امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با حضور نویسنده اثر؛ «کوچه اقاقیا» در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس نقد و بررسی شد نشست نقد و بررسی کتاب «کوچه اقاقیا» نوشته راضیه تجار با حضور نویسنده اثر در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «کوچه اقاقیا» نوشته راضیه تجار با حضور نویسنده اثر، سیده عذرا موسوی، منتقد؛ سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس و جمعی از علاقمندان در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

«کوچه اقاقیا» رمانی اجتماعی و خانوادگی است که به زندگی زنانی از طبقات مختلف جامعه می پردازد. این کتاب به مشکلات زندگی در سال های ۱۳۲۰ اشاره دارد.

سیده عذرا موسوی، منتقد حاضر در جلسه در خصوص این اثر گفت: ویژگی مهم این کتاب، زبان نثر آن است. در نثر این کتاب از کلماتی استفاده شده که به زیاد شدن دایره واژگان و لغات خواننده کمک می کند. امتیاز دیگر این کتاب استفاده زیاد از رنگ ها است. فضا و رنگ داستان با توصیف گل، باغچه، گلدوزی و قلاب بافی لباس ها تصویر شده است.

موسوی ادامه داد: برائت استدلال در بخش هایی از کتاب آمده، نمادها و تصاویری که در کتاب مطرح شده گویای حادثه های نامبارکی است که برای زنان اتفاق خواهد افتاد.

منتقد کتاب گفت: عواطف زنانه در کتاب نمود پیدا کرده و نجوای مادرانه و دلنواز، مهرورزی و عشق در تصاویر به یادماندنی این اثر حس می شود. پیوند میان زن و طبیعت یکی از الگوهایی است که در ادبیات تمام کشورها بروز و ظهور پیدا کرده است. مسائل فرهنگی مربوط به زنان با توجه به دوره های زمانی به صورت بارز و آشکار دیده می شود و موضوع خرافه، که ناشی از احساس نا امنی است و جادو و چشم زخم در قسمت هایی از کتاب دیده می شود.

در ادامه راضیه تجار، نویسنده کتاب ضمن تشکر از حضور پرشور علاقمندان کتابخوانی در این نشست گفت: ما باید با خوانندگان کتاب ارتباط بیشتری برقرار کنیم. پایان داستان کتاب، باز است و موجب مشارکت خواننده و ارتباط بیشتر وی با نویسنده می شود. نویسنده باید حواس چندگانه خواننده را درگیر کند و خواننده با دیدن، بوییدن و شنیدن و صدای زندگی در کتاب را درک می کند.

در ادامه نشست اعضای کتابخانه به بیان نظرات خود درباره کتاب پرداختند.

تجار در پایان این نشست با مقایسه جلسات نقد کتاب در شهرستان قدس با سایر مراکز فرهنگی، تصریح کرد: پتانسیل بسیار خوبی در این شهر وجود دارد و استقبال مردم از این جلسات قابل توجه است. علاقه مندی مخاطبان در این جلسات نشان از اشتیاق آنان به کتاب و کتابخوانی دارد و این موضوع نویدبخش است.

نسخه قابل چاپ
بيشتر