امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
1
علی جانفزا در بازدید از غرفه اداره کل کتابخانه ها در نمایشگاه کتاب؛ کتابخوان شدن خانوادگی با جشنواره کتابخوانی رضوی میسر می شود علی جانفزا، نویسنده کتاب «مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا(ع)» ، از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی با حجم عظیم مخاطب عضو کتابخانه، سبب کتابخوان شدن خانوادگی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ علی جانفزا، نویسنده کتاب «مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا(ع)» عصر روز شنبه هفتم اردیبهشت) با حضور در غرفه اداره کل کتابخانه های عمومی استان در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به معرفی کتاب خود در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت.

جانفزا در ابتدای سخنانش جشنواره کتابخوانی رضوی را اقدامی ارزشمند از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد و گفت: من از دوران کودکی به کتابخانه های عمومی می رفتم و جزو اعضای دائم کتابخانه ها بودم، نهاد با اجرایی کردن جشنواره کتابخوانی رضوی با توجه به پراکندگی خوب کتابخانه ها در مناطق مختلف کشور و اعضای کتابخانه ها که حجم عظیم مخاطب را در بردارد می تواند کمک بسزایی به کتابخوان شدن خانوادگی کند، چرا که این جشنواره برای تمام رده های سنی و با تنوع کتاب از انتشاراتی های مختلف همراه است.

جانفزا درباره جزئیات کتاب گفت: منشا این کتاب یک کار پژوهشی بود که در سال 89 آغاز شد، این اثر پیش از چاپ به صورت چهار مقاله موضوعی به چاپ و انتشار رسید، در آن مقالات پیش نیازها و مقدمات ارتباط با تاسی از احادیث بحث و بررسی شده، بعد از آن با تغییراتی در کار پژوهشی، با قلمی ساده و روان، کتاب را برای مخاطب عام آماده کردم.

نویسنده کتاب «مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا(ع)» درباره وجود تمایز این اثر با آثار مشابهش عنوان کرد: ضمن اینکه برای نگارش این اثر تلاش شده تا به موضوعات گوناگون احادیث توجه شود، دسته بندی نوینی انجام شده که بسیار جزئی ترند و به عنوان مثال عوامل برقراری ارتباط را به شکل کاملی تفکیک شده است.

وی رابطه را مساله ای میان فردی و  اجتماعی می داند و بیان می کند: باید اعتراف کنیم که موثرترین ارتباط برای انتقال پیام های سنگین و دقیق الهی از طریق معصومان انجام شده است و این امر که پیام هایی که انتقال داده اند همچنان ماندگار است، گواهی بر این مدعاست و در دنیای کنونی نیاز مبرمی به تبیین روش آن ها در قالب های گوناگون کتاب، فضای مجازی، فیلم، داستان و ... برای تطبیق با سلایق و علایق مختلف افراد در جامعه احساس می شود.

جانفزا در ادامه سخنانش به اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه کنونی اشاره کرد و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور تاکنون اقدامات و برنامه های موثری در راستای کتاب خوان کردن مردم انجام داده که جای تشکر دارد ولی باید بدانیم که ترویج فرهنگ کتابخوانی یک عزم عمومی می خواهد، باید همه پای کار بیایند، هر چه سطح مطالعه در جامعه بالاتر برود، جمعیت فرهیخته بیشتر می شود و بزهکاری کمتر می شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ