امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 

همزمان با گرامیداشت هفته عفاف و حجاب انجام شد: جمع خوانی کتاب «عطر عفاف» در کتابخانه شهید مطهری قرچک به مناسبت فرا رسیدن هفته عفاف و حجاب ؛کتاب «عطر عفاف» نوشته ناهید طیبی در کتابخانه شهید مطهری معرفی و جمع خوانی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، به همت کتابداران کتابخانه و به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب،کتاب «عطر عفاف» نوشته ناهید طیبی در کتابخانه عمومی شهید مطهری قرچک معرفی و جمع خوانی شد.

علی کرم کرمی مسئول کتابخانه در معرفی کتاب گفت:کتاب عطر عفاف، نگرشی ژرف بر حجاب در پنج فصل به بررسی مفهومی حجاب و عفاف و دیدگاه عقل و نقل درباره این مساله پرداخته است؛واکاوی مبحث پوشش و مسائل پیرامون آن، به دلیلِ جایگاه مهم این حکم الهی، بسیار ضروری است.
وی افزود: از آنجا که باورها و اعتقادات همواره با عقل و فطرت هماهنگی دارند، شارع مقدس بنا بر سرمایه‌های درونی آدمی (عقل و فطرت) برای وی برنامه‌ریزی می‌کند؛ برنامه‌هایی که در جهت تعالی و کمال انسانی و درواقع، بنا بر همان هدف اصلی خلقت انسان طراحی می‌شود. پی‌جویی نگاهی عقلانی و معرفتی به حقیقت حجاب، دغدغۀ اساسی این کتاب است و در پی اثبات این نکته است که حجاب پیش از آن که ضروری دین باشد، ضرورت فطری و عقلی دارد.

کرمی در معرفی بخشهای کتاب تصریح کرد:نویسنده در فصل نخست با مفهوم شناسی حجاب، عفاف، حیا، حریم، حد، تبرج، تلذذ و ریبه، ارزش و هنجار، به ضرورت این بحث اشاره کرده و تاریخچه حجاب را در ادیان پیش از اسلام و عصر جاهلیت مورد کنکاش قرار داده است،در فصل دوم این کتاب با عنوان «نظام فکری قرآنی و هندسه معرفتی انسانی»، نظام فکری مبنای رفتارهای فردی و اجتماعی انسان و نیز هندسه معرفتی قرآن در زمینه انسان، خدا، جهان هستی و ارتباط انسان با این سه مولفه مورد مطالعه قرار گرفته است.

وی افزود:عفاف و حجاب از منظر عقل و نقل عناون فصل سوم این کتاب است که در آن ضمن اشاره به مفهوم خمار و جلباب، از غمض بصر نیز سخنی به میان آمده و با ارائه گزارشی از حجاب حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها)، دیدگاه شهید مطهری درباره حجاب مطرح شده است.

مسئول کتابخانه شهید مطهری گفت:نویسنده در فصل چهارم به ماهیت، چیستی و چرایی حجاب و عفاف پرداخته و بر فطری بودن عفاف و حجاب تاکید کرده و آن را ابزاری برای تحقق انسان کامل دانسته است. حس خود ارزشمندی، عامل مصونیت و امنیت، مجوز حضور اجتماعی زنان، سلاحی برای دفع سیاست سلطه، نماد حریت و آزادگی، تشرف بودن حجاب و حق خدا بودن آن از مباحثی است که مولف در مورد چرایی حجاب در این فصل به آنها اشاره کرده است.

جایگاه حجاب و جلوه های شاخص آن نیز در فصل پنجم این اثر مورد بررسی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: نویسنده عفاف را نیرویی درونی با نمودی بیرونی ارزیابی کرده و سطوح مختلف حجاب در جامعه را بیان نموده و جلوه ها و مصادیق مختلف حجاب در رفتار، نگاه و گفتار و ابعاد فقهی و شرعی حجاب و پوشش ظاهری و حجاب باطنی را ذکر کرده است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ