امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي

برگزاری نشست کتابخوان عاشورایی در شهرستان قدس به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با همکاری ناحیه مقاومت بسیج، قرارگاه فرهنگی، اداره تبلیغات اسلامی و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قدس نشست کتابخوان عاشورایی در سالن آمفی تئاتر حضرت باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس و با همکاری ناحیه مقاومت بسیج، قرارگاه فرهنگی، اداره تبلیغات اسلامی و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری، با هدف ترویج فرهنگ مطالعه نشست کتابخوان عاشورایی در سالن آمفی تئاتر حضرت باقرالعلوم(ع) شهرستان قدس برگزار شد.

در ابتدای نشست سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یارانشان و عرض خیرمقدم گفت: کتابخوان عنوان نشست هایی است که جهت به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ فرهنگ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می شود. چشم انداز این نشست ها بر توسعه رفتار مدنی رشد یافته و رشد دهنده بوده و به منظور آشنایی عموم مردم با نحوه و چرایی مطالعه به عنوان گام مهم در توسعه فرهنگ مطالعه و بهبود نگرش و کیفیت سبک زندگی با هدف به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده، ایجاد عادت به مطالعه و آشنایی با شیوه استاندارد معرفی کتاب است.

سپس حسین حبیبی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان قدس با معرفی کتاب “نامیرا” که از رمان های مورد تاکید مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: این کتاب جهت شناختن فتنه ۸۸ نوشته شده و صادق کرمیار نویسنده اثر در سال ۸۹ جایزه ادبی جلال آل احمد را دریافت کرد. در رمان “نامیرا” نحوه حرکت مردم کوفه پیش از واقعه کربلا را روایت می کند.

در ادامه حجت الالسلام و المسلمین رضا جوکار، امام جمعه شهرستان قدس با معرفی کتاب “حسین علیه السلام از زبان حسین علیه السلام” بیان داشت: این کتاب به نویسندگی حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدیان مسئول سابق نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با هدف آشناسازی با زندگی و زمانه زندگی امام حسین علیه السلام است که در این کتاب زندگی نامه امام حسین علیه السلام از زبان خود حضرت تحریر شده است. ویژگی این کتاب استفاده از جملات نورانی حضرت است که به این ترتیب زندگی و اوضاع آن زمان در ۸ فصل اشاره شده است. نویسنده پیش از این، کتاب ” علی علیه السلام از زبان علی علیه السلام” روایت زندگی و زمانه حضرت علی علیه السلام از زبان ایشان را نوشته است.

سپس حجت الاسلام و المسلمین علی مرادی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قدس ضمن اشاره به سرانه بالای مطالعه در شهرستان قدس نسبت به استان تهران در معرفی کتاب “۷۲ سخن عاشورایی” گفت: این کتاب سخنان مقام معظم رهبری است که توسط علیرضا مختارپور قهرودی گردآوری شده و دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) به چاپ رسیده است. هدف این کتاب شناخت واقعه عاشورا از دیدگاه مقام معظم رهبری است که در قالب ۷۲ سخن و دو فهرست تاریخی و موضوعی تنظیم شده است. کتاب بر نوع نگاه انسان تاثیرگذار است. در نیمی از این کتاب به تطبیق انقلاب اسلامی ایران با قیام اباعبدالله الحسین علیه السلام پرداخته شده است.

سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در معرفی کتاب “پنجره های تشنه” بیان داشت: این کتاب به نویسندگی مهدی قزلی و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. ماجرای کتاب از سال ۹۱ زمان انتقال ضریح جدید امام حسین علیه السلام از قم به کربلا شروع می شود و به استقبال مردم از این کاروان اشاره می کند. از زاویه دید نویسنده مردم کوچه و بازار و ارادتمندان به امام حسین علیه السلام نوشته شده و عاشقانه های زلال و بدرقه های زیبای مردم به تصویر نشان داده شده است.

میثاق مسعودی، نماینده سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قدس با اشاره به اینکه یکی از مؤلفه های مؤثر در فرهنگ کتاب است در معرف کتاب “پدر، عشق و پسر” بیان داشت: سیده مهدی شجاعی از راویان مذهبی در این کتاب از زبان اسب حضرت علی اکبر علیه السلام روایت کرده است. این کتاب در ۱۰ بخش از جریان به ارث رسیدن اسب حضرت تا ولادت و شباهت حضرت علی اکبر علیه السلام به پیامبر سلام الله علیه تا واقعه عاشورا اشاره دارد.

نسخه قابل چاپ
بيشتر