امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است؛ «مقام معظم رهبری» 
ثب

ثف

سیب
1397/9/5 دوشنبه د راقدامی سرزده صورت گرفت: بازدید رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به همراه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی  از کتابخانه های شهرستان دماوند اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به همراه قاسم میرزایی نیکو نماینده مجلس شورای اسلامی و مسئولین شهرستان به صورت سرزده از کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به همراه قاسم میرزایی نیکو نماینده مجلس شورای اسلامی، مجید صفری فرماندار و اعضای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران از کتابخانه های عمومی شهرستان دماوند بازدید کرد.

در این بازدید مجید صفری گزارش کوتاهی از وضعیت کتابخانه های شهرستان ارائه کرد و گفت: کتابخانه ها زیربنای توسعه و پیشرفت هستند، اگر می خواهیم هویت اجتماعی و شهری را حفظ کنیم باید به این امر مهم یعنی کتاب، کتابخانه و مطالعه توجه ویژه ای داشته باشیم.

در ادامه جلسه قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی ضمن خوشآمد گویی و تشکر از دکتر بروجردی، حضور وی را به فال نیک گرفت و افزود: گلوریا پرز سالمرون رئیس ایفلا که برای هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی به ایران سفر کرده بود درخصوص ارزش کتابخانه، کتاب و کتابدار گفت: کتابخانه ها موتور تغییر کشور و کتابداران چرخ دنده های این موتور است؛ شهرستان دماوند یکی از گنجینه‌های کتاب و کتابخوانی و همچنین اهل علم و فن است؛ امروز فرهنگ کتاب و کتابخوانی در حال رخت بستن است.

میرزایی تصریح کرد: با توجه به شرایط و امکاناتی که در دماوند وجود دارد، این شهرستان می‌‌تواند به عنوان پایگاهی از مجموعه کتابخانه ملی در جهت فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شود.

در ادامه بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: شهر دماوند نقش مهمی در زمینه فرهنگ نوشتاری دارد و علمای بسیاری در این منطقه کتابت کردند مانند علامه طباطبایی(ره)، سید حسین نصر... و فضای آرام منطقه را فرصتی برای تراوشات فکری دانست.

وی دایره فرهنگ را بسیار وسیع و کتاب را مهم ترین نماد آن معرفی کرد.

بروجردی با اشاره به نقش کتابخانه ملی گفت: کتابخانه ملی با نگه داری 40 هزار کتاب خطی، دست نوشته های نفیس، قرآن ... این مرکز را حافظ میراث ملی برای آیندگان دانست و گفت: این رسالت به عهده همه کسانی است که علاقمند به توسعه فرهنگی هستند.

بروجردی در مورد سرانه مطالعه و ارتباط آن با حوزه مجازی گفت: حوزه مجازی سطحی است و انتخاب گر نیست در صورتی که کتاب برعکس آن است.

وی افزود: شهرستان ها همت کنند و اسناد، نوشته ها و کتب چاپ شده را جمع آوری کنند و این خود نمادی فرهنگی برای شهر محسوب می شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ