امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
1
با حضور فرماندار شهرستان پاکدشت برگزار شد: اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پاکدشت با حضور هادی تمهیدی فرماندار شهرستان و علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در سالن جلسات فرمانداری شهرستان پاکدشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی پاکدشت با حضور هادی تمهیدی فرماندار شهرستان پاکدشت، علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران، داریوش پازوکی شهردار پاکدشت، حمید محسنوند رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضای جلسه و خیرین در سالن جلسات فرمانداری شهرستان پاکدشت برگزار شد.

در ابتدای جلسه هادی تمهیدی فرماندار شهرستان پاکدشت ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به ارائه مطالبی در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداخت و گفت: مسائل و موضوعات حوزه کتاب یکی از مسائل با اهمیت است و برگزاری برنامه های مختلف دانش آموزی و دانشجویی در شهرستان در حوزه کتاب نشان از اهمیت آن و تلاش های انجام شده دارد؛ سال گذشته همواره مسئولین شهرستان پاکدشت در مورد ارتقای جایگاه کتاب و مطالعه اهتمام ویژه ای داشته اند و برنامه‌های فرهنگی کتابخوانی در صدر همه فعالیت ها بوده است.

 تمهیدی گفت: شهرداران ما در خصوص واریز نیم درصد به حساب انجمن کتابخانه های عمومی در استان تهران پیشتازند که نشان دهنده اهمیت ویژه مجموعه نهاد کتابخانه‌ها و توسعه ظرفیت‌های مطالعه در بین شهرداران و اعضای شورای شهرهای شهرستان است.

تمهیدی به ارائه گزارشی از برگزاری برنامه های هفته فرهنگی و نمایشگاه کتاب پرداخت و افزود: برپایی نمایشگاه کتاب بازتاب خوبی در بین خانواده ها داشت و با استقبال زیادی مواجه شد، ما درخواست های زیادی مبنی بر ادامه برگزاری چنین نمایشگاهی داشتیم.

تمهیدی در ادامه گفت: با توجه به افزایش جمعیت نسبت به سال ۹۵ و وجود چندین دانشگاه بزرگ در سطح شهرستان پاکدشت، تعداد کتابخانه‌ها به ویژه در مرکز شهرستان پاسخگوی نیاز متقاضیان کتاب و کتابخوانی نیست و ما باید برای فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب در سطح شهرستان تلاش کنیم و در این خصوص می توانیم از ظرفیت خیرین کمک بگیریم تا در یک بازه زمانی مشخص، ساخت کتابخانه های جدید را آغاز کرده و به اتمام برسانیم.

در ادامه علی نیکنام مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران نیز ضمن تبریک حلول ماه رمضان و تشکر از حضور حداکثری اعضای انجمن گفت: امروزه کتاب و کتابخوانی یک فضیلت است و امر به معروف محسوب می شود. انشالله که خداوند پاداش نیکش را برای حاضرین فعال در این امر در نظر داشته باشد.

وی درخصوص خرید منابع برای کتابخانه های شهرستان در سال گذشته گفت: سال گذشته از منابع استانی برای همه شهرستان‌ها بخصوص پاکدشت خرید کتاب داشتیم و سعی کردیم که نیازهای اساسی مخاطبان کتابخانه‌ها را تامین کنیم اما برای افزایش منابع هر کتابخانه باید مخزن کافی وجود داشته باشد و امیدواریم که بتوانیم با کمک خیرین و شهرداری تعداد کتابخانه های موجود در شهرستان را افزایش دهیم.

نیکنام اظهار داشت: مجوز استخدام راننده ثابت برای کتابخانه سیار اخذ شده است و امیدوارم با همکاری شهرداری های پاکدشت بتوانیم کتابخانه سیار یار مهربان 1 که اولین کتابخانه سیار نهاد است را تعویض کنیم تا همچون گذشته بتواند به ۱۲ روستا خدمت‌رسانی کند.

وی افزود: امسال ساعت کار کتابخانه ها افزایش پیدا کرد و کلاس های فرهنگی نیز همچون سال گذشته همچنان در حال برگزاری است و این آمادگی را داریم که با تدریس اساتید برجسته، کلاس های مهارت زندگی، سبک زندگی و روانشناسی اجتماعی را در کتابخانه ها برگزار کنیم. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران ضمن اشاره به برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» با معرفی 12 کتاب در سطح کتابخانه های استان در حال برگزاری است که امیدواریم در اجرای این جشنواره مسئولین شهرستان حامی کتابخانه ها باشند.

در ادامه محمد کارخانه رییس اداره کتابخانه های عمومی پاکدشت نیز به ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت های کتابخانه ها پرداخت و در خصوص نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و طرح بهار مهربانی و جمع آوری اسباب بازی و کتاب برای سیل زدگان مطالبی را بیان کرد.

گفتنی است اعطای احکام به اعضای حقیقی انجمن از سوی فرمانداری شهرستان پاکدشت، برگزاری جشنواره و نمایشگاه کتاب در پارک بانوان فرون آباد بعد از ماه مبارک رمضان و پیگیری سریع نقشه کتابخانه عمومی جدید خاتون آباد توسط اداره کتابخانه های عمومی پاکدشت از واحد عمرانی اداره کل از جمله مصوبات جلسه بود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ