امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
صث

ش

شسی

شسی
1397/9/14 چهارشنبه با حضور نویسنده اثر برگزار شد: نشست نقد و بررسی کتاب اسمت چیه ؟تربچهدر کتابخانه عمومی کاظم اخوان نشست نقد و بررسی کتاب «اسمت چیه؟ تربچه» با حضور عزت الله الوندی نویسنده اثر، حسین فتاحی منتقد در کتابخانه عمومی کاظم اخوان شهرستان رباط کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نشست نقد و بررسی کتاب «اسمت چیه ؟ تربچه» با حضور عزت الله الوندی نویسنده اثر، حسین فتاحی منتقد و تعدادی از دانش آموزان مدارس راحله و ۱۷ شهریور در کتابخانه عمومی کاظم اخوان شهرستان رباط کریم برگزار شد.

عزت الله الوندی نویسنده کتاب با توجه به سن کم کتاب های خوبی در حیطه کودک و نوجوان دارد که مورد استقبال خوبی از سوی مخاطبان قرار گرفته است.

نقد و بررسی این کتاب تخیلی، به این دلیل انجام شد، که کتاب های تخیلی در بخش کودک و نوجوان کم کار شده است و نیاز به بررسی های بهتر و بیشتر دارد.

نویسنده کتاب، در این جلسه طی سخنانی گفت: در این کتاب بر مقابله با ترس ها و باورهای غلط تاکید شده است و این که زندگی ما ناشی از خاطرات و داستان های فراوانی است که گذشتگان برایمان تعریف می کنند.

وی با تاکید بر قوه تخیل، گفت: بسیاری از این داستان ها به قوه تخیلات ما و به داستان سرایی های مادر و پدربزرگ هایمان و چیزی که در ذهنمان وجود دارد، بر می گردد.

الوندی اظهار داشت: برخی اوقات، نویسنده داستانی می سازد که مبنای  واقعی دارد، اما بسیاری اوقات نیز داستان های ما بر گرفته از قدرت تخیل ما است.

سپس حسین فتاحی منتقد نشست با اشاره به معیار های یک داستان خوب گفت: ویژگی های جدید  داستان این است که فضای خیالی را با فضای واقعی یکی کرده است که برای مخاطب جالب تر شود؛ فضایی خیال انگیز که در آن هم جن ها حضور دارند و هم آدم ها؛ بعضی ها معتقدند جن ها وجود ندارند و برخی معتقدند وجود دارند، من به عنوان یک خواننده مشتاقم بدانم که چطور نویسنده جن را وارد داستان کرده است؛ یکی از نکات مهم این داستان شخصیت های تازه و فضای جدید آن است که فضایی نیمه واقعی و نیمه خیالی است.

وی افزود: نکته مهم دیگر در ابتدای داستان این است که فضای بین واقعی و خیالی را برای مخاطب ترسیم می‌کند،وقتی که فضا ترسیم شده و شخصیتی وارد داستان می‌شود باید حتما یک اتفاقی بیافتد. اگر داستانی اتفاق نداشته باشد برای مخاطب جذاب نیست؛ داستان از نظر روایت در هر فصلی روی یک شخصیت تمرکز کرده است.

فتاحی اظهار داشت: نکته دیگر در شخصیت پردازی داستان این است که به خوبی توصیف و تصوری از شخصیت ها در ذهن مخاطب به وجود می آورد.

منتقد اثر افزود: نویسنده یک مشکلی را در ابتدای داستان برای مخاطب عنوان کرده و روی خط افق ادامه داده و در فصل آخر، آن مشکل را باز کرده است، در صورتی که وقتی مشکلی در ابتدای داستان عنوان شده، باید به طور صعودی این مشکل بیشتر و تا انتهای داستان مشکلات سخت تر شود؛ این مسئله ای است که می‌توانست بهتر به آن پرداخت و مطمئنا خواننده نیز بیشتر جذب می‌شد.

وی افزود: داستان طراحی خیلی خوبی دارد. شخصیت های تازه، فضای جدید، منطقی بودن داستان ،باور پذیری ،شخصیت پردازی خوب و نثر روان آن که مناسب سن مخاطب می باشد، از ویژگی های خوب کتاب است که مخاطب با خواندن آن خسته نمی‌شود.

فتاحی گفت: نویسنده سعی کرده است که با جزئی پردازی، باورپذیری داستان را بیشتر کند.

در ادامه عزت الله الوندی، نویسنده این اثر ضمن تشکر از حسین فتاحی منتقد حاضر در جلسه، در واکنش به صحبت های وی گفت: من موافقم که داستانی که نوشته می شود، عناصری دارد که باید با کنار هم چیدن این عناصر، داستان با عقل سازگاری داشته باشد؛ در داستان های فانتزی این اتفاق می افتد. یعنی نویسنده تمام سعی و تلاشش این است که داستانی بنویسد که با عقل مخاطب هم خوانی داشته باشد؛ اگرچه ما دنیایی پر از خیال داریم؛ باید نویسنده به سمتی رود که چیزی که می نویسد با عقل مخاطب سازگار باشد.

وی ادامه داد: این کتاب را من سال ها پیش نوشتم و چهار سال پیش چاپ شد و شاید زمانی که این کتاب را نوشتم کم تجربه بودم و بعضی جاها سعی کردم که با منطق سازگار باشد اما بعضی جاها ممکن است از دستم در رفته باشد.

سپس عزت الله الوندی، نویسنده کتاب و حسین فتاحی، منتقد اثر به گفتگو با حاضرین و ارائه توضیحاتی درباره روش ها و چگونگی نویسنده شدن پرداختند.

گفتنی است در پایان از عزت الله الوندی نویسنده و حسین فتاحی، منتقد کتاب تقدیر و تشکر به عمل آمد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ