امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد: دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قدس دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در سال 98 با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قدس با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، سیدعلی اینانلو معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری قدس و سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی و سایراعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری شهرقدس برگزار شد.

در ابتدای جلسه، سیدعلی اینانلو معاون سیاسی انتظامی فرمانداری قدس ضمن تبریک دهه کرامت اهمیت شناسایی فضاهای مناسب جهت احداث کتابخانه های عمومی در سطح شهر را بیان کرد و خواستار تعیین تکلیف نهایی زمین شهرک ابریشم از طرف شورای اسلامی شهرستان و شهرداری شد.

وی با اشاره به اهمیت وجود کتابخانه در جاهای مختلف شهرستان به خصوص مناطق کم برخوردار تصریح کرد: اداره کتابخانه ها با همکاری شهرداری، جهت بهبود وضعیت حوزه فرهنگی در مناطق کم برخوردار کتابخانه فرهنگسرای شهید عزیزی را تا هفته دولت افتتاح و به بهره برداری برساند.

در ادامه سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس به معرفی مناطقی در شهر که نیاز به احداث کتابخانه دارد پرداخت و گفت: در شهرک ابریشم، سی متری شورا، شهرک عزیزی، خیابان امام زاده، محمدآباد و کوی فرزان با وجود جمعیت زیاد کتابخانه ای وجود ندارد و ساکنان این مناطق بارها جهت احداث کتابخانه، به اداره کتابخانه ها مراجعه نموده اند و این درحالیست که اداره کتابخانه ها متولی ساخت کتابخانه نیست و تنها متولی اداره آن است.

وی همچنین خواستار رسیدگی به زمین باغ ملی در شهرک ابریشم شد.

اطهری ضمن ارائه آماری از فعالیت های فوق برنامه ای که علاوه بر خدمات کتابخانه ای در کتابخانه های شهرستان انجام می شود و تعداد آن را سه ماهه نخست سال 146 برنامه فرهنگی نام برد از فعالیت هایی مانند برگزاری کلاس های آموزش قرآن، مهارتهای زندگی برای کودکان و مادران، کارگاه آموزش داستان نویسی، کلاس شاهنامه خوانی، کلاس حافظ خوانی، برپایی کارگاه هایی مانند قصه گویی با حضور اساتید توانمند و مطرح کشوری، برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف جهت ترویج و ارتقای مطالعه، انعقاد تفاهم نامه با ادارات جهت استفاده بهینه از توانمندیها و امکانات  متقابل در جهت نیل به اهداف ترویج مطالعه، تبلیغ و اطلاع رسانی برنامه های کتابخانه ها و معرفی کتاب در نمازجمعه و حضور در میز خدمت به همشهریان در مصلی نمازجمعه، برگزاری مراسم نقد و بررسی کتاب با حضور نویسندگان مطرح کشوری، برگزاری نشست های دورهمی کتاب، به گزارشی از شرکت کنندگان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت وگفت: سال گذشته از شهرستان قدس تعداد525 نفردرجشنواره شرکت داشتند امسال این رقم تاکنون به 2088 نفر رسیده و رشد 4برابری داشته ایم.

وی از ادارات و سازمانهایی مانند دفتر امام جمعه، شهرداری، فرمانداری، بخشداری، اداره آموزش و پرورش، اداره بهزیستی، ناحیه مقاومت بسیج، شورای اسلامی، اداره ورزش و جوانان و بسیاری از ادارت که تعامل و همکاری بسیاری با اداره کتابخانه ها جهت برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی داشتند تشکر کرد.

در ادامه علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران اظهار داشت: دسترسی مطلوب کتابخانه های موجود و جانمایی مناسب آنها موجب افزایش مراجعین به کتابخانه های عمومی خواهد شد که در صورت تحقق این امر شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و توسعه برنامه های فرهنگی در سطح شهرستان خواهیم بود.

وی افزود:معاونت محترم برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌ها را آماده کرده  در این طرح روستاها ،شهرستان های که فاقد کتابخانه است مشخص شده است و تکلیف آینده توسعه کتابخانه‌های عمومی در کشور به خوبی مشخص شده است؛ طی جلسه ای که با جناب آقای ترکی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران داشتیم قرار شد این طرح از سوی استانداری در اختیار فرمانداران قرار گیرد و امیدوارم با همراهی همه شما این حرکت ملی را به ثمر بنشانیم.

حسین چناقچی رئیس شورای اسلامی شهرستان قدس ضمن تشکر از پیگیری های اطهری رئیس اداره کتابخانه ها و ارسال گزارشات دقیق و منظم کتابخانه ها به شورای اسلامی خواستار تشکیل جلسه ای با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و شهردار و سایر اعضای شورای اسلامی شهرستان شد تا به وضعیت زمین باغ ملی شهرک ابریشم و زمین های اهدایی دیگر و کتابخانه فرهنگسرای شهرک عزیزی رسیدگی شود.

ماریا سادات رضوی بخشدار شهرقدس نیز در رابطه با وضعیت کتابخانه استیجاری روستای هفت جوی گفت: تحویل زمین جهت ساخت کتابخانه در روستای هفت جوی در اولویت است.

وی همچنین خواستار راه اندازی کتابخانه در روستای زرنان بالا، زرنان پایین و شهرک دانش در ساختمان دهیاری شد.

در این جلسه مقرر گردید با توجه به جمعیت و نیاز مبرم اهالی روستای دانش راه اندازی کتابخانه در شهرک دانش مورد رسیدگی اداره کتابخانه ها قرار گیرد.

همچنین مقرر شد با تایید و کارشناسی اداره کتابخانه ها جهت اختصاص قسمتی برای راه اندازی کتابخانه در خانه فرهنگ شهرک عزیزی این کتابخانه در هفته دولت افتتاح شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ