امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر

با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد: جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند با حضور علی نیکنام،مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران و مجید صفری،فرماندار شهرستان جلسه انجمن کتابخانه های عمومی دماوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ای عمومی استان تهران ؛جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند با  دستور جلسه بررسی پروژه احداث یک باب کتابخانه عمومی در منطقه گیلاوند، بررسی اجرای برنامه های فرهنگی مرتبط با حوزه کتاب و کتاب خوانی و پیگیری راه اندازی و افتتاح کتابخانه روستای سربندان، بحث و تبادل نظر شد.

علی نیکنام روز سه شنبه یکم مرداد در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند که با حضور اعضای انجمن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، به اهمیت افزایش سرانه مطالعه در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: اگر می‌خواهیم سرانه مطالعه را در جامعه بالا ببریم باید به سه عامل افزایش تیراژ کتاب، افزایش کتابخانه های عمومی و گفتمان رایج جامعه باید موضوع کتاب و کتابخوانی باشد.

نیکنام تصریح کرد: از جمله اقدامات مهم و تاثیر گذار در ترویج کتابخوانی برگزاری نشست های معرفی ،رونمایی و نقد و بررسی کتاب است ،زمانی ما در حوزه ترویج کتابخوانی موفق شده ایم که نشست های معرفی کتاب از جلسات اداری تا میهمانی های خانوادگی برگزار شود .

وی با بیان اینکه متأسفانه میزان تیراژ کتاب وضعیت مناسبی ندارد، خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های این نهاد علاوه بر تشویق مردم جهت عضویت در کتابخانه ها، ترویج گفتمان کتابخوانی در بین خانواده‌ها، جلسات و نشست‌ها است که می‌تواند در افزایش سرانه مطالعه مؤثر باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی هیچگونه بودجه‌ای برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های کتاب و کتابخوانی ندارد، تصریح کرد: سهم نیم درصد شهرداری‌ها و نقش خیرین در این میان بسیار مؤثر است؛ اگر چه در مواقعی شاهد هستیم با وجود موافقت جهت احداث یک کتابخانه، نهادی اعتبار تخصیصی را به موضوع دیگری اختصاص می‌دهد که هم اکنون این مهم در خصوص احداث یک کتابخانه در منطقه دماوند صورت گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران گفت: همانطور که فرماندار محترم فرمودند کتاب وکتابخوانی ابزار توسعه فرهنگ است و اگر می خواهیم در جامعه افسردگی را کاهش دهیم و نشاط عمومی داشته باشیم،اگر در جامعه به دنبال امنیت اجتماعی هستیم باید به کتابخانه های عمومی شهری و روستایی توجه بیشتری داشته باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران ترویج کتابخوانی در کودکان را یکی از اهداف بزرگ کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: تلاش داریم این مهم را با کمک نهادهای مربوطه افزایش دهیم چرا که هدف ما سرمایه گذاری در بخش کودکان و نوجوان است.

وی ادامه داد: هم اکنون روستای سربندان از توابع شهرستان دماوند به دلیل اینکه از جمله روستاهای پرجمعیت منطقه است، در دستور کار قرار گرفته و در آینده‌ای نزدیک به کتابخانه مجهز می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه کتابخانه های موجود در مراکز علمی و مساجد برای تقویت این بخش مؤثر بوده ولی کافی نیست، گفت: کتابخانه های مدارس، دانشگاه‌ها صرفاً تخصصی هستند ولی ما برای افزایش سواد اطلاعاتی و آگاهی جامعه نیازمند کتابخانه های عمومی هستیم اما می‌توان با تعامل و مشارکت از این کتابخانه ها نیز بهره مند شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در پایان سخنانش گفت:امیدورام با حمایت خوب فرماندار و برنامه ریزی صورت گرفته شاهد دو اقدام مهم در شهرستان باشیم؛نخست ارتقا فعالیت های کتابخوانی و مراجعه بیش از پیش اعضا به کتابخانه ها  و دوم ایجاد و ساخت کتابخانه در دیگر شهرستان ها و مناطق فاقد کتابخانه در شهرستان دماوند.

استفاده از ظرفیت‌های موجود در جهت تقویت سرانه مطالعه

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در شهرستان افزایش سرانه مطالعه است، گفت: برای تحقق این مهم با توجه به سند توسعه شهرستان و افق ۵ ساله این سند، لازم است با توجه به میزان بودجه و اعتباراتی که وجود دارد، حرکت کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و دیگر مراکز فرهنگی و علمی شهرستان دارای کتابخانه های مطلوبی هستند که نسبتاً کمتر از آنان استفاده می‌شود؛ به نظر می‌رسد استفاده درست و کافی از امکانات موجب نیز می‌تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه نبود اطلاعات کافی در خصوص شاخص‌های بخش کتاب و کتابخوانی نمی‌تواند ما را در تحقق اهداف سند توسعه شهرستان یاری کند، تصریح کرد: داشتن اطلاعات در خصوص میزان فضا، سرانه مطالعه، تعداد عناوین کتاب و می‌تواند شهرستان را در این زمینه بیش از پیش یاری و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

فرماندار شهرستان دماوند همچنین به تقویت بخش کتابخوانی در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: امروزه بخش عمده‌ای از جامعه در فضای مجازی فعالیت و یا از آن استفاده می‌کنند که اگر با برنامه ریزی و ارائه طرح‌های ارزشمند در این حوزه نیز با ایجاد کتابخانه مجازی فعالیتی صورت گیرد، موفق خواهد بود.

حسین محمدی در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی دماوند اظهار کرد: از جمله فعالیت‌های ما در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، برگزاری مراسم جمع‌خوانی، قصه‌گویی، مسابقات کتابخوانی، آموزش قرآن و نهج‌البلاغه، طراحی و نقاشی و غیره است که به صورت رایگان در جهت تشویق افراد صورت می‌گیرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی دماوند در خصوص احداث کتابخانه پیش بینی شده در منطقه گیلاوند نیز گفت: این مهم با حمایت فرماندار شهرستان در کمیته برنامه ریزی استان و سند توسعه شهرستان مصوب شده است .

وی ادامه داد: در روستای سربندان بنایی حدود ۳۰۰ متر جهت احداث کتابخانه پیش بینی شده است که لازم است تجهیز و تأمین نیروی انسانی صورت گیرد که در صورت تکمیل در دهه فجر افتتاح خواهیم کرد.

شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی انتظامی فرماندار دماوند نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: دانش و تکنولوژی عامل باعث برتری کشورها در دنیای کنونی بوده که قدرت را از حالت انحصاری خارج کرده است.

وی افزود: کمبود منابع و امکانات و نیازهای رو به گسترش برای کشورها از اهمیت خاصی برخوردار است و ایجاد توازن در این بخش، منوط به علم و دانش است که در این راستا، همه دستگاه‌ها نقش مؤثری دارند.

معاون سیاسی انتظامی فرماندار دماوند با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور پایین بیان کرد: در این راستا نیازمند فرهنگ‌سازی به ویژه بین کودکان و نوجوانان هستیم؛ به نظر می‌رسد که در این خصوص کمی غفلت شده و این موضوع در میان دانشگاه‌ها نیز به چشم می‌خورد.

جهانشاهی از گسترش کتابخانه‌ها در دماوند به عنوان یکی از موضوعات برنامه ششم و سند توسعه این شهرستان نام برد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ