امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
با هدف تبیین دستورالعمل جدید کتابخانه های سیار ؛ نشست کتابداران کتابخانه های سیار استان برگزار شد با حضورکتابداران کتابخانه های سیار استان تهران نشست تبیین دستورالعمل جدید کتابخانه های سیار در سالن کنفرانس اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ صبح امروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) نشست تبیین دستورالعمل جدید کتابخانه های سیار با حضور اسماعیل جانعلی پور، معاون اداره کل، کارشناسان، روسای شهرستان و مسئولین کتابخانه های سیار استان های تهران شامل کتابخانه های سیار دماوند، رباط کریم، شهریار، بهارستان، فیروزکوه و ورامین در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسماعیل جانعلی پور به اهمیت و جایگاه کتابخانه های سیار پرداخت و گفت: کتابخانه سیار حامل اندیشه و آگاهی برای مردمی است. کارکرد اصلی کتابخانه سیار مانند سایر کتابخانه‌ها، به جریان انداختن اطلاعات و خدمت به جامعه تحت‌پوشش است.

وی راه اندازی کتابخانه های سیار و ارائه خدمت به مناطق دور افتاده را امری مهم و ضروری عنوان کرد و سخنان خود را با بیان چند نکته ادامه داد و گفت:اولین نکته مهم وجه متحرک بودن سازه کتابخانه سیار است، وجه تبلیغاتی و ترویجی آنها قابل قیاس با کتابخانه های ثابت نیست.

جانعلی پور، زیبایی بصری و تبلیغات مناسب را از جمله عوامل تاثیر گذار در جذب مخاطب کتابخانه های سیار عنوان کرد و افزود:تبلیغات کتابخانه های سیار باید براساس مخاطب و به تناسب شرایط روستانشینان باشد، شکل جذاب و تمیزی محیط داخلی کتابخانه سیار می تواند کمک بسزایی در افزایش عضو و ترغیب مردم به کتاب خواندن شود.

وی توجه به ناهمگن بودن مخاطب در روستاهای تحت پوشش را امری مهم عنوان کرد و گفت:کتابداران کتابخانه های سیار باید خود را با محیط های فرهنگی متفاوت روستاها بر اساس ضاعقه مردم آماده کنند و اقدامات تبلیغاتی و ترویجی به فراخور آن انجام دهند.

اسماعیل جانعلی پور؛ خدمات رسانی به حومه شهرها و روستاها و توجه به گروه های خاص را از جمله الزامات راه اندازی خدمات سیار برشمرد و گفت: برنامه‌ریزی مناسب زمانی و مکانی برای ارائه خدمات کتابخانه‌های سیار؛ تعیین مکان‌های مناسب توقف؛ توجه به آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی لازم  و تجهیزات از جمله عوامل مهم د رجذب مخاطب کتابخانه های سیار است.

معاون اداره کل در پایان سخنانش نگاه ویژه به کتابخانه های سیار را عاملی تاثیرگذار در ارتقای فرهنگ کتابخوانی در مناطق بی بهره یا کم بهره از کتاب و کتابخانه بیان کرد و گفت: دسترسی به کتاب در مناطق محروح و روستایی به خصوص برای کودکان امری مهم است و کتابخانه ها ی سیار با  قابلیت بسیار بالای ترویج و تبلیغ می توانند  کار اثربخش تری نسبت به کتابخانه های عمومی سطح شهر انجام دهند.

در ادامه این نشست هوشیار لاریجانی  و احمد نورپور کارشناسان امور کتابخانه های استان به تبیین دستورالعمل جدید کتابخانه های سیار پرداختند و روسای شهرستان ها و مسئولین دیدگاه ها و نظرات خود را بیان کردند.

تامین تجهیزات مورد نیاز برای کتابخانه های سیار، ارسال منابع متناسب با نیاز مخاطب ویژه کتابخانه ها، رفع کمبود منابع کودک از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ