط طاهره سادات هاشمی نسب مربی کلاس در کتابخانه عمومی بسیج تهران برگزار شد.

گفتنی است در این کلاس ماکتی با عنوان در سوگ پروانه ها که یادآوری غم عزای امام حسین(ع) و یاران شهیدش می باشد آموزش داده شد.

بازدید پیش دبستانی اقلیما و درخشان از کتابخانه شهدای نیروی زمینی

طی هماهنگی های به عمل آمده تعدادی از دانش آموزان پیش دبستانی اقلیما و درخشان از کتابخانه عمومی شهدای نیروی زمینی بازدید کردند.

در این بازدید کودکان با بخش های مختلف کتابخانه آشنا شدند و شرایط عضویت برای آنها توضیح داده شد سپس اسماعیل خورشیدی کتابدار کتابخانه به معرفی و بازخوانی کتاب «گیاهان برای پیش دبستانی ها» نوشته فرح خدیوی پرداخت در پایان کودکان به تصویرسازی و نقاشی پرداختند و کاردستی گل آموزش داده شد.

نشست کتابخوان ویژه بانوان در کتابخانه باباطاهر تهران

نشست کتابخوان ویژه بانوان به منظور اشتراک گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج، تبلیغ و ایجاد عادت به مطالعه در میان بانوان با معرفی کتاب های مفید و کارآمد با حضور جمعی از اعضای فعال در کتابخانه باباطاهر تهران برگزار شد.

گفتنی است در این نشست کتاب «تئوری انتخاب: درآمدی بر روان‌شناسی امید» نوشته ویلیام گلسر، توسط آسیه آصفی؛ «جای خالی خاکریز خاطره محمدحسین سلطانی» نوشته و تالیف سعید عاکف، توسط مژگان طافی؛ «کوری» نوشته ژوزه ساراماگو، توسط مژگان علیخانی؛ «سیلی واقعیت: چگونه هنگام مواجهه با سختی‌های زندگی، رضایت‌مند بود» نوشته راس هریس، توسط آسیه آصفی؛ «اشک لیلی» نوشته غلامرضا اسلامبولچی، توسط مریم مهدوی روش، معرفی و تجربه خواندن آنها با دیگران به اشتراک گذاشته شد.

جمع خوانی کتاب «هدهد سفید» در کتابخانه شهدای نیروی زمینی

به همت کتابداران کتابخانه، با هدف تشویق نوجوانان به مطالعه جلد چهارم کتاب «هدهد سفید» با حضور تعدادی از اعضای نوجوان در کتابخانه عمومی شهدای نیروی زمینی معرفی و بازخوانی شد.

کلاس آموزش اریگامی در کتابخانه عمومی شهید مطهری

به همت نسرین مردپور مسئول کتابخانه، کلاس آموزش اریگامی ویژه گروه سنی کودکان توسط مریم حسن تقی مربی کلاس در کتابخانه عمومی شهید مطهری برگزار شد.

کلاس آموزش اریگامی در کتابخانه عمومی گلسار

به همت مریم افتخاری مسئول کتابخانه، کلاس آموزش اریگامی ویژه گروه سنی کودکان و نوجوانان توسط زهرا هاشمی نسب مربی کلاس با ساخت شخصیت های کاغذی از کتاب «کلیله و دمنه» در کتابخانه عمومی گلسار برگزار شد.

دومین دوره کلاس آموزش داستان نویسی در کتابخانه شهدای نیروی زمینی

به همت کبری عظیمی مسئول کتابخانه، دومین دوره کلاس آموزش داستان نویسی با حضور ۲۰ نفر از اعضای علاقه مند توسط محبوبه غفاری مدرس کلاس در کتابخانه عمومی شهدای نیروی زمینی در حال برگزاری است.

در این دوره درباره مباحثی مانند تعریف شخصیت، شخصیت پردازی و کاربردهای آن، انواع داستان، پیام داستان و... صحبت می شود.

کلاس آموزش داستان نویسی خلاق و باهم‌خوانی متون کلاسیک در کتابخانه بسیج

به همت خدیجه صحرایی مسئول کتابخانه، کلاس آموزش داستان نویسی خلاق و باهم‌خوانی متون کلاسیک با حضور تعدادی از علاقه مندان توسط مهدی خطیبی مربی کلاس در کتابخانه عمومی بسیج برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهدی خطیبی مربی کلاس با بیان گزین‌گویه‌ای از کتاب «قابوس‌نامه» به شرح مباحث اخلاقی و تربیتی آن پرداخت سپس شیوۀ روایت تک گویی درونی توضیح داده شد و حاضرین به نگارش و بازخوانی نمونه هایی از داستان ها به شیوه روایت تک گویی پرداختند.

برگزاری نشست قصه گویی در کتابخانه شهدای نیروی زمینی

به همت کبری عظیمی مسئول کتابخانه، نشست قصه گویی ویژه خردسالان در کتابخانه عمومی شهدای نیروی زمینی برگزار می شود در این نشست ها هر هفته یک کتاب برای کودکان و خردسالان روایت و قصه گویی می شود سپس خردسالان به تصویرسازی، نقاشی و ساخت کاردستی از قصه می پردازند.

گفتنی است طی هفته های گذشته کتاب های «در فصل پاییز» نوشته اعظم تبرایی؛ «اتل متل پاییزه» نوشته غلام حسین مردانیان و «من بچه شیعه هستم» نوشته محمدهادی صدرالحفاظی قصه گویی و بازخوانی شده است.

کلاس آموزش خلاقیت با کاغذ در کتابخانه عمومی بسیج تهران

به همت خدیجه صحرایی مسئول کتابخانه، کلاس آموزش خلاقیت با کاغذ با حضور تعدادی از اعضاء توسط زهرا هاشمی نسب مربی کلاس در کتابخانه عمومی بسیج تهران برگزار شد.

در این کلاس مربی کلاس به آموزش اوریگامی ماژولار نیلوفر مرداب پرداخت سپس قایق فوتی آموزش داده شد.

گفتنی است اوریگامی ماژولار، از واحدهای مشابهی تشکیل شده که بدون نیاز به چسب به یکدیگر متصل شده و اشکال هندسی منتظمی را به وجود می‌آورند. معمولاً در یک اوریگامی ماژولار از ۳۰ قطعه‌ی همسان استفاده می‌شود و دقت و تمرکز هنرآموز را افزایش می دهد. برای اینکه قطعات خوب روی هم جفت و جور شوند، باید دقیق باشند. بنابراین ساخت یک اوریگامی ماژولار زمان زیادی می‌برد.

قصه گویی با نمایش عروسکی در کتابخانه عمومی شهرک توحید

به همت مسئول و کتابداران کتابخانه، با هدف آموزش مهارت های زندگی به کودکان و بهبود دوستی در بین آن ها، نشست قصه گویی با نمایش عروسکی با حضور تعدادی از کودکان در کتابخانه عمومی شهرک توحید برگزار شد.

در ابتدای نشست کتاب «دوستی چقدر زیباست» نوشته برایان وایلد اسمیت توسط سمیه رسولی کتابدار کتابخانه با نمایش عروسکی قصه گویی شد سپس سودوکوی رنگ و شکل به عنوان یک تمرین عالی جهت تمرکز و مهارت های ذهنی کودکان توسط غفوری کتابدار کتابخانه اجرا شد در ادامه غفوری کتابدار کتابخانه مهارت برش و تا در انجام کاردستی طرح دوستی برای کودکان را آموزش داد.

کلاس نقاشی در کتابخانه عمومی باباطاهر تهران

با توجه به اهمیت برگزاری فعالیت های فرهنگی کودک محور و همچنین اهمیت نقاشی و نقش آن‌ در پیوند کودکان به خواندن و دنیای کتاب، کلاس نقاشی با حضور جمعی از اعضاء فعال کودک در کتابخانه عمومی باباطاهر تهران برگزار شد.

نسخه قابل چاپ
بيشتر