امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری»
متون عمومي

بيشتر
متون عمومي


 
بيشتر
گزارش دهه کرامت(3) اجرای برنامه های متنوع در کتابخانه های شهر قدس همزمان با ایام دهه کرامت کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی میزبان کودکان و نوجوانان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛شهرستان قدس با داشتن 3 باب کتابخانه به نام های کتابخانه عمومی مرکزی قدس،جواد الائمه و هفت جوی با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی به مناسبت دهه کرامت میزبان اعضای کودک و نوجوان شد.

نشست معرفی و بلندخوانی کتاب امام رضا(ع)  در کتابخانه عمومی جوادالادمه(ع) شهرستان قدس

همزمان با بزرگداشت دهه کرامت به همت سیده فاطمه شکوهی مسئول کتابخانه عمومی جوادالائمه(ع) نشست معرفیوبلندخوانی کتاب امام رضا(ع) به قلم زهرا عبدی ، روز برای اعضای نوجوان برگزارشد.

کتاب امام رضا(ع) که از کتب منتخب نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیزبوده ، دربردارنده داستانهای کوتاه از زندگی امامرضا(ع) برای سنی کودک ونوجوان می باشد.

درپایان این نشست به اعضای شرکت کننده که نام آنها رضا بود هدایایی به رسم یادبود اهدا شد.

شست معرفی وبلندخوانی کتاب"درختی که بال درآورد"در کتابخانه عمومی جوادالائمه (ع) شهرستان قدس 

به همت آمنه بدرلو کتابدار کتابخانه عمومی جوادالائمه(ع)شهرستان قدس نشست معرفی و بلندخوانی کتاب درختی که بال در آورد، روزشنبه 15 تیر برای اعضای کودک ونوجوان برگزار گردید .این کتاب روایت داستان هایی از زندگی امام جوادعلیه السلام است که به قلم مجید ملامحمدی نگاشته شده است .

جشن ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر درکتابخانه عمومی جوادالائمه(ع)  باحضور اعضای کتابخانه

   به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و بزرگداشت روز دختر جشنی با حضور اعضای دختر کودک ونوجواندرکتابخانه عمومی جوادالائمه(ع) شهرستان قدس روز پنجشنبه 13تیر برگزارشد.

دراین مراسم کتاب" کاش تورا می دیدم" اثر مژگان شیخی ،توسط سحر همامی کتابدار کتابخانه برای شرکت کنندگان معرفیوبلندخوانی شد.

کتاب" کاش تورا می دیدم " اثر مژگان شیخی قسمت هایی مهم وتاثیرگذار از زندگی حضرت فاطمه معصومه می باشد.این کتاب با نثری روان و قابل فهم به شکل روایت داستانی، خوانندگان را با شرایط و زمان های روایت داستان آشنا می‌کند. وهمچنین سعی در ارایه تصویری دقیق از مجاهدت های حضرت فاطمه معصومه«س» در راه اعتلای دین خدا و حمایت های آن بزرگوار از امام هشتم(ع) در دوران خفقان ظلم دارد.

در این مراسم برنامه هایی از قبیل شعرخوانی، اهدای هدیه به دخترانی که نامشان معصومه بود انجام شد.

نشست معرفی و جمع خوانی کتاب" کتاب "دوست مهربان کبوترها: داستان هایی از زندگی امام رضا(ع)" در کتابخانه عمومی جوادالائمه(ع) 

به همت سیده فاطمه شکوهی مسئول کتابخانه جوادالائمه شهرستان قدس، نشست معرفی وجمع خوانی کتاب "دوست مهربان کبوترها: داستان هایی از زندگی امام رضا(ع)" اثر مجید ملامحمدی برای اعضای کودک ونوجوان برگزارشد.

در این کتاب، داستان‌هایی از زندگی امام رضا (ع)، برای گروه سنی "ج" و "د" فراهم آمده که عناوین برخی از آن‌ها بدین قرار است: «هوا بوی شکوفه می‌داد»، «راه درست»، «پیراهنی با عطر گل‌های بهشت»،«آن ماجرا»، «آن خواب»، «نماز روز عید» .

جشن ولادت حضرت  معصومه(س) و روز دختر درکتابخانه مرکزی شهرستان قدس 

به همت سمیه اشتری کتابدار کودک کتابخانه مرکزی شهرستان قدس جشن ولادت حضرت معصومه(ع) و روز دختر با حضور اعضای کودک ونوجوان در بخش کودک این کتابخانه برگزار شد.

دراین مراسم کتاب  "فاطمه و فاطمه"اثر سیدمحمد مهاجرانی برای شرکت کنندگان معرفی وخوانده شد.

کتاب «فاطمه و فاطمه» از دسته آثار آموزشی است که خواسته شباهت های حضرت فاطمه معصومه (س) به جدشان حضرت فاطمه زهرا (س) را به مخاطب کودک یاد بدهد و برای این کار زبان شعر را انتخاب کرده است. این کتاب، سرودۀ سیدمحمد مهاجرانی است و تصویرگری آن را هم کلثوم نظری انجام داده است. کل اثر یک منظومۀ ۵۶ بیتی است که هم مروری بر زندگی این دو بانوی بزرگوار دارد و هم درس های اخلاقی که از آنها باید فراگرفت را با زبانی کودکانه مرور کرده است. کتاب با تعدادی بیت که با «بشنو» شروع می شود، آغاز شده و با این کار ذهن مخاطب را آمادۀ پیغام و حرف اصلی اثر می کند.

قصه گویی ،شعرخوانی با موضوع معرفی حضرت معصومه از دیگر برنامه های این جشن بود.

نوآموزان مهدقرآن پایگاه بسیج حدیثه از کتابخانه امام علی(ع) روستای هفت جوی شهرستان قدس بازدید کردند.

نوآموزان مهد قرآنی پایگاه بسیج حدیثه از کتابخانه امام علی(ع)روستای هفت جوی شهرستان قدس بازدید کردند.

در این مراسم زینب محمدزاده پودینه مسئول کتابخانه امام علی(ع) کتاب مهمان خراسان اثر سعید بیابانکی را برای نوآموزان معرفی وبلندخوانی کرد.

همچنین بازدیدکنندگان با قسمتهای مختلف کتابخانه وفعالیتهای آن آشنا شدند.

جشن ولادت حضرت معصومه(س)  و روز دختر در کتابخانه امام علی(ع) روستای هفت جوی

به همت زینب محمدزاده پودینه مسئول کتابخانه روستایی امام علی(ع) شهرستان قدس ،جشن ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر، با حضوراعضای دختر کودک و  نوجوان در محل کتابخانه برگزار شد.

این مراسم  با هدف تجلیل از مقام دختر و یادآوری جایگاه این قشر در جامعه  و ترغیب کودکان و نوجوانان به ویژه دختران به حضور در کتابخانه برگزارشد تا در پرتو این مکان فرهنگی گرایش این افراد به کتاب و کتابخوانی بیشتر شود.

در این مراسم که با استقبال گرم و پرشور اعضای کتابخانه مواجه شد، بیش از 15نفر از اعضای کودک و نوجوان دخترحضور داشتند ، مسابقه نقاشی با موضوع دختران درخانواده برگزارشد..

در این مراسم برنامه هایی از قبیل شعرخوانی، اهدای هدیه به زیباترین نقاشی انجام شد.

نشست دورهمی کتاب"خاطرات سفیر" در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس 

نشست دورهمی کتاب"خاطرات سفیر" اثر نیلوفر شادمهری ،با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس وناحیه مقاومت بسیج شهرستان قدس در محل کتابخانه مرکزی برگزارشد.

در این مراسم که با حضور سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس،اعظم دهقان مدرس حوزه،سمیه مافی فرمانده خواهران بسیج وزینب سلیمانپور مسئول حوزه علیمه حضرت باقرالعلوم (ع)شهرستان قدس واعضا کتابخانه وعلاقمندان برگزارشد.

مراسم با مولودی خوانی ویژه ولادت امام رضا(ع) توسط مداح اهل بیت آغازشد.

اعظم دهقان مدرس حوزه که بعنوان سخنران دراین مراسم حضور داشت ضمن تبریک دهه کرامت وهفته عفاف وحجاب،در مورد بحث اصلی کتاب که حجاب بود به بررسی مطالب کتاب پرداخت.

بارزترین موضوع کتاب حجاب است و اینکه خانم شادمهری چگونه باید با مردان مواجه شود و این موضوع به تناوب تا آخر کتاب همراه با تجربیات مختلف نویسنده، خواننده را با خود همراه می‌کند آن‌چنان‌که موضوع کناری حجاب یعنی دست دادن با مردان تذکر داده می‌شود و صد البته به نوع پوشش دانشجویان فرانسوی یا غیر فرانسوی و نیز مردم فرانسه نقد وارد می‌کند که خب بی‌راه هم نمی‌رود و پذیرفتنی است.

توصیفات نویسنده کتاب از شرایط فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی مردم فرانسه و نیز وصف دین‌داری در فرانسه بسیار قابل تأمل است و این آخرین نشان از یک بحران هویتی در غرب (فرانسه) دارد. این توصیفات در کنار شرحی که از زبان «امبروژا» درباره امریکا ارائه می‌دهد در یک لحظه خواننده را دچار یک یأس فلسفی! می‌کند که عجب! غرب چنین شکل و شمایلی دارد؛ اما هیچگاه به این ابهام پاسخ داده نمی‌شود که این غرب (اعم از اروپا یا امریکا) همان است که اکنون تولید کننده علم و صنعت است و این مهمترین برتری در دنیای مدرن و صنعتی امروز است .

در این مراسم از دونفر ازاعضای کتابخانه که حجاب برتر داشتند با اهداکارت هدیه ولوح ،تقدیرشد.

نشست دورهمی کتاب"خاطرات سفیر" در کتابخانه جوادالائمه(ع) شهرستان قدس 

نشست دورهمی کتاب"خاطرات سفیر" اثر نیلوفر شادمهری ،با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس وناحیه مقاومت بسیج شهرستان قدس در محل کتابخانه جوادالائمه(ع) برگزارشد.

در این مراسم که با حضور سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس،اعظم دهقان مدرس حوزه،سمیه مافی فرمانده خواهران بسیج وزینب سلیمانپور مسئول حوزه علیمه حضرت باقرالعلوم (ع)شهرستان قدس واعضا کتابخانه وعلاقمندان برگزارشد.

اعظم دهقان مدرس حوزه که بعنوان سخنران دراین مراسم حضور داشت ضمن تبریک دهه کرامت وهفته عفاف وحجاب،در مورد بحث اصلی کتاب که حجاب بود به بررسی مطالب کتاب پرداخت.

شخصیت اصلی داستان، نیلوفر، در خوابگاه دانشجویی با انسان هایی رو به رو می شود که هر کدام از جایی از این کره خاکی آمده اند. با طرز فکر ها، اعتقادات، ملیت ها و نگرش های مختلف و گاه ضد و نقیض. اگر دقت کنیم می توانیم به هرکدام به دید نماینده ی یک قشر خاص از جامعه ی خودمان نگاه کنیم: افرادی که دین را در متن زندگی نیافته اند و احساس پوچی می کنند؛ افرادی که به دین اعتقادات دارند اما لزومی به اجرای دستورات دینی نمی بیند؛ افرادی که غیرمسلمانند اما فطرت درونی، آنها را به سمت اسلام می کشاند و ...

نیلوفر در باره ی هرکدام دیدگاه جالبی دارد و سعی می کند با بحث های شبانه هر کدام از این افراد را به گونه ای به چالش بکشد و در نهایت، دیدگاه های مختلف را لخت و برهنه در برابر مخاطب کتابش به نمایش بگذارد.

در کنار همه این ها، ما را با فرهنگ ها و باور های مردم فرانسه آشنا می کند. گاهی نقد می کند و گاهی تحسین...

در این مراسم از دونفر ازاعضای کتابخانه که حجاب برتر داشتند با اهداکارت هدیه ولوح ،تقدیر شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ