امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عموميبا مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری؛ آئین رونمایی کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی درکتابخانه ۱۳ آبان برگزار شد آئین رونمایی کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی (دستور العمل هایی در باب سبک زندگی اسلامی) اثر حجه الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد شفیعی مازندرانی در کتابخانه ۱۳ آبان با مشارکت اداره کتابخانه های شهرسان ری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، با حضور جمعی کثیری از علاقه مندان به حوزه کتاب؛ آیین رونمایی از کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی نوشته حجه الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد شفیعی مازندرانی  با اجرای کامران شرفشاهی از شاعران معاصر در کتابخانه 13 آبان شهرستان ری برگزار گردید.

برنامه های فرهنگی  سبب آگاهی بخشی می شود

در ابتدای این مراسم، «علی اکبر قربانی» رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری ضمن خیرمقدم به حاضرین با بیان اینکه امیدواریم این نوع برنامه ها برای اهل کتاب موثر و راهگشا باشد گفت: درحالی کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی به مباحث سبک زندگی اسلامی می پردازد که این نوع نگرش ها همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است و ما به عنوان بخشی از نهادهای فرهنگی کشور همواره در تلاش برای استمرار این برنامه ها هستیم.

وی ضمن حمایت دیگر نهادهای فرهنگی کشور از برگزاری اینگونه برنامه ها افزود: این برنامه با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی، مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۰ و موسسه جمکران برگزار گردیده و امیدواریم سبب آگاهی بخشی و افزایش تربیت مذهبی و دینی بویژه برای نسل جوان باشد.

حوزه کتاب در کشور ما بشدت غریب است

«حجت السلام و المسلمین دکتر صمدی» مدیر حوزه محتوی و پژوهشی انتشارات جمکران نیز در مراسم آیین رونمایی از کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی با بیان اینکه حوزه کتاب در کشور ما بشدت غریب است و مراسم هایی از این دست می تواند کمکی به نویسندگان، ناشران و همه کسانی که در حوزه نشر زحمت می کشند باشد تا آثار فاخری به دست مخاطب برسانند افزود:  امیدواریم این نوع برنامه ها روز به روز بیشتر شود تا شاهد افزایش سرانه مطالعه کشور باشیم.

وی ادامه داد: آقای شفیعی مازندرانی سالها در حوزه های مختلف در کنار جوانها چه در حوزه تدریس و چه در حوزه  نگارش بودند و کتابهای مختلفی نیز به چاپ رساندند که تنها تعدادی از آنان توسط انتشارات جمکران به چاپ رسیده است.  

مدیر حوزه محتوی و پژوهشی انتشارات جمکران اضافه کرد: چاپ کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی  حدود دو سال به طول انجامید و جناب شفعیی مازندرانی نیز در همه مراحل ما را یاری کردند تا بلاخره این کتاب به سرمنزل مقصود رسید.

وی با طرح این سوال که برخی ها می پرسند چرا انتشارات جمکران که باید به چاپ حوزه های مهدویت و منجی باوری بپردازد کتابهایی از نوع ۷۲ آموزه عاشورایی را متشر می کند که در حوزه مهدویت نیست گفت: معتقدم امام حسین (ع) و عاشورا؛ چشمه جوشان و فیاض همه تاریخ بشریت است و اتفاقی که در سال ۶۱  هجری افتاد اتفاقی نبود که در همان زمان رخ بدهد و پرونده اش مسدود شود بلکه حادثه ای بود که بنا بر روایات باید تا قیامت ادامه یابد.

حجت السلام و المسلمین دکتر صمدی با اشاره به راهپیمایی عظیم اربعین تاکید کرد: خیلی ها معتقدند این حرکت عظیمی که آغاز شده  زمزمه های ظهور را به گوش می رساند و این حرکت تنها موج کوچکی است که حتما جهانی خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر می خواهیم در رکاب لشکر امام زمان (عج) باشیم و بدانیم که اصحاب آخر زمانی چه ویژگی هایی دارند باید خصوصیات  امام حسین (ع) را بررسی کنیم لذا هر کسی که می خواهد جزو اصحاب حضرت حجت باشد باید خودش را با اصحاب امام حسین مقیاسه کند و کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی؛ بخشی از ویژگیها و زیست عاشورایی امام حسین (ع) و یارانش را به تصویر کشیده است.

به گفته وی؛ ما دارای سه نوع  سبک زندگی اسلامی هسیتم؛ یکی سبک زندگی عمومی دینی است  که از زمان حضرت رسول شروع شده که خدا محوری، معاد باوری و زیست اجتماعی شامل آن است. دومی؛ سبک زندگی عاشورایی و زیستی که آن حضرت و یارانش در آن ۱۰ روز انجام دادند که بر مبنای جهاد، صبر و شهادت بوده است و سومی،  سبک زندگی  منتظران که امروزه  به شدت به آن نیازمندیم.

مدیر حوزه محتوی و پژوهشی انتشارات جمکران گفت: ما هم اکنون  در دوران غیبت ولی خدا بسر می بریم و سبک زندگی در این زمان خیلی متفاوت است و این کتاب گوشه ای از سبک زندگی را به ما آموزش می دهد و به ما می آموزد که چگونه باید در زمانی که ولی خدا حضور ندارد زندگی کنیم.

 استاد شفیعی مازندرانی این استاد اخلاق و الگویی برای اساتید حوزه و دانشگاه

«حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسی پور» استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم نیز دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به نویسنده  کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی افزود : ایشان بیش از سی سال است که در حوزه و دانشگاه دارای  کرسی تدریس هستند و تاکنون نیز بیش از ۶۰ اثر از ایشان به چاپ رسیده است. این استاد اخلاق، الگویی برای اساتید حوزه و دانشگاه محسوب می شوند و علاوه بر آن نیز ذوق شاعری دارند و دیوانی به نام گلچین عاشورا را نیز به چاپ رساندند و خوشبختانه در طول عمر شریف خود، منشا برکات در حوزه و دانشگاه بودند به گونه ای که بسیاری از طلاب و دانشجویانی که بعدها جزو اساتید شدند از تربیت یافتگان ایشان  محسوب می شوند و ایشان با این همه فضائل، همچنان خودشان را سرباز انقلاب و خادم آستانه مبارکه حضرت معصومه (س) می دانند.

استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم تصریح کرد: به اعتقاد من، کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی یک نوع  سبک زندگی خانوادگی است که دارای ۷۲ نکته عاشورایی است این درحالی است که امام حسین (ع) با خانواده  در کربلا حضور یافت با وجودی که بارها به حضرت پیشنهاد شد که به تنهایی و بدون خانواده به جنگ بروند ولی ایشان فرمودند تک تک کسانی که با من هستتند باید در کربلا نقش آفرینی داشته باشند و این نشان می دهد که همه مردم باید تا قیامت از عاشورا درس بگیرند چرا که بهترین روابط خانوادگی در عاشورا تجسم پید ا کرده است و خوشبختانه نویسنده همه این موارد را دراین کتاب به خوبی قید کرده است.

وی همچنین پیشنهاد کرد باید همه مراکز عمومی، بحث کتاب و کتابخوانی را رواج دهند و می باید در اتوبوسها و پارک ها؛ ایستگاههای یک دقیقه ای مطالعه در نظر گرفته شود و به عنوان مثال می توان از کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی؛ جزوات یک صفحه ای که حاوی نکات تربیتی و سبک زندگی است در این ایستگاهها توزیع شوند.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسی پور ضمن تشکر از نهاد کتابخانه ها و سازمان فرهنگی هنری شهرداری بابت برگزاری فعالیت های فرهنگی ابراز امیدواری کرد هر صندلی پارک یک ایستگاه مطالعه یک دقیقه ای باشد.

تهاجم فرهنگی علیه خط امام حسین(ع) زیاد شده است

«حجه الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد شفیعی مازندرانی» نویسنده کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی نیز در این مراسم ضمن تشکر از تمام نهادهایی که در برگزاری این نوع برنامه ها تلاش کردند گفت: تهاجم فرهنگی علیه خط امام حسین(ع) زیاد شده است و برخی ها به ظاهر می گویند چرا هزینه های برگزاری مراسم امام حسین (ع) را به فقرا نمی دهید این درحالی است که آنان واقعا طرفدار فقرا نیستند بلکه طرفدار تعطیلی برنامه های حسینی جامعه هستند.

وی به یکی از ۷۲ آموزه عاشورایی اشاره کرد و گفت: آموزه ۵۴ این کتاب در مورد رسیدگی و احترام به ارباب رجوع است و امام حسین (ع) می فرماید: دست های ارباب رجوع در ظاهر دست است اما در باطن مرحمت های خداوندی است و مبادا این دست ها، تو را خسته کند بلکه باید شکر تو را افزایش دهد.

در پایان نیز با حضور حجه الاسلام شفیعی مازندرانی، حجه الاسلام موسی پور استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم، حجه الاسلام صمدی مدیر حوزه محتوی و پژوهشی انتشارات جمکران، علی اکبر قربانی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری، امیر اسماعیلی معاون فرهنگی فرهنگسرای ولاء و نور محمدی رئیس کتابخانه ۱۳ آبان مراسم رونمایی کتاب برگزار گردید.

نسخه قابل چاپ
بيشتر