امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با هدف گسترش برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک انجام شد؛ امضای تفاهم نامه دو جانبه اداره کل کتابخانه های عمومی استان و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان، با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و بهره‌مندی از امکانات و توانمندی‌های یکدیگر، تفاهمنامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان  اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان  واداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران،  با حضور محمد صیدلو، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان، علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران، سیدمجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، عباس معبودی، رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های استان، داوود ایمانی کیا، رئیس اداره همکاری های اداره کل و دیگر کارشناسان در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران به ارائه گزارشی از برگزاری دوره های متنوع فرهنگی و آموزشی با حضور دانش آموزان در کتابخانه ها پرداخت و گفت:مسئولین و کتابداران ما ارتباط بسیار خوبی با مدارس دارند و در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی طرح ها  و برنامه های متنوعی همچون نشست های کتابخوان مدرسه ای، جمع خوانی و معرفی کتاب به همت کتابداران در بسیاری از مدارس برگزار می شود، کتابداران با هماهنگی مدیران مدارس در زنگ انشاء و یا در مراسم صبحگاهی در مدارس حاضر می شوند و به معرفی کتاب می پردازند و یا مسابقات کتابخوانی را برای دانش آموزان برگزار می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تصریح کرد:بازدید دانش آموزان به صورت گروهی یکی دیگر از اقداماتی است که به صورت روزانه و مناسبتی در کتابخانه ها انجام می شود و در این بازدیدها دانش آموزان ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه و آشنایی با خدمات ارائه شده در کتابخانه؛ در برنامه های فرهنگی بخش کودک همچون قصه گویی، دوره های آموزشی اریگامی و ... شرکت می کنند.

وی افزود: کتابخانه ها در این چند سال با برگزاری نشست های متنوع نقد و بررسی کتاب، رونمایی و ... تبدیل به پایگاه فرهنگی شده اند که از تازه ترین رویدادها در این زمینه از برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی باید یاد کرد. کلاس های مختلف سعدی خوانی، حافظ خوانی و مثنوی خوانی در کتابخانه های ما برگزار می شود؛ همچنین بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی در این مراکز جدی تر گرفته شده و مجموعه ای از کارگاه های آموزشی در این ارتباط تعریف شده و با استقبال خوبی از سوی کودکان و نوجوانان همراه بوده است. تا چندی پیش ماموریت اصلی کتابخانه های ما صرفاً ارائه خدمات فنی و امانت کتاب بود، ولی در حال حاضر کتابدارهای ما علاوه بر امانت دادن کتاب برنامه های مختلف فرهنگی را نیز اجرا می کنند. در همین ارتباط طرحی با عنوان «یاوران کتاب» در یکی از شهرستان ها برگزار می شود که طی آن دانش آموزان کتاب ها را از کتابدار دریافت می کنند و علاوه بر اینکه خود آن ها را مطالعه می کنند، به طور امانت در اختیار دیگر دانش آموزان مدرسه  نیز قرار می دهند که امیدورام با اجرایی شدن این تفاهم بتوانیم هر چه بیشتر به سمت ترویج کتابخوانی در میان دانش آموزان گام برداریم.

محمد صیدلو، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستانهای تهران در آیین امضای تفاهم نامه ی دوجانبه آموزش و پرورش شهرستانهای تهران با اداره کل کتابخانه های استان تهران گفت: مهمترین رکن توسعه در جامعه توجه به مولفه های فرهنگی است و مجموعه دستگاه هایی اجرایی فرهنگی هدف و ماموریت مشترکی دارند.

وی تصریح کرد: بدون تردید راه کسب دانایی توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه است و پویایی آموزش و پرورش به عنوان متولی نظام تعلیم و تربیت نسل آینده جامعه، ترویج فرهنگ مطالعه و فراهم کردن ارتباط بیشتر دانش آموزان با کتاب است و این امر با حضور دانش آموزان در کتابخانه به راحتی میسر خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران همچنین گفت: برای اینکه بتوانیم جامعه ای موفق و کارآمد داشته باشیم مجموعه های فرهنگی باید در راستای اهداف مشترک فرهنگی هم افزایی داشته باشند و مکمل یکدیگر در ماموریت های محموله شوند و امیدورام با انعقاد این تفاهم نامه گام های مهمی در راستای ترویج کتابخوانی برداریم.

صیدلو با تاکید بر اینکه ماموریت اصلی آموزش و پرورش توسعه دانایی محوری است، خاطر نشان کرد: قطعا هر چه آموزش و پرورش بر این مهم تمرکز داشته باشد، به هدف و غایت نظام تعلیم و تربیت نزدیکتر است و مسلما هر چه دانش آموزان را بیشتر به سمت کتابخانه ها و کتابخوانی سوق دهیم سریع تر به این هدف نزدیک خواهیم شد.

وی با استقبال از تفاهم نامه یاد شده، اظهار امیدواری کرد گسترش این قبیل برنامه ها که مورد تاکید آموزش و پرورش است تداوم داشته باشد چرا که آموزش و پرورش همواره از این برنامه ها استقبال می کند.

گفتنی است ارتقای سرانه مطالعه مفید درسه سطح دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا و عضویت نیم بهاء پرسنل و خانواده فرهنگیان در کتابخانه های عمومی، همکاری های مشترک علمی، فرهنگی، آموزشی در زمینه اجرای مشترک برنامه های فرهنگی از قبیل برپایی نمایشگاه کتاب، عکس و نشست های کتابخوان وبرگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی از جمله محورهای همکاری این تفاهم نامه است که به مدت دو سال به امضا رسید.

در ادامه این آیین محمد صیدلو، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان و هیات همراه از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی پارک شهر بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت های صورت گرفته قرار گرفتند.

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد برنامه ریزی لازم جهت برگزاری نشست مدیران آموزش و پرورش شهرستان های استان در هفته کتاب به میزبانی کتابخانه مرکزی پارک شهر صورت پذیرد.

نسخه قابل چاپ
بيشتر