امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
یل

شسی

شسی

شسی

شسی
1397/9/14 چهارشنبه به میزبانی کتابخانه عمومی شهید رجایی برگزار شد: نشست نقد و بررسی کتاب «والدین معمار نهان کودک» نشست نقد و بررسی کتاب «والدین معمار نهان کودک» با حضور محمد هژبری نویسنده و محسن نوزاد منتقد اثر در کتابخانه عمومی شهید رجایی شهرستان ملارد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «والدین معمار نهان کودک» با حضور محمد هژبری نویسنده، محسن نوزاد منتقد اثر و مسئولین استانی و شهرستانی در کتابخانه عمومی شهید رجایی شهرستان ملارد برگزار شد.

کتاب «والدین معمار نهان کودک» با متنی ساده نقش خانواده در تکامل رشد را مورد بررسی قرار داده است؛ این کتاب در دو جلد گردآوری و تدوین شده است و ویژگی های شخصیتی کودکان در هر فصل مورد بررسی قرار گرفته است.

محسن نوزاد منتقد اثر با اشاره به اینکه والدين بخش مهمی از زندگى فرزندان را تشكيل مى‏دهند و همواره به عنوان الگويى براى آنان محسوب مى‏شوند گفت: تقليد كودكان از والدين امرى انتخابى نيست، زيرا ماهيت انسان به گونه‏اى است كه به طور طبيعى به اين سو قدم بر مى‏دارد.

وی افزود: پدر و مادر مى‏توانند هم اثر مثبت و هم اثر منفى روى فرزندان خود بگذارند و اين تأثير تا حدودى به نوع ارتباط كلامى و گفتارى والدين با فرزندان بستگى دارد. اما به هر حال، چون ارتباطات تنها به صورت كلامى نيست، پس روابط عاطفى نيز در اين عملكرد مؤثر است؛ مى‏توان گفت كه تقليد و تعيين هويت كاملا به طور طبيعى اتفاق مى‏افتد بدون اين كه كودك يا والدين طرح و برنامه‏اى را از پيش براى آن تعيين كنند.

وی در تشریح جزئیات هر چه بیشتری از نقدها و ایراداتی که (از نظر وی)به این اثر وارد است عنوان کرد:  این کتاب می توانست به موضوعات بیشتری همچون مسائل تربیت جنسی و تربیت دینی که از مهمترین موضوعات تربیتی کودکان است و برای اکثر خانواده ها ناشناخته می باشد را مورد بررسی قرار دهد.

محسن نوزاد منتقد کتاب گفت: بعضی از مسائل پرداخته شده در این کتاب جدید و امروز ی نبود و به مشکلات امروزی کودکان که با آن مواجه هستند پرداخته نشده است؛ در قسمت احساس، درک کودک برای داشتن ارتباط مثبت به مواردی از جمله پرهیز از انتقاد، مقایسه با دیگران و همچنین برچسب زدن پرداخته نشده است.

در ادامه نویسنده کتاب «والدین معمار نهان کودک» عنوان کرد: در ارتباط با عدم پرداختن به موضوعات تربیتی جنسی و دینی در جلدهای بعدی این کتاب پرداخته خواهد شد و در حال حاضر در حال تحقیق و پژوهش درباره این مبحث هستم.

وی در خاتمه یادآور شد: بنده نیز با محسن نوزاد هم نظر هستم و در تدوین این کتاب گروه خاصی از پدر و مادرها مد نظرم بوده است.

فیروزه یارمحمدی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملارد در حاشیه این نشست با اشاره به ضرورت افزایش هر چه بیشتر چنین برنامه هایی گفت: یکی از محاسن این جلسات آموختن فن نقد بصورت حرفه ای و در فضایی علمی، دوستانه و البته چالشی می باشد.

وی افزود: اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملارد پیش از این نیز سلسله نشست هایی را در این خصوص(نقد کتاب) برگزار کرده و با استعانت از الطاف الهی جلسات مذکور در آینده نیز استمرار خواهد داشت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ