امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

 
متون عمومي
متون عمومي


با حضور پرشور اعضا انجام شد؛ کلاسهای متنوع آموزشی فرهنگی در کتابخانه ها همزمان با هفته سوم مردادماه، کلاس های متنوع آموزشی و فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ همزمان با هفته سوم مرداد به همت مسئولین و کتابداران؛ کلاسهای متنوع آموزشی و فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد.

کارگاه «مهارت های زندگی و فرزند پروری» در کتابخانه عمومی شهدای گمنام پردیس

به همت اداره کتابخانه های عمومی و اداره بهزیستی شهرستان پردیس، کارگاه آموزشی «مهارت های زندگی و فرزند پروری» با هدف افزایش سطح آگاهی خانواده ها در زمینه فرزندپروری و سبک های تربیتی با حضور تعدادی از بانوان در کتابخانه عمومی شهدای گمنام برگزار شد.

مرجان بابازاده مدرس کارگاه در این جلسه به بیان دوست داشتن بدون قید و شرط فرزندان پراخت و گفت: دوست داشتن بدون قید و شرط یک عامل کلیدی برای کودکان است که باعث ایجاد اعتماد به نفس در دوران بزرگسالی می شود؛ اگر وجود ما در دوران کودکی پذیرفته شود و مراقبین اولیه ما حمایت گر باشند شانس بیشتری وجود دارد که ما با حس خودپذیری بزرگ و به افرادی نسبتا مستقل از دیگران تبدیل شویم. در این شرایط، خوشبختی به معنی مهربان، متمرکز، رها و شیفته کامل زندگی بودن خیلی آسان تر به دست می آید.

وی افزود: در مقابل، اگر شخصیت کودک را مشروط بپذیریم، دیگر در خودش قابلیتی برای بارور شدن نمی بیند. فکر می کند انسانی دوست داشتنی نیست، باید از بین برود، به راه های ناسالم کشیده شود یا به دنبال کسانی برود که او را بهتر می بینند و قید و شرطی برای او قایل نیستند و این خطرناک است، ولی کودکی که به او اعتماد می کنیم، همیشه به سوی ما برمی گردد. از ما می خواهد راه های بهتر را به او نشان دهیم، می داند که ما گر چه رفتارش را دوست نداریم او را به عنوان یک انسان پذیرفته ایم.

گفتنی است در این کارگاه راهکارها و نکات کلیدی در زمینه نوع رفتار با کودکان بیان شد و پرسش و پاسخ، پایان بخش کلاس بود.

نشست کتابخوان در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) پاکدشت

به همت فاطمه سرلک کتابدار کتابخانه، با هدف معرفی و شناخت دانشمندان ایران و جهان، نشست کتابخوان کتابخانه ای با حضور تعدادی از اعضاء در بخش کودک کتابخانه عمومی امام جعفر صادق(ع) شهرستان پاکدشت برگزار شد.

گفتنی است در این نشست کتاب «بیرونی (استاد اخترشناسی و جغرافیا)» نوشته: بیل شپلر، ترجمه حسن سالاری، توسط: نیما حسینی؛ «نیکولاوس کوپرنیک» نوشته: اسکات اینگرم، ترجمه محمدرضا افضلی، توسط یاسین حسینی؛ «آلبرت اینشتین» نوشته: فیونا مک دانلد، ترجمه محمدرضا افضلی، توسط محمد وطن دوست؛ «ابن سینا» نوشته: آیشا خان، ترجمه حسن سالاری، توسط مهدیس مهدی برنا و کتاب «ایزاک نیوتن» نوشته: پل میسن، ترجمه مهین محتاج، توسط شایان گودرزی معرفی و تجربه خواندن آنها با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.

قصه گویی ویژه کودکان در کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین

به همت معصومه الیکایی کتابدار کتابخانه، کتاب «شب چه فایده ای دارد» نوشته سوفی بلیر و ترجمه شیرین صفایی با حضور تعدادی از کودکان در کتابخانه عمومی شهید فتوحی شعار شهرستان ورامین قصه گویی شد.

گفتنی است این کتاب با موضوع بررسی صداهای حیوانات ویژه گروه سنی «ب» تالیف شده است.

حضور کتابداران کتابخانه شهید مطهری در پایگاه بسیج مسجد مهدیه قرچک

به همت کتابداران کتابخانه شهید مطهری قرچک، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «هدهد سفید» با حضور فعال دختران نوجوان در پایگاه بسیج مسجد مهدیه برگزار شد.

در ابتدای نشست، جلدهای اول تا سوم کتاب «هدهد سفید» توسط فائزه هداوند میرزایی معرفی و قصه «دختر کلوچه های نخودچی» نوشته فرهاد حسن زاده از  جلد اول این کتاب بازخوانی شد سپس تعدادی از داستان ها توسط دختران علاقه مند بلندخوانی شد.

گفتنی است کتاب «هدهد سفید» کتابچه ای با موضوع کتاب برای کودکان و نوجوانان است که با هدف اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به نوجوانان و کودکان در زمینه کتاب، ترویج، فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان و ترغیب آنان به مطالعه و انس بیشتر با کتاب و تعمیق دیدگاه مطالعاتی کودکان و نوجوانان در مواجهه با کتاب منتشر می‌شود.

کلاس آموزش مهارتهای زندگی ویژه بانوان در کتابخانه امام علی(ع) روستای هفت جوی شهرستان قدس

به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس و زینب محمدزاده پودینه مسئول کتابخانه، اولین جلسه کلاس آموزش مهارتهای زندگی ویژه بانوان در کتابخانه عمومی امام علی(ع) روستای هفت جوی شهرستان قدس برگزار شد.

 در این جلسه که با تدریس علی جعفری کارشناس ارشد روانشناسی برگزار شد پس از معرفی شرکت کنندگان و بیان موضوعات درخواستی جهت آموزش در کلاس، مقرر شد مهارت های زندگی، همسرداری، آشنایی با سن بلوغ و نوجوانی و مهارت های فرزند پروری آموزش داده شود.

در این جلسه درباره موضوع خودشناسی و تفاوت های ساختاری زن و مرد مطالبی ارائه و به پرسش های مخاطبان پاسخ داده شد در پایان شرکت کنندگان از نمایشگاه موضوعی کتابهای علوم تربیتی کتابخانه دیدن کردند.

قصه گویی از کتاب «چکمه و جای پایش» در کتابخانه جلال آل احمد اسلامشهر

به همت فریبا روشن، مسئول کتابخانه، نشست قصه گویی از کتاب «چکمه و جای پایش» نوشته محمدحسن حسینی با حضور تعدادی از اعضای کودک در بخش کودک کتابخانه عمومی جلال آل احمد شهر احمدآباد مستوفی شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

گفتنی است این کتاب، داستانی تخیلی از مجموعه «قصه‌ها و تصویرها» است که با زبانی ساده و روان برای گروه سنی (ب) نگاشته شده است.

نسخه قابل چاپ
بيشتر