امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر
گزارش دهه کرامت(6) عطر رضوی در کتابخانه های شهرستان ری کتابخانه های عمومی شهرستان ری با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی میزبان دوستداران کتاب و علاقمندان برنامه های رضوی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛به همت مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان ری و همزمان با دهه کرامت برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه ها برگزار شد.

جشن روز دختر کتابخانه صاحب بن عباد شهرستان ری

به مناسبت میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر از نوجوانان دختر فعال کتابخانه عمومی صاحب بن عباد در جشنی به مناسبت میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر تقدیر شد.

در این جشن که با حضور با نشاط اعضای دختر کتابخانه برگزار گردید با اهدای کتاب "یوما" نوشته مریم راهی و از انتشارات کتاب نیستان که داستانی در مورد زندگی بانوی نمونه اسلام حضرت خدیجه سلام الله علیها می باشد ، از دختران کتابخوان تقدیر به عمل آمد.

نشست کتابخوان ویژه دختران کتابخانه عمومی صاحب بن عباد شهرستان ری

همزمان با ایام پر فضیلت دهه کرامت و به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر نشست کتاب خوان ویژه دختران با حضور دختران نوجوان در کتابخانه عمومی صاحب بن عباد  شهرستان ری برگزار شد.

در این نشست ۶ نفر از اعضا به معرفی کتاب پرداختند. پرنیان گنجعلی نیا با معرفی کتاب «کتاب شکرگزاری من» نوشته‌ بی. جی. هنسی ترجمه‌ی مریم رزاقی؛ پریسا گنجعلی نیا با معرفی کتاب «حلقه سرخ » نوشته‌ی آرتور کانن دویل ترجمه مژده حقیقی؛ زهرا عبدی با معرفی کتاب «عصر طلایی دایناسورها» نوشته‌ی عرفان خسروی؛ ستایش میرگلوی بیات با معرفی کتاب «شاهزاده و گدا» نوشته‌ی مارک تواین ترجمه محسن سلیمانی؛ ریحانه عطایی با معرفی کتاب «پرندگان آسمانی» نوشته‌ی طاهره نیازمند؛ فاطمه حسین زاده با معرفی کتاب «شاید عروس دریایی» نوشته‌ی الی بنجامین ترجمه آرزو قلی زاده، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

تقدیر از شرکت کنندگان در این نشست و پذیرایی از حاضرین پایان بخش این برنامه بود.

جشن روز دختر به مناسبت ایام دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) در کتابخانه علامه دهخدا شهرستان ری

همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد مسعود عالمه آل محمد حضرت معصومه (س) و اتمام نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی ، با حضور 40 نفر از دختران و مادران عضو کتابخانه علامه دهخدا شهرستان ری "جشن روز دختر" برگزار شد.

راضیه محمد قلیزاده ، مسئول کتابخانه عمومی علامه دهخدا شهرستان ری از برگزاری جشن روز دختردر این کتابخانه  خبر داد و گفت:همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد مسعود عالمه آل محمد حضرت معصومه (س) و اتمام نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی ، درکتابخانه علامه دهخدا و با حضور 40 نفر از دختران و مادران عضو کتابخانه "جشن روز دختر" برگزار شد  این برنامه که با هدف آشنایی دختران با زندگینامه و سیره حضرت معصومه سلام الله علیها  برگزار شده ، با خواندن اشعار در وصف آن بزرگوار آغاز شد. معرفی شخصیت حضرت معصومه(س)، معرفی شهر قم، به عنوان مرقد مطهر آن حضرت، شعر خوانی، قصه گویی از کتاب "کاش تو را می دیدم" از دیگر برنامه های  اجرا شده در این مراسم  بود.

 در پایان به اعضایی که هم نام حضرت معصومه(س) بودند هدایایی تقدیم شده و برنامه با پذیرایی از اعضا به پایان رسید.

ایستگاه نقاشی ویژه دهه کرامت  کتابخانه مسجد اعظم قلعه نو شهرستان ری

 به همت افسانه کورگلی مسول کتابخانه مسجد اعظم قلعه نو به مناسبت فرا رسیدن دهه کرامت ایستگاه نقاشی  و قصه گویی ویژه کودکان با مضوعییت دهه کرامت  برگزار گردید.

در ایتدای برنامه قصه ای از زندگی امام رضا(ع)  برگرفته از کتاب "ده قصه از امام رضا" نوشته ی"مژگان شیخی" وقصه ای از  حضرت معصومه  بر گرفته از کتاب "فاطمه فاطمه است" نوشته ی " "سید محمد مهاجرانی"، (کتابهای مربوط به نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی) گفته شد و سپس کودکان با توجه به مضمون قصه ها نقاشی کشیدند.

در پایان به بهترین نقاشی ها جایزه کوچک اهدا گردید.

هدف از برگزاری این ایستگاه نقاشی آشنایی کودکان با استفاده از قصه و نقاشی با زندگی امام رضا (س)  و حضرت معصومه (س)بوده است.

برگزاری جشن به مناسب دهه کرامت کتابخانه مسجد اعظم قلعه نو شهرستان ری

 به همت افسانه کورگلی مسئول کتابخانه مسجد اعظم قلعه نو و با حضور اعضای این کتابخانه مراسم جشن ویژه دهه کرامت با همکاری حوزه مقاومت بسیج برگزار گردید .

این مراسم با تلاوت آیات قرآن توسط حمید نظری، قاری محترم قرآن شروع گردید ودر ادامه محمد تقی بهرامی،امام جمعه محترم بخش قلعه نو پیرامون زندگی امام رضا و حضرت معصومه و بررسی سیره آنان سخنرانی کردند.

دراین مراسم از دختران شرکت کننده در مراسم با اهدای شاخه گل و همچنین تراکت با موضوعیت حجاب  و اهدای گیره روسری به آنان  در راستای تکریم دختران و تشویق آنان به حجاب انجام پذیرفت .

مراسم با مولودی خوانی و اجرای گروه سرود تعدادی از اعضای کتابخانه به انمام رسید .

گفتنی است؛ هدف برگزاری این مراسم  گرامی داشت  و آشنایی  نسل جوان با زندگی و سیره امام رضا(ع)  و حضرت معصومه (س) بوده است .

دیدار رییس اداره کتابخانه های شهرستان ری با دهیار روستای ده نو

همزمان با بزرگداشت دهه کرامت و با هدف شناخت ظرفیتهای فرهنگی روستای ده نو از توابع بخش کهریزک شهرستان ری رییس اداره کتابخانه های شهرستان ری با دهیار روستای ده نو دیدار و ملاقات نمودند.

علی اکبر قربانی رییس اداره کتابخانه های شهرستان در این دیدار ضمن معرفی کتابخانه های عمومی شهرستان به تشریح برنامه های فرهنگی این اداره پرداخت. ایشان با اشاره به ضرورت توسعه ترویج فرهنگ مطالعه روستاها پیگیر ظرفیتهای فرهنگی روستا شدند. در ادامه مسعود چراغعلی  دهیار روستای دهنو بخش کهریزک شهرستان ری نیز ضمن قدردانی از دیدار حضوری رئیس اداره کتابخانه های شهرستان ری و تبریک به مناسبت هفته کرامت اظهار داشتند: روستای ده نو با روستا غمصر حدود 1 کیلومتر  و بخش باقرشهر حدود 3 کیلومتر فاصله دارد. تنها کتابخانه نزدیک به این منطقه کتابخانه تازه تاسیس عطرگل محمدی باقرشهر است که حدود دو کیلومتر با این روستا فاصله دارد. از مسجد، خانه بهداشت، خانه ورزش، مجموعه سرای محله دبستان با 164 دانش آموز به عنوان اماکن فرهنگی می توان نام برد. و مسجد این کتابخانه حدود 200 عنوان کتاب مذهبی دارد.

در پایان رئیس اداره شهرستان ری جهت اهدای کتابهای کودک و نوجوان به کتابخانه مسجد این روستا اعلام آمادگی کردند.گفتنی است، روستای ده نو با 760 نفر جمعیت و 140 خانوار از روستاهای دهستان کهریزک شهرستان ری می باشد.

نشست کتابخوان با موضوع امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در دهه کرامت در کتابخانه زکریای رازی شهرستان ری

برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع حجاب و عفاف و دهه کرامت در غرفه همایش حجاب و عفاف در ورزشگاه ولیعصر گلحصار توسط کتابخانه هدف روستای گلحصار شهرستان ری

برگزاری برنامه قصه گویی از کتاب امام رضا (ع) با حضور کودکان عضو در کتابخانه روستایی هدف شهرستان ری

برگزاری نشست بانوان در کتابخانه امام خمینی (ره) شهرستان ری

کتابخانه امام خمینی با برگزاری نشست بانوان با محوریت بزرگداشت دهه کرامت پذیرای جمعی از بانوان عضو کتابخانه شد.این نشست به مناسبت ولادت با سعادت حضرت معصومه (ع) و امام رضا (ع) و با هدف آشنایی اعضای کتابخانه  با گوشه ای از کرامات این بزرگواران برگزار شد.

در این نشست سرکار خانم موسوی از اعضای فعال کتابخانه و مدرس حوزه و دانشگاه به بیاناتی پیرامون این دهه و نیز زندگی و ویژگیهای آن دو بزرگوار پرداختند.

برگزاری نشست قصه خوانی کتاب "قصه های خوب برای بچه های خوب" در کتابخانه شهید مطهری شهرستان ری

 به همت رحیم طاهری مسئول کتابخانه، بخش هایی از کتاب "قصه های خوب برای بچه های خوب" نوشته مهدی آذریزدی با حضور جمعی از اعضای کانون فرهنگی تربیتی شهید آوینی در کتابخانه شهید مطهری شهرستان ری قصه خوانی شد.

در ابتدای نشست رحیم طاهری مسئول کتابخانه ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ولادت امام رضا علیه السلام به توضیحاتی پیرامون روز ادبیات کودک و نوجوان و معرفی شخصیت مرحوم مهدی آذریزدی پرداخت و در ادامه به قصه خوانی از بخش هایی از کتاب برای حاضرین پرداخت.

در انتهای نشست، حاضرین از بخش های مختلف کتابخانه بازدید کرده و در آخر از مادران حاضر در جلسه خواسته شد فرزندان خود را بیشتر با کتاب و مطالعه آشنا کنند.

گفتنی است کتاب "قصه های خوب برای بچه های خوب" از مفیدترین کتاب های چاپ شده برای کودک می باشد که توسط مهدی آذریزدی (برنده جایزه یونسکو) نوشته شده است. در این کتابها داستان های قدیمی و افسانه های ایرانی از کتب قدیمی مانند کلیله و دمنه – مثنوی – گلستان و سابر کتب به نثری ساده برای کودکان نوشته شده است.

برگزاری مراسم بلندخوانی و نقاشی از کتاب فاطمه و فاطمه به  مناسبت دهه کرامت کتابخانه پیامبراعظم (ص) شهرستان ری

ایستگاه «بلند خوانی کتاب» به کتابخانه عمومی عطر گل محمدی، شهرستان ری رسید

این نشست که به همت مسئول و کتابداران کتابخانه ی عطر گل محمدی برگزار گردید در ابتدا ضمن تبریک دهه کرامت به کودکان به توضیحاتی پیرامون این دهه پرداخته شد و سپس کتاب " من امام رضا را دوست دارم" از سری مجموعه "من اهل بیت را دوست دارم" اثر غلامرضا حیدری ابهری از انتشارات جمال به طور کامل معرفی شد. این کتاب به بیان زندگینامه امام رضا و بیان خصوصیات و ویژگی های آن بزرگوار در حد سن کودک می پردازد و نیز سفر امام رضا را به مرو مطرح می کند و اتفاقاتی که در آنجا رخ داد و نهایت به بیان شهادت ایشان می پردازد. سپس کتاب توسط حضار روخوانی گردید. و از کودکان خواسته شد تا خلاصه کتاب را بیان کنند و  در پایان نیز پذیرایی مختصری از کودکان صورت گرفت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ