امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


عدالتی مطرح کرد: توسعه کتابخوانی زیر بنای توسعه فرهنگ است شهرام عدالتی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در دیدار با علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران گفت:زیربنای توسعه کشور و افزایش آگاهی جامعه در گرو ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ ظهر روز گذشته (سه شنبه ۱۶ مهر) علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران به همراه حسین محمدی رئیس شهرستان دماوند و مریم تاجیک مسئول روابط عمومی اداره کل با شهرام عدالتی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران دیدار و گفتگو کرد.

عدالتی با بیان اینکه وقتی کتاب جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، کتاب‌خوانی زیربنای توسعه فرهنگی می‌شود، افزود: افزایش دانش و آگاهی یک ملت با نهادینه سازی فرهنگ مطالعه میسر خواهد شد و باید برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه باید تلاش کرد. فرهنگ هر جامعه مبین هویت آن جامعه است و اگر عنصر فرهنگ را جامعه ساز می‌دانیم، باید برای کتاب و کتابخوانی برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم و بسترهای لازم جهت خدمات‌دهی مناسب به مردم را در کتابخانه ها فراهم سازیم.

وی افزود:یک شهر با فرهنگ زنده است و فرهنگ هویت هر شهری است که با ساختمان و نما شکل نمی گیرد؛ کتابخانه و کتابخوانی سبب ارتقا زندگی مردم می شود و جامعه ای که کتابخوان اش بیشتر باشد فرهنگ متعالی در آن شکل می گیرد؛ هر چه تعداد کتابخانه بیشتر باشد آسیب های اجتماعی کمتر خواهد شد، باید با کمک هم نگاه ها را تغییر دهیم.

عدالتی با بیان اینکه کتابخانه برای ما دارای اهمیت خاص است گفت:کتاب خواندن و حتی کتاب به دست گرفتن اثرات روانی خاص خودش را دارد که اگر هزاران ساعت پشت سیستم رایانه بنشینید و مطالعه کنید طعم ۵ دقیقه مطالعه و ورق زدن کتاب را ندارد.

سپس علی نیکنام به ارائه گزارشی از وضعیت نیم درصد درآمد شهرداریها پرداخت و گفت:ما در شهر تهران به دنبال فضای بلااستفاده جهت تبدیل به کتابخانه هستیم تا با نزدیک کردن آن فضا به استانداردهای خود، فضایی مطلوب و شاد برا یمطالعه و کتابخوانی مردم فراهم کنیم.

وی  با بیان اینکه تهران فاقد کتابخانه مرکزی است، گفت: شهر تهران و شهرستان‌های استان فاقد کتابخانه مرکزی هستند که امیدوارم در این خصوص با همکاری سازمان مدیریت و استانداری تهران تصمیمات خوبی اتخاذ شود.

 در ادامه به بررسی مشکلات کتابخانه ها به ویژه شهرستا ن دماوند. به صورت ویژه پرداخته شد و نیکنام گفت: مثلا شهرستان دماوند زمین داریم ولی بودجه ساخت نداریم، در این شهرستان با کمبود کتابخانه مواجه هستیم و به لحاظ کتابخوانی محروم ترین شهرستان در استان است به صورتی که بسیاری از مردم این شهرستان جهت مطالعه کتاب  مجبور به مراجعه به تهران هستند؛ انتظار داریم با لطف شما دوستان ردیف بودجه خوبی به این امر اختصاص یابد تا بتوانیم در راستای توسعه فضای کتابخانه ای در استان تهران گام های موثری برداریم.

در پایان این دیدار نیکنام از آقای عدالتی دعوت کرد تا ضمن حضور در کتابخانه مرکزی پارک شهر و بازدید از بخش های مختلف کتابخانه از نزدیک در جریان روند بازسازی کتابخانه قرار گیرند.

نسخه قابل چاپ
بيشتر