امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
کتاب «دهکده خاک بر سر» در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس نقد و بررسی شد نشست نقد و بررسی کتاب “دهکده خاک برسر” با حضور فائضه غفار حدادی نویسنده کتاب، احسان رضایی منتقد کتاب در کتابخانه مرکزی شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب “دهکده خاک برسر” باحضور فائضه غفار حدادی نویسنده کتاب، احسان رضایی منتقد کتاب، سیده فهیمه اطهری، رییس اداره کتابخانه‌هایعمومی شهرستان قدس، فاطمه سلیمانی ازاندریانی مولف ۵ جلدکتاب وپروانه سراوانی مولف ۵ جلدکتاب ازنویسندگان بومی شهرستان واعضا وعلاقمندان  در کتابخانه مرکزی برگزار شد.

«کتاب دهکده خاک برسر» اثر فائضه غفار حدادی از انتشارات سوره مهر است که روزنوشت های نویسنده از زندگی در لوزان سوئیس است. دوره ای که او با یک فرزند ۴ ساله و جنینی راهی کشوری غریب می شود که زبان آن را هم نمی داند. به همین خاطر او در توصیف کتاب خود نوشته «روایت هایی از یک سال زندگی در لوزان از زبان یک بی زبان» نویسنده کتاب بابیان اینکه ابتداقصدنداشته تاروزنوشته هایش راتبدیل به کتاب کندولی زمانی برسرموضوعی باهمسرش بحث می کند وبااستنادبه اتفاقاتی که سالیان قبل برایش اتفاق افتادبود و وی همه رامکتوب کرده بود پس از شش سال تصمیم به جمع آوری نوشته هایش می گیرد.  

 احسان رضایی در نقد کتاب اظهار داشت: به جز کتاب آسمانی و مقدس قرآن که مبرای از هر نقدی می باشد هر کتابی دارای نقد و مدح است، بی شک این کتاب هم دارای دیدگاه های مخالف و موافقی می باشد ولی شایسته است که نه آنقدر شیفته کتاب شویم که عیبهایش را نادیده بگیریم و نه آنقدر سرسختانه منتقد آن باشیم که بر خوبیها و تاثیرگذاریش چشم بیندیم.

احسان رضایی افزود:لحن طنز مهم ترین نکته ای است که در روایت «دهکده خاک بر سر» توجه برانگیز است. نویسنده با رویکردی طنز به موضوعات ورود می کند و حتی وقتی مشغول روایت یک اتفاق جدی است که حتی گاهی نفس را در سینه خواننده حبس می کند و خودش نیز اشک می ریزد و تلاش می کند که این فضا را حفظ کند.

رضایی گفت:نویسنده تلاش کرده همان چیزی را که در لحظه برایش اتفاق افتاده روایت کند و اطلاعات بعدی و تحلیل های پسین را به روایت روزنوشت خود از زندگی در لوزان اضافه نکند.

وی تصریح کرد: بیشترین سفرنامه‌های ایران توسط اروپاییان نوشته شد و موجب شد شناخت بیشتری نسبت به خود داشته باشند و به دنبال آن مطالبات و نقش مردم در تصمیم‌گیری ها ایجاد شد. سفرنامه و خاطره نویسی از دوره قاجار صورت گرفت و نوشتن روایت از دوره زندگی به تازگی شکل گرفته است. به نوعی تجربیات با بیان روایت زندگی منتقل می‌شود

لازم به ذکراست منتقدکتاب بااشاره به اینکه درسراسر کشوردرجلسات نقدزیادی بعنوان منتقدکتاب دهکده خاک برسر حضورداشته این مراسم نقدرا بهترین آنها دانست.

در ادامه حاضران در جلسه به بیان نظرات خود پیرامون این اثر پرداختندونویسنده به سوالات مطرح شده پاسخ داد یکی از شرکت کنندگان بیان کرد که هیچ نکته مثبتی درکتاب نخوانده ویکی از شرکت کنندگان نیزکه شیفته کتاب شده بود بیان کردکه باتوجه  به اینکه کتاب روزنوشته های نویسنده می باشد ولی درقسمتهایی نویسنده نخواسته همه مسائل شخصی خودرابیان کند.

یکی از نوجوانان شرکت کننده نیزشعری را درمدح ونقدکتاب سروده بود. درپایان مراسم نیزبه شرکت کنندگانی که بهترین نقد رابیان کردند هدایایی تقدیم شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ