امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
شسی

شی

شسی

شسی

سش

شسی

شسی
1397/9/1 پنجشنبه در نشست نقد کتاب رزانه دختر گندم عنوان شد: شاهنامه فردوسی از لحاظ ساختار ادبی و تعداد افسانه نظیر ندارد محمد رضا یوسفی نویسنده کودک و نوجوان، شاهنامه را اثری بی نظیر از لحاظ ساختار ادبی و تعداد افسانه دانست و گفت: فردوسی پدر ادبیات جهان است که برای پاسداشت او همه ساله جشن های زیادی برگزار می شود.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران،  همزمان با هفته کتاب، نشست نقد و بررسی کتاب "رزانه دختر گندم" با حضور محمد رضا یوسفی نویسنده اثر و شهره یوسفی منتقد و نویسنده کودک در کتابخانه عمومی بسیج برگزار شد.

محمدرضا یوسفی که تاکنون 67 جلد رمان درباره افسانه های شاهنامه را نوشته است، به متن های دشوار این کتاب حماسی اشاره کرد و گفت : برای آشنایی کودکان با تاریخ ایران برخی از داستان های شاهنامه را که فردوسی هزار سال پیش آن را به رشته تحریر درآورده است، به صورت رمان نوشتم که یکی از این رمان ها " رزانه دختر گندم" است.

وی افزود: "رزانه دختر گندم " داستان دختر تیزهوشی است که با کنجکاوی های خود نحوه کاشت گندم را به دیگران یاد می دهد، نقش زنان و دختران در ادبیات ما مغفول مانده اما تنها منبع ادبی که به این موضوع پرداخته شاهنامه است.

نویسنده " آخرین پروانه ها" اضافه کرد : در حوزه های مختلف ادبی مطالعات و تحقیق های بسیار انجام دادم و در بیشتر آنها از جمله حوزه فولکوریک متوجه نقش منفی زنان و دختران شدم ، دلیل آن هم این است که از یک زمان به بعد ، مردان راوی قصه ها شدند،اما در کتاب "رزانه دختر گندم" سعی کردم شخصیت زن را برجسته و بارز کنم.

یوسفی که برنده جایزه بین المللی هانس کریستین آندرسن نیز است، ادامه داد: فردوسی در کتاب شاهنامه درباره زندگی انسان از 10 هزار سال پیش تا پایان سلسله ساسانیان نوشته به عبارتی به تاریخ پدران ما از زمان غارنشینی به بعد اشاره کرده است بنابراین ایرانیان در عرصه زبان و فرهنگ پارسی وامدار تلاش بی دریغ این حماسه سرای بزرگ ایران و جهان هستند.

وی گفت: مجسمه فردوسی در یکی از میادین ایتالیا نصب شده و در برخی کشورها مثل نروژ، تاجیکستان و ارمنستان اشعار این شاعر حماسه سرا بر درو دیوار به چشم می خورد، سازمان ملل و یونسکو هم برای فردوسی جشن هزاره می گیرند.

یوسفی ادامه داد: 5 کشور ایران ، یونان، چین، هند و مصر با  فرهنگ غنی 10 تا 15 هزار سال دارای کهن ترین افسانه های بشریت هستند.

**  نویسنده ای که با دوبیت شعر رمان می نویسد

شهره یوسفی منتقد اثر در این نشست با اشاره به دشواری های متن شاهنامه و درک سخت آن گفت: نویسنده پرتلاش " رزانه دختر گندم " به دلیل علاقه به شاهنامه بخوبی از عهده کار برآمده است، او متون این کتاب حماسی و پیام های آن را که فهم آن حتی برای بزرگسالان هم سخت است در قالب رمان و به زبان ساده برای کودکان بازآفرینی کرده است.

وی افزود: برخی از رمان های اقتباسی آقای یوسفی از شاهنامه از چند بیت شعر گرفته شده که این کاری بزرگ و ارزشمند است.

نویسنده "غول بچه ها" ادامه داد: برجسته ترین نکته در کتاب "رزانه دختر گندم"، این بود که یک دختر توانست باوری عمومی را تغییر داده، گندم بکارد و آن را  درو کند، در حالیکه دیگران برای بدست آوردن گندم و جو سرگردان دشت و بیابان می شدند تا گندم و جوهای خودرو را بیابند.

 شهره یوسفی تصریح کرد: این کتاب با چند جمله کوتاه توانسته بزرگترین مفهوم و پیام را به مخاطب منتقل کند، داستان رزانه به کودکان می آموزد ، کنجکاوی همیشه هم خطرناک نیست بلکه می تواتد کشف، آرامش و شادی را به همراه داشته باشد.

 **نقد های شیرین و جالب کودکان بر"رزانه دختر گندم"

 در این نشست کودکان حاضر نقدهایی فراوان و جالبی را درباره کتاب بیان کردند و محمدرضا یوسفی هم در فضایی بسیار صمیمی به آنها پاسخ داد.

تصاویر تیره کتاب یکی از این نقدها بود که یوسفی درباره آن گفت : این تصاویر چندین جایزه داخلی و خارجی را از آن خود کرده است با این وجود پیام شما را به تصویرگر کتاب ابلاغ خواهم کرد.

در پایان این نشست تعدادی از کودکان در حضور نویسنده و منتقد کتاب داستانی از شاهنامه را نقالی کردند.

"رزانه دختر گندم" کتابی 24 صفحه ای، مصور، رنگی  و دوزبانه است که نشر خانه ادبیات آن را به قیمت 125 هزار ریال در شمارگان 2 هزار نسخه  منتشر کرده است.

تصویرگر این اثر علی خدایی است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ