یبا

سیب

شسی

شسی
1397/11/15 دوشنبه با حضورمشاور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در امور مجلس برگزار شد: جشنواره مادران قصه گو در شهر قدس اولین جشنواره مادران قصه گو به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور امیر ابراهیم رسولی ،مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در امور مجلس در  شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران،  اولین جشنواره “مادران قصه گو” به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور امیر ابراهیم رسولی، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در امور مجلس شورای اسلامی، فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، حسین چناقچی، رئیس شورای اسلامی شهر قدس، جمال الدین اکرمی، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان و مسئولین شهری به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در سالن مجتمع فرهنگی حضرت باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

در این جشنواره که با قصه گویی کودکان همراه بود، کارگاه آموزشی قصه گویی خلاق با حضور جمال‌الدین اکرمی، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان و پروانه سراوانی، نویسنده شهرستان قدس برگزار شد.

کاهش آسیب های اجتماعی با افزایش سطح کتابخوانی

امیر ابراهیم رسولی، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در امور مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با اهمیت کتابخوانی، اظهار کرد: کتابخانه های شهرستان قدس توانسته‌اند جایگزین بسیاری از کاستی های فرهنگی را پوشش دهند. امروزه علی رغم بودجه پایین فرهنگی نهاد کتابخانه ها تلاش کرده تا در کنار توسعه کمی، توسعه کیفی را مورد نظر قرار دهد.

رسولی اظهار کرد: برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی و مادران قصه‌گو از جمله برنامه هایی است که بر کیفیت کتابخوانی و محتوای کتابخانه ها نقش أساسی داشته است. همچنین نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با ارسال نشریات مختلف، کتابهای گوناگون و حضور کارشناسان بر ارتقاء سطح کتابداران به عنوان متولیان ارتباط حوزه کتاب با مردم، کمک موثری در افزایش کیفیت سطح کتابخوانی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تنها متولی امر کتابخوانی نهاد کتابخانه هاست، گفت: دغدغه‌ی کتابخوانی برای همه اقشار در هر دستگاهی باید مورد توجه باشد، چرا که با مطالعه می توان علاوه بر سرگرمی، در کاهش آسیب های اجتماعی نیز تاثیرگذار بود.

رسولی با اشاره به توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی، تصریح کرد: بودجه فرهنگی دولت قابل توجه نیست و ما پیگیر هستیم تا در کمیسیون تلفیق به بودجه نهاد کتابخانه ها نیز توجه شود تا بتوانیم سازماندهی بهتری به ویژه در مناطق حاشیه شهر داشته باشیم.

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در امور مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی بیان کرد: در جامعه امروزی که فضای مجازی کودکان و بزرگسالان را درگیر کرده، توجه به کتابخوانی در انتخاب مسیر زندگی کمک کننده است. موضوع مهمی که در قصه گویی نهفته، ایجاد صمیمیت و ارتباط بیشتر میان فرزند و مادر است.

وی گفت: به این گونه جشنواره‌ها می بایست اهمیت بیشتری داد چرا که وقت گذاشتن برای آموزش اصولی بر استحکام خانواده نیز موثر است.

رسولی یادآور شد: ما نیز در تلاش پیگیری بودجه در امر فرهنگی و رفع مشکلات شهرستان هستیم تا حق مناطق اطراف استان تهران نیز آنگونه که باید ادا شود

ایجاد توانایی و شایستگی در کودکان با قصه گویی

سیده فهیمه اطهری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی، با اشاره به حمایت قصه‌گویی اظهار کرد: جشنواره مادران قصه‌گو برای اولین بار در شهرستان قدس با هدف آموزش و احیای قصه گویی مادران و نقش آن در تربیت فرزندان برگزار شده است.

اطهری گفت: مطالعات و پژوهش های انجام شده نشان می دهد که قصه گویی بر پرخاشگری کودکان نیز تاثیر گذار است و می‌تواند بر کاهش پرخاشگری و اختلالات رفتاری کودک اثر مستقیم بگذارد. قصه درمانی نیز به عنوان یکی از فنون بازی درمانی است و باعث تاثیر پذیری کودک از شخصیت های داستان، تقویت قدرت فهم و بیان، پرورش خلاقیت آموزش زبان و افزایش گنجینه واژگان می شود.

وی ادامه داد: گوش دادن به قصه موجب افزایش قدرت تخیل شده و بر افزایش اعتماد به نفس نقش داشته و در نهایت احساس شایستگی و توانایی را در کودک ایجاد می کند. همچنین قصه بر تربیت اجتماعی، عاطفی و اخلاقی و افزایش رشد ذهنی کودک موثر است.

اطهری افزود: قصه گویی روش هنرمندانه برای انتقال مفاهیم راستگویی، مبارزه با ظلم و ستم و احترام گذاشتن به حقوق دیگران بوده و بسیاری از ارزش ها با قصه گویی در ذهن کودک نقش می بندد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس تصریح کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند قصه های خود را به صورت صوت به ما ارسال کرده و قصه ها پس از داوری بررسی شده و به قصه گوهای برتر در مراسم اختتامیه، همزمان با برگزاری هفته فرهنگی شهرستان در اسفند ماه هدایایی داده خواهد شد.

کودکان پایه های جامعه ما هستند

جمال الدین اکرمی، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان، که دوران کودکی خود را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گذرانده و آثار تالیفی و ترجمه‌ای بسیاری در این حوزه دارد، بیان کرد: کودکان پایه های جامعه ما هستند. اولین تاثیرگذاری قصه گویی، خوب صحبت کردن کودکان بوده و بر مطالعه بهتر نقش دارد.

اکرمی تصریح کرد: ویژگی کتاب کودک این است که دوره ارتباطی را گسترده تر می کند. جایگاه خاص کتاب به اندازه ای است که تعامل و ارتباط با دنیای پیرامون را بیشتر کرده و با کتاب خواندن می‌توان گنجایش مغز را افزایش داد و قدرت حافظه را بالا برد.

رشد فرهنگی جامعه در گرو توجه متولیان فرهنگی است

حسین چناقچی، رئیس شورای اسلامی شهر قدس، با اشاره به اینکه رویکرد فرهنگی شورای اسلامی در جهت حمایت از کتابخانه ها و فرهنگسراهاست گفت: قصه گویی فرهنگ دیرینه و کهن ایرانی است و سرگذشت بزرگان را به نسل جدید انتقال می‌دهد. متاسفانه فضای مجازی موجب سرگرمی کودکان شده است و مادران باید فرزندان را با فرهنگ قصه‌گویی پرورش دهند.

چناقچی تصریح کرد: توسعه فرهنگ قصه گویی از سرگرمی گرفته تا روایت واقعه عاشورا، همگی داستان و روایتی است که در پرورش انسان سازی تاثیر ارزشمندی دارد. متولیان امر فرهنگی نقش موثری در این راستا باید داشته باشند تا رشد بیشتری در این زمینه حاصل شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 208